Zakaz aut spalinowych. "One nie znikną nagle z naszego rynku"

Źródło:
TVN24 Biznes
Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, o e-paliwach
Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, o e-paliwach
wideo 2/5
Jakub Faryś

Polska jest krajem z jednym z najwyższych współczynników liczby samochodów na liczbę mieszkańców. Powinniśmy dążyć do tego, żeby nie tylko zmienić silniki w samochodach, ale żeby uwolnić przestrzeń, zwłaszcza miejską od aut, których jest po prostu za dużo - oceniła w TVN24 Weronika Michalak, dyrektor polskiego oddziału Health and Environment Alliance. Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, zwrócił uwagę, że auta spalinowe nie znikną z naszego rynku w 2035 roku, ponieważ unijne ograniczenia dotyczą wyłącznie nowych samochodów.

We wtorek Rada UE w ramach pakietu Fit for 55 przyjęła przepisy, które określają m.in. następujące cele: redukcja emisji CO2 o 55 proc. dla nowych samochodów osobowych i o 50 proc. dla nowych samochodów dostawczych w latach 2030-2034 w porównaniu z poziomami z 2021 roku; 100 proc. redukcji emisji CO2 zarówno dla nowych samochodów osobowych, jak i dostawczych od 2035 roku. Przyjęte cele de facto oznaczają zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku. Wyjątkiem są paliwa syntetyczne, tzw. e-paliwa.

Polska jako jedyna opowiedziała się przeciwko tym przepisom. Od głosu w tej sprawie wstrzymały się Bułgaria, Rumunia i Włochy.

- E-paliwa, czyli paliwa syntetyczne, nie są wytwarzane w procesie rafinacji ropy naftowej. Proces polega na tym, że wychwytuje się z powietrza dwutlenek węgla, używa się również wodoru, po czym otrzymujemy paliwo syntetyczne, które Komisja Europejska dozwoliła jako rozwiązanie zeroemisyjne po 2035 roku - mówił w TVN24 Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Czy sam proces wytwarzania tych paliw jest też zeroemisyjny? Faryś zauważa, że "pewnie nie", ale jeśli weźmiemy pod uwagę całość - od momentu wytworzenia do momentu użycia - to z całą pewnością te paliwa są korzystniejsze dla środowiska.

Cztery razy droższe od zwykłych paliw

Szef PZPM w rozmowie z PAP dodał, że e-paliwo jest produkowane m.in. w Niemczech. - Jednak jest ono nawet 4 razy droższe od zwykłych paliw dostępnych na stacjach, bo aktualna produkcja odbywa się na małą skalę. Tymczasem potencjał do jej zwiększenia również w Polsce, jest duży - ocenił.

Zdaniem Farysia niemiecka propozycja z e-paliwami może sprawić, że Polacy zaakceptują zakaz sprzedaży samochodów na paliwa kopalniane pod warunkiem, że te ekologiczne będą tańsze. - Przy zwiększeniu produkcji ta cena będzie spadać. Na tym polega efekt skali, im czegoś więcej, tym jest tańsze dla konsumentów - wyjaśnił.

Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego zwrócił jednocześnie uwagę, że rozwój sektora paliw syntetycznych może wpłynąć na rynek pojazdów elektrycznych, ale kierunek dla rozwoju transportu bateryjnego, w tym wodorowego, został już wytyczony i nic go nie zatrzyma, zwłaszcza w tym segmencie aut miejskich.

Faryś podkreślił, że zakaz rejestracji aut spalinowych dotyczy tylko nowych pojazdów. - Te wyprodukowane przed 2035 rokiem nadal będą dostępne na rynku. One nagle nie znikną z naszego rynku, gdzie 2/3 sprzedaży wciąż stanową samochody używane - przypomniał.

Kłopot ze stacjami ładowania

Dyrektor ds. relacji zewnętrznych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) Aleksander Rajch ocenił, że "ostateczne głosowanie Rady UE (...) jest niewątpliwym sukcesem i potwierdzeniem kontynuacji obranego kierunku na drodze ku neutralności klimatycznej zjednoczonej Europy".

W tym kontekście zwrócił uwagę na unijne Rozporządzenie o Infrastrukturze Paliw Alternatywnych (AFIR), które także jest częścią pakietu Fit for 55, a dotyczy m.in. ogólnodostępnej infrastruktury ładowania.

W opinii eksperta sprostanie celom AFIR stanowi dla Polski olbrzymie wyzwanie. Rozmówca PAP wskazał, że w I kwartale 2022 r. moc zainstalowana w sieci ogólnodostępnej infrastruktury ładowania w Polsce wynosiła 77 MW (o 39 MW więcej niż przewidywał pierwotny projekt AFIR), ale już w 2025 r. moc stacji ładowania funkcjonujących w Polsce powinna wzrosnąć do 435,8 MW, w 2030 r. do 1383,5 MW, zaś w 2035 r. – do 2613,1 MW.

- Oznacza to konieczność podwyższenia mocy zainstalowanej w infrastrukturze ogólnodostępnej do 2035 roku o 34 razy. W praktyce – z uwagi na podniesienie wymogów co do łącznej mocy stacji ładowania – wzrost powinien być jeszcze większy – ocenił Rajch.

Jednocześnie kłopot jest z tym, że stacje ładowania samochodów elektrycznych korzystają z energii elektrycznej, która przynajmniej w naszym kraju wytwarzana w sposób zeroemisyjny nie jest - większość prądu w Polsce pochodzi z elektrowni węglowych.

- Z całą pewnością możemy powiedzieć, że miks energetyczny w Europie jest taki, że to nie jest jeszcze zeroemisyjność. Póki co jednak nie znaleźliśmy lepszej metody. Przemieszczać się trzeba. W związku z tym każda metoda do osiągnięcia zeroemisyjności jest dobra - stwierdził w TVN24 Jakub Faryś.

Europejski Zielony Ład to znacznie więcej

Weronika Michalak, dyrektor polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Health and Environment Alliance (HEAL), zwracała uwagę, że jednym z kluczowych powodów wprowadzania tego zakazu jest to, żeby oddychać czystszym powietrzem i żeby emitować mniej dwutlenku węgla.

- Oczywiście transport jest znaczącym kontrybutorem do tych emisji, zarówno jeśli chodzi o szkodliwe tlenki azotu, jak i gazów cieplarnianych. Jeśli chodzi o ten sektor, to idea jest taka, by emisje spadły, bo one się przyczyniają rocznie do tysięcy przedwczesnych zgonów, do bardzo wielu chorób, w tym u dzieci. To jest podstawą do idei przebudowy tego sektora. Natomiast pamiętajmy, że sektor transportu i to, co się w nim dzieje, jest tylko częścią założeń zawartych w Europejskim Zielonym Ładzie - wskazała.

Michalak podkreśliła, że "kwestia samochodów elektrycznych nie jest taka prosta, jak się niektórym wydaje".

- Nie wystarczy zmienić silników. To tylko część działań, które należy podjąć, by dążyć do poprawy jakości powietrza. Pod tym względem spalanie węgla wciąż jest największym problemem w Polsce - zauważyła. Dodała, że za Europejskim Zielonym Ładem stoi idea przebudowy naszego stylu życia, miast, otoczenia, tak by tych emisji było jak najmniej.

- Pamiętajmy, że w kwestiach takiego dobrobytu i życia w miastach, które pozwala nam na korzystanie z terenów zielonych, na podejmowanie aktywności fizycznej, która jest niezbędna do zachowania zdrowia, jednak potrzebujemy przestrzeni, którą w dużej mierze zajmują samochody. Polska jest krajem z jednym z najwyższych współczynników liczby samochodów na liczbę mieszkańców. Powinniśmy dążyć do tego, żeby nie tylko zmienić silniki w samochodach, ale żeby uwolnić przestrzeń, zwłaszcza przestrzeń miejską od aut, których jest po prostu za dużo - powiedziała Michalak, podkreślając, że nasze miasta powinny być łatwiejsze i przyjemniejsze do korzystania z nich.

Autorka/Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W Sejmie trwa debata nad poselskim projektem Polski 2050 dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Zamiast niemal całkowitego zakazu, z jakim mamy do czynienia dziś, handlowe byłyby dwie niedziele w miesiącu - pierwsza i trzecia. Swoje negatywne uwagi do projektu zgłosili zarówno przedstawiciele pracowników, jak i organizacje zrzeszające sieci handlowe. Politycy są podzieleni, ale tym razem nie barwami partii, do których należą, a światopoglądowo.

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Co dalej z zakazem handlu w niedziele? "Koalicja Ryszarda Petru i galerii handlowych"

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Polska otrzyma około 750 milionów zł w ramach rekompensaty - poinformował wiceminister aktywów państwowych Jacek Bartmiński. - Dotyczy to refundacji za usługi wykonane w latach 2021 i 2022 - przekazał z kolei Sebastian Mikosz, prezes Poczty. - To też jest sygnał, żebyśmy przygotowywali się do składania naszej oferty na bycie kolejny raz operatorem usługi powszechnej - dodał.

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Poczta Polska z ogromną rekompensatą. Jest umowa

Źródło:
PAP

Według przyjętych w czwartek przez rząd założeń makroekonomicznych do projektu ustawy budżetowej na 2025 rok, PKB Polski wzrośnie w przyszłym roku o 3,7 procent, a średnioroczna inflacja CPI ukształtuje się na poziomie 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przedstawił założenia pod ustawę budżetową na 2025 rok

Rząd przedstawił założenia pod ustawę budżetową na 2025 rok

Źródło:
PAP

Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej w 2025 roku do 4626 zł brutto - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Oznacza to podwyżkę o 7,6 procent. Minimalna stawka godzinowa ma wzrosnąć do 30,20 zł, czyli o 7,5 procent.

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Jest propozycja rządu w sprawie płacy minimalnej

Źródło:
tvn24.pl

Rząd zaproponował wzrost wynagrodzeń w budżetówce w 2025 roku o 4,1 procent - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Podwyżki w budżetówce. Rząd zaproponował wskaźnik

Źródło:
PAP

Rząd proponuje poziom waloryzacji rent i emerytur w 2025 roku o co najmniej 6,78 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu rządu. Według rządowych szacunków koszt waloryzacji wyniesie około 28,1 miliarda złotych.

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Waloryzacja rent i emerytur w 2025 roku. Plan rządu

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych - podano w komunikacie. Kancelaria prezydenta wyjaśniła, że nowe przepisy nakładają na platformy cyfrowe obowiązek informowania o transakcjach dokonywanych za ich pośrednictwem.

Od lipca zmiany w handlu internetowym. Prezydent podpisał ustawę

Od lipca zmiany w handlu internetowym. Prezydent podpisał ustawę

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) poinformował o kampanii wycofywania hulajnogi dla dzieci ze sklepów Pepco. Sieć poinformowała urząd, że produkt "nie jest wystarczająco wytrzymały".

Pepco wycofuje produkt dla dzieci

Pepco wycofuje produkt dla dzieci

Źródło:
tvn24.pl

Zdecydowaliśmy się wyłączyć z systemu kaucyjnego opakowania po mleku i produktach mlecznych - powiedziała w czwartek wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Dodała, że decyzja była spowodowana przede wszystkim obawami o kwestię sanitarną.

Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym

Ministerstwo klimatu i środowiska wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym

Źródło:
PAP

W czwartek nie działa witryna e-Urzędu Skarbowego. "Mamy przerwę w działaniu" - taki komunikat widnieje na rządowej stronie internetowej. 

Nie działa e-Urząd Skarbowy. "Mamy przerwę"

Nie działa e-Urząd Skarbowy. "Mamy przerwę"

Źródło:
tvn24.pl

Na tej wyspie mieszka około 15,5 tysiąca osób, a rocznie przyjmuje ponad pięć milionów gości. Chodzi o Santorini, gdzie "nawet turyści narzekają na dużą liczbę turystów" - wskazuje w raporcie grecki rzecznik praw obywatelskich. 

Na tej wyspie nawet turyści narzekają na dużą liczbę gości

Na tej wyspie nawet turyści narzekają na dużą liczbę gości

Źródło:
PAP

Marek Balawejder i Artur Osuchowski zostali powołani do zarządu Orlenu - podała w środę spółka. Balawejder od 1 sierpnia 2024 roku będzie członkiem zarządu do spraw Handlu Hurtowego i Logistyki, zaś Artur Osuchowski od 13 czerwca 2024 roku członkiem zarządu do spraw Energetyki i Transformacji Energetycznej.

Nowi członkowie zarządu Orlenu. Kim są?

Nowi członkowie zarządu Orlenu. Kim są?

Źródło:
PAP

Nowym prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju zostanie Piotr Matczuk - ogłosiła w środę spółka. Rekrutacja na to stanowisko trwała od grudnia ubiegłego roku.

Nowy prezes PFR wybrany. Jest decyzja rady nadzorczej

Nowy prezes PFR wybrany. Jest decyzja rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Przywódcy państw grupy G7 osiągnęli porozumienie w sprawie wypłaty 50 miliardów dolarów dla Ukrainy z tytułu wykorzystania zysków z zamrożonych w Unii Europejskiej i krajach G7 rosyjskich aktywów, których wartość wynosi około 300 miliardów euro - poinformowała agencja AFP, powołując się na źródło w Pałacu Elizejskim.

"Jest porozumienie". Zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów dla Ukrainy

"Jest porozumienie". Zyski z zamrożonych rosyjskich aktywów dla Ukrainy

Źródło:
PAP

Zmiana dotycząca pomp ciepła, którą wprowadza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, to gwarancja wyboru urządzenia o potwierdzonej jakości - podkreślił w rozmowie z tvn24.pl Robert Gajda, wiceprezes NFOŚiGW. Dodał, że "ma to się przełożyć na tańsze ogrzewanie polskich domów i poprawę jakości". 

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Zmiany w programie Czyste Powietrze. Wiceprezes funduszu wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Boliwii Luis Arce wysłał wojsko na stacje benzynowe. Żołnierze mają zwalczać nielegalny zakup i przemyt dotowanych przez państwo paliw. Zdaniem rządzących to właśnie jest powód niedoborów, które wywoływały w kraju protesty.

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Prezydent wysłał wojsko na stacje benzynowe

Źródło:
PAP

Jedna z najstarszych fabryk czekolady na świecie ma zostać zamknięta. Istniejąca od 1848 roku francuska fabryka Chocolat Poulain zatrudnia obecnie 109 osób. Wszyscy mają stracić pracę. Plan likwidacji fabryki ma zostać ogłoszony w czwartek.

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Jedna z najstarszych fabryk czekolady do likwidacji

Źródło:
lesechos.fr, tvn24.pl, Brittanica

Fed pozostawił stopy procentowe w USA bez zmian na poziomie 5,25-5,50 procent - podano w komunikacie po posiedzeniu. Amerykański bank centralny powtórzył, że dodatkowe zaostrzenie polityki monetarnej będzie zależało od danych makro.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych w USA

Źródło:
PAP

Auchan wycofuje partię produktu ze względu na zagrożenie pojawienia się bakterii Listeria - podała sieć w komunikacie. Dodała, że chodzi o produkt Pecenica polędwica 90g.

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Auchan wycofuje partię produktu. Apel o niespożywanie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca 2024 roku prosumenci rozliczający się w net-billingu będą mogli zmienić system rozliczeń - tak zakłada projekt noweli o odnawialnych źródłach energii (OZE). Skusić do tego ma możliwość zwiększenia wartości zwrotu tak zwanej nadpłaty do 30 procent.

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Tak mogą wyglądać nowe zasady rozliczania prosumentów

Źródło:
PAP

Ceny paliw samochodowych spadają kolejny tydzień z rzędu - poinformował w środę portal e-petrol. Według analityków spadek cen autogazu na rynkach hurtowych sprawił, że obecnie gaz na stacjach jest tak tani, jak przed napaścią Rosji na Ukrainę.

Kolejny tydzień spadku cen paliw

Kolejny tydzień spadku cen paliw

Źródło:
PAP

Do 19 milionów zgonów rocznie na świecie przyczyniają się tylko cztery gałęzie przemysłu - donosi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). - Te same duże podmioty komercyjne blokują regulacje, które chroniłyby społeczeństwo przed szkodliwymi produktami - uważa dr Hans Henri P. Kluge z tej organizacji. Raport jest jednocześnie wezwaniem do podjęcia działań przez władze państw.

Cztery branże odpowiedzialne za najwięcej zgonów

Cztery branże odpowiedzialne za najwięcej zgonów

Źródło:
PAP

Import chińskich samochodów na teren Unii Europejskiej zostanie objęty tymczasowym cłem od 4 lipca, jeśli nie dojdzie do porozumienia z władzami Chin - poinformowała Komisja Europejska. "Subsydia stwarzają zagrożenie dla unijnych producentów." - oceniła Komisja. Władze Chin sprzeciwiają się tej decyzji i wzywają KE do "właściwego" rozwiązywania sporów gospodarczych.

Bruksela nakłada cła na chińskie elektryki. Pekin sprzeciwia się "protekcjonizmowi"

Bruksela nakłada cła na chińskie elektryki. Pekin sprzeciwia się "protekcjonizmowi"

Źródło:
PAP

Platforma streamingowa Max zadebiutowała w Polsce. - Przynosimy coś bardzo unikatowego na polski rynek - mówił na antenie TVN24 JB Perrette, CEO i Prezydent Global Streaming and Games Warner Bros. Discovery. Dodał, że "dokonujemy mariażu niesamowitego lokalnego kontentu" z "najlepszym międzynarodowym".

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

JB Perrette o debiucie platformy Max w Polsce. "Coś bardzo unikatowego"

Źródło:
tvn24.pl