Obowiązki przy kupnie lub sprzedaży auta. Kary mogą sięgać tysięcy złotych

Źródło:
TVN24 Biznes
Ważna zmiana dla właścicieli pojazdów
Ważna zmiana dla właścicieli pojazdówTVN24
wideo 2/12
Ważna zmiana dla właścicieli pojazdówTVN24

Sprzedając lub kupując od kogoś auto, powinniśmy pamiętać o kilku obowiązkach wynikających z przepisów. Zwłaszcza, że jeśli ich nie dopełnimy mogą pojawić się poważne konsekwencje finansowe.

Pierwsze, o czym musimy pamiętać, to, że obowiązki, o których mowa, pojawiają się zarówno, gdy mowa o sprzedaży auta, jak i darowaniu go. Dlatego będziemy używać pojęcia zbycia, które obejmuje oba te przypadki.

Obowiązki wobec fiskusa

Po pierwsze, jeśli dochodzi do nabycia samochodu od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie, to musimy zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego. Dlatego, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dochodzi wówczas do wzbogacenia się, od czego trzeba zapłacić podatek. Do urzędu skarbowego trzeba zgłosić się z dokumentem sprzedaży i wypełnioną deklaracją PCC-3.

Pamiętaj: Zakup samochodu nowego albo używanego od przedsiębiorcy (np. z komisu) zasadniczo podlega VAT, dlatego w takich sytuacjach wyłączone jest stosowanie ustawy o PCC. Generalnie można powiedzieć, że obowiązek zapłaty PCC nie dotyczy przedmiotów kupionych na fakturę (VAT i VAT-marża).

W przypadku kupna auta na złożenie tej deklaracji w urzędzie skarbowym mamy 14 dni od zawarcia umowy. Warto się nie spóźnić, bo kara może być duża. Minimalna jej wysokość to 10 proc. aktualnego minimalnego wynagrodzenia. Jednak urzędnik może naliczyć wyższą - aż do dwudziestokrotności płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2023 roku jest to 69 800 zł, a od 1 lipca, gdy pojawi się druga podwyżka najniższej krajowej, będzie to równo 72 tys. zł.

PCC od wartości rynkowej

Przy PCC jest jeszcze jeden haczyk. Wylicza się go od wartości rynkowej, nie faktycznej ceny sprzedaży. To oznacza, że przy cenie niższej niż rynkowa urząd skarbowy nakaże nam wyrównanie wysokości podatku i jeszcze naliczy odsetki.

- Podatek powinien zostać obliczony według stawki 2 procent wartości rynkowej przedmiotu sprzedaży. Jeżeli wartość przedmiotu sprzedaży określona przez kupującego (podatnika) będzie odbiegała od wartości rynkowej powstanie ryzyko, że organ podatkowy wezwie podatnika do jej określenia, podwyższenia lub obniżenia w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny - wyjaśnia Jakub Owczarek, manager i radca prawny ze spółki doradztwa podatkowego Filipiak Babicz Tax.

jak dodaje, w sytuacji, gdy podatnik nie udzieli odpowiedzi urzędowi skarbowemu lub ponownie określi wartość auta w wysokości nieodpowiadającej wartości rynkowej, to urząd dokona tego sam.

- Dokona określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub przedłożonej przez podatnika wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli organ podatkowy powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33 proc. od wartości podanej przez podatnika, koszty opinii ponosi podatnik - tłumaczy Owczarek.

Niektórych może skusić niezgłaszanie transakcji skarbówce. Jednak, jeśli urząd skarbowy dowie się o umowie, na przykład w trakcie kontroli podatkowej, to wówczas stawka podatku wyniesie aż 20 proc. wartości rynkowej przedmiotu sprzedaży.

- Niezłożenie deklaracji PCC-3 w terminie może skutkować nałożeniem wysokiej kary grzywny na podatnika. Jedynym sposobem, by uniknąć kary za nieopłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych i niezłożenie deklaracji PCC-3 jest tak zwany "czynny żal". Można z tej opcji skorzystać jednak tylko wtedy, gdy nie zostało jeszcze rozpoczęte postępowanie karnoskarbowe - podsumowuje radca prawny.

Obowiązki wobec wydziału komunikacji

Zmiana właściciela auta, to także obowiązek administracyjny zarówno dla zbywcy, jak i nabywcy. Transakcję taką należy zgłosić w wydziale komunikacji urzędu miasta, starostwie powiatowym czy w przypadku Warszawy urzędu dzielnicy. Przekazują one dane do ogólnopolskiej bazy CEPIK. Tutaj termin jest dłuższy - 30 dni, a kara niższa niż w przypadku niedopełnienia obowiązku powiadomienia skarbówki, bo od 200 do 1000 zł.

Żeby zgłosić zbycie pojazdu, należy złożyć zawiadomienie w postaci pisemnej. Muszą na nim znaleźć się następujące dane:

- numer VIN pojazdu, - dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu, - marka i model pojazdu, - imię i nazwisko, PESEL i adres zameldowania zbywającego, - imię i nazwisko, PESEL i adres zameldowania nabywającego, - zdjęcie lub skan dokumentu, który potwierdza zbycie pojazdu (umowa kupna-sprzedaży lub umowa darowizny, warto mieć przy sobie oryginał).

Zgłaszając się do urzędu, będziemy potrzebować także ważnego dokumentu poświadczającego naszą tożsamość. To mogą być dowód, paszport lub prawo jazdy. Osoba, która nie jest polskim obywatelem, będzie musiała także okazać swoją kartę pobytu.

Powyższa procedura obowiązuje, jeśli zgłoszenia o zbyciu dokonujemy podczas wizyty w urzędzie. Jednocześnie warto pamiętać, że możemy tego także dokonać przez internet, jeśli posiadamy Profil Zaufany.

Za pomocą prostego formularza, który dostępny jest pod zakładką "Kierowcy i pojazdy", podamy wszystkie powyższe dane. Po wypełnieniu zgłoszenia otrzymamy wiadomość (Urzędowe Poświadczenia Przedłożenia) z urzędu na skrzynkę ePUAP.

Sprzedaż auta i obowiązki wobec ubezpieczyciela

Kolejną instytucją, do której musimy się zgłosić ze sprzedażą auta, jest towarzystwo ubezpieczeniowe. W tym przypadku obowiązek ten istnieje tylko dla zbywcy, który ma na to 14 dni.

Jeśli tego nie dopełni, to po zakończeniu ważności poprzedniej polisy ubezpieczyciel wystawi mu kolejną i będzie miał prawo domagać się zapłaty składki. To dlatego, że obowiązkowa polisa OC odnawia się automatycznie - o ile właściciel auta opłacił w całości poprzednią, nie wypowiedział jej lub właśnie nie zgłosił zbycia auta.

Zgodnie z przepisami do czasu powiadomienia ubezpieczyciela o zmianie właściciela auta zbywca ponosi "solidarną odpowiedzialność" z nabywcą za opłacenie składki ubezpieczeniowej od dnia zbycia do dnia powiadomienia ubezpieczyciela. Może nawet dojść do tego, że ubezpieczyciel wystąpi do sądu z pozwem o zapłatę zaległej składki, skoro o zbyciu nie wiedział, a świadczył ochronę.

"Lekceważenie obowiązków może mieć dla nas przykry skutek"

- Typowa sytuacja, jaką jest zmiana właściciela pojazdu mechanicznego, niesie za sobą obowiązki. To bardzo ważne, bo obowiązki te wynikają wprost z przepisów prawa, a ich lekceważenie może mieć dla nas przykry skutek w postaci zobowiązań finansowych. Kwoty sięgające tysięcy złotych są na porządku dziennym – podkreśla Damian Ziąber z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

- Stąd jedna rada. Sprawdźmy, kto, co i komu powinien zgłosić, jeśli jesteśmy stroną biorącą udział w czynności, której efektem jest zmiana właściciela pojazdu mechanicznego - dodaje.

Jak podaje UFG, najczęstszą przyczyną braku ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego są właśnie przypadki, kiedy wygasła polisa zbywcy, a nabywca nie zawarł na czas nowej umowy ubezpieczenia. Fundusz rocznie identyfikuje blisko 330 tys. przypadków pojazdów pozostających przez jakiś okres w ciągu roku bez ważnego ubezpieczenia OC.

Poruszanie się takim pojazdem naraża jego użytkownika na ryzyko ogromnych długów. Kwoty opłat za brak OC to jedno ryzyko, ale w przypadku wyrządzenia szkody nieubezpieczonym pojazdem trzeba będzie pokryć koszty odszkodowania z własnej kieszeni.

Na koniec 2022 roku UFG prowadził ponad 18 tys. spraw, w których nieubezpieczeni sprawcy byli winni prawie 340 mln zł. Średnia wartość długu takiego sprawcy to blisko 20 tys. zł. Warto zderzyć to ze średnią ceną polisy OC komunikacyjnego, która wynosi ok. 500-600 zł.

Autorka/Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok, a wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - poinformował wiceminister finansów Jurand Drop.

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Wakacje od rat. "Nie przewidujemy przedłużania tej formy wsparcia"

Źródło:
PAP

W tym roku na majówkę Polacy najchętniej wybierają kraje Europy Południowej. Najpopularniejsze kierunki turystyczne to Włochy, Hiszpania i Grecja - wynika z danych firmy Ryanair. 

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Najpopularniejsze kierunki na majówkę

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o zmianach w Prawie spadkowym, nad którymi obecnie trwają prace w resorcie. Chodzi o między innymi o przesłanki sporządzenia testamentu ustnego, uregulowanie testamentu wojskowego w Kodeksie cywilnym oraz rozszerzenie katalogu osób, które nie mogą być świadkami testamentu.

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Rewolucja w testamentach. Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjnej konfiskaty samochodu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie został opublikowany na rządowych stronach.

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Z prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w 2023 roku skorzystało w Polsce 4,8 miliona osób - wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wydano na nie 1,7 miliarda złotych - to o 33 procent więcej niż rok wcześniej.

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Duży wzrost wydatków na prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Źródło:
PAP

Rząd podpisał umowę wykonawczą z polską firmą WB Electronics na dostawę dronów FlyEye dla Wojska Polskiego. - Jest ona wypełnieniem umowy ramowej, która obejmuje w sumie 400 zestawów, czyli 1600 dronów - powiedział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Na razie wojsko otrzyma siedem zestawów, w skład których wchodzi 28 dronów.

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Drony dla polskiego wojska. Podpisano umowę

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Janta został powołany przez radę nadzorczą Jastrzębskiej Spółki Węglowej na stanowisko prezesa zarządu - podała spółka w komunikacie. JSW podała, że Ryszard Janta to menadżer z doświadczeniem zawodowym w branży produkcyjnej. Swoją funkcję ma objąć 30 kwietnia.

Nowy prezes górniczej spółki

Nowy prezes górniczej spółki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

Cztery projekty z przywróconym finansowaniem z programu "Szybka ścieżka" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak dowiedziała się redakcja biznesowa tvn24.pl, 26 firm odwołało się od decyzji o cofnięciu finansowania. Wcześniej opisywaliśmy sytuację firm, które utraciły środki ze względu na nieprawidłowości w oświadczeniach o niezaleganiu ze składkami ZUS. Łącznie cofnięto 195 milionów złotych przyznanych na 38 projektów.

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Zwrot w sprawie odebranych dotacji NCBR. Ministerstwo nauki: projekty zostały przywrócone do finansowania

Źródło:
tvn24.pl

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że zamrożenie cen prądu na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Rząd pracuje także nad wdrożeniem bonu energetycznego oraz przedłużeniem maksymalnych cen dostaw ciepła.

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Źródło:
PAP

Akcjonariusze Banku Pekao w środę powołali ośmioro nowych członków rady nadzorczej banku. Efektem mogą być zmiany w zarządzie banku. To właśnie rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu, w tym prezesa banku, którym obecnie jest Leszek Skiba.

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Rewolucja kadrowa w czołowym banku w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Po ponad 23-letniej sądowej walce ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie odszkodowanie w wysokości 16 milionów złotych. - Ktoś jest skazany na proces karny, który trwa 11 lat, prokuratura nie potrafi wnieść aktu oskarżenia, a wcześniej niszczy człowieka w sposób bestialski, tak jak w amerykańskich filmach sensacyjnych - mówił biznesmen w rozmowie z dziennikarzem TVN24. Zdaniem przedsiębiorcy działanie organów państwowych było "celowe".

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

"Niszczą człowieka w sposób bestialski, tak jak w filmach". Kubala o 23 latach walki z systemem

Źródło:
TVN24

"W lutym 2024 roku polskie banki odnotowały zysk o łącznej wartości 7,5 miliarda złotych" - wyliczyła Komisja Nadzoru Finansowego. Wynik finansowy netto sektora bankowego wyniósł w tym okresie 7,4 miliarda złotych, co oznacza wzrost o 19 procent w porównaniu do danych z ubiegłego roku.

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Banki w Polsce "rozbiły bank". Potężny wzrost zysków w tym roku

Źródło:
PAP

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że PKB Rosji wzrośnie w tym roku o 3,2 procent. To znacznie więcej niż w przypadku Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. W najnowszym raporcie jest jednak pewien haczyk.

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Źródło:
BBC

Dorota Bieniasz nie zostanie nowym prezesem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, choć pod koniec lutego rada nadzorcza zatwierdziła jej kandydaturę na tę funkcję - informuje środowy "Puls Biznesu". Z ustaleń gazety wynika, że koalicja rządząca wybrała nowego kandydata. Ostateczna decyzja może zapaść w przyszłym tygodniu.

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Zwrot w wyborze nowego prezesa ZUS. Szykuje się powrót na to stanowisko

Źródło:
"Puls Biznesu", PAP, tvn24.pl

Igrzyska olimpijskie 2024 w Paryżu odbędą się już za kilka miesięcy. Organizatorzy już jednak przygotowują się do stawienia czoła bezprecedensowej fali cyberzagrożeń, które zostały spotęgowane przez dynamiczny rozwój technologii, przede wszystkim sztucznej inteligencji. Analitycy podkreślają, że oznacza to znaczącą zmianę w ich strategii obronnej.

Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"

Wielka impreza sportowa i wielkie obawy o cyberbezpieczeństwo. "Martwimy się o wszystko"

Źródło:
PAP

Rośnie liczba pracowników do zwolnienia. Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna". Wśród branż zwalniających najwięcej osób są przetwórstwo przemysłowe i sektor IT.

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Niepokojący trend w firmach przybiera na sile. Przedsiębiorcy gotowi na cięcia

Źródło:
PAP

Magdalena Bartoś, Robert Soszyński i Wiesław Prugar wejdą decyzją rady nadzorczej do zarządu Orlenu – podał koncern w komunikacie. Ze stanowiskiem członka zarządu Orlenu roku pożegna się Józef Węgrecki.

Zmiany w zarządzie Orlenu

Zmiany w zarządzie Orlenu

Źródło:
PAP

Brytyjska Izba Gmin poparła we wtorek wieczorem w pierwszym głosowaniu projekt ustawy, wprowadzającej zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 1 stycznia 2009 roku. To inicjatywa premiera Rishiego Sunaka. Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach parlamentarnych, ale budzi duże kontrowersje.

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Zakaz sprzedaży papierosów osobom urodzonym po 2009 roku. Jest pierwszy krok

Źródło:
PAP

Zbliża się składkowa rewolucja – wszystkie umowy-zlecenia mają zostać objęte składkami na ZUS. O tej zmianie mówiło się już od jakiegoś czasu, jest ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy i zależy od niej wypłata unijnych środków. Jest jednym z tak zwanych kamieni milowych. Jak dowiedział się Business Insider Polska, reforma ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. O jej efektach rozmawiali w studiu TVN24 BiS Kamil Sobolewski, główny ekonomista pracodawców RP, oraz Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Rząd chce oskładkować umowy-zlecenia. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Źródło:
TVN24 BiS

We wtorek wystartowała nowa edycja programu DiscoverEU, w której można zdobyć ponad 35 tysięcy biletów na podróże pociągiem po Europie. Projekt skierowany jest do młodych Europejczyków w wieku 18 i 19 lat. Jak odebrać darmowe bilety na wakacyjne podróże po Europie?

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Wracają darmowe bilety kolejowe dla młodych. Wystarczy wypełnić krótki formularz

Źródło:
PAP

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl

W poniedziałek do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Funduszu Odbudowy. Stopień zaawansowania w pozyskiwaniu środków przez pozostałe kraje jest jednak bardzo zróżnicowany. Na prowadzeniu są Włochy, które otrzymały już ponad 100 miliardów euro, natomiast listę zamykają państwa takie jak Holandia, Szwecja i Irlandia, które nadal nie dostały ani jednego centa.

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Kto dostał najwięcej pieniędzy z Funduszu Odbudowy? Polska nadal daleko za podium

Źródło:
PAP