Uwaga na "opłaty za paczki". To może być oszustwo

TVN24 Biznes

ShutterstockMinistersto Finansów ostrzega przed oszustami

W ostatnich tygodniach miały w Polsce miejsce przypadki oszustwa polegającego na wyłudzaniu dużych kwot pieniędzy od osób starszych jako opłaty celnej za paczki wysyłane z zagranicy - ostrzega Ministerstwo Finansów.

Oszuści, podszywając się pod przedstawicieli spedytora, informują ofiary o konieczności niezwłocznego uregulowania należności za przesyłkę, która została zatrzymana do wyjaśnienia przez Służbę Celną. W przypadku niezastosowania się do polecenia, grożą naliczaniem wysokich odsetek karnych.

Apel resortu

Służba Celna apeluje, aby w żadnym przypadku nie dokonywać opłaty za przesyłki zagraniczne, których się nie zamawiało. Ministerstwo Finansów w komunikacie opublikowanym na swojej stronie radzi, aby w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktować się z urzędem celnym wskazanym w dokumencie potwierdzającym dokonanie zgłoszenia. Adresy placówek celnych w całej Polsce dostępne są na stronie internetowej resortu (finanse.mf.gov.pl).

"Nie należy przy tym korzystać z danych teleadresowych dostarczonych przez operatora pocztowego doręczającego paczkę" - ostrzega ministerstwo w komunikacie.

Służba celna zatrzymuje miliony podróbek rocznie:

Autor: tol//ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock