Z kraju

Wpływy z opłat i prowizji rosną, ale zyski banków stopniały

Z kraju

[object Object]
Pięć opłat bankowych, o których możesz nie wiedziećtvn24bis.pl
wideo 2/3

Zysk netto sektora bankowego w okresie od stycznia do października 2017 roku wyniósł 11,7 miliardów złotych, czyli spadł o 3,5 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku - podał Narodowy Bank Polski. Jednak sam październik okazał się rewelacyjny. Zysk w tym miesiącu był o połowę wyższy niż rok wcześniej.

Według wyliczeń PAP Biznes biorąc pod uwagę jedynie październik zysk netto sektora wyniósł 1,15 mld zł i był 50,4 proc. wyższy niż rok wcześniej.

Wzrost

W okresie styczeń-październik 2017 roku wynik z tytułu odsetek wzrósł rok do roku o 11 proc. do 35,1 mld zł. Wynik z tytułu opłat i prowizji - według wyliczeń PAP Biznes - wyniósł 11,48 mld zł, co oznacza wzrost o 8,6 proc. rok do roku. Wynik działalności bankowej wyniósł 51,1 mld zł, czyli wzrósł 1,8 proc. rok do roku. Koszty działania banków w okresie styczeń-październik 2017 roku wzrosły o 1,8 proc. do 27,2 mld zł. Odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości aktywów finansowych w okresie styczeń-październik wyniosły 6,1 mld zł, rosnąc o 3,2 proc. rok do roku.

Autor: msz//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości