Miliard złotych dla gmin uzdrowiskowych. Wiceminister zapowiada wsparcie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL/kwoj
Źródło:
PAP
Mateusz Walczak wyjaśnia, na czym będzie polegać pomoc dla firmTVN2
wideo 2/6
TVN2Mateusz Walczak wyjaśnia, na czym będzie polegać pomoc dla firm

Pracujemy nad pomocą w rozwoju gmin uzdrowiskowych. Wsparcie po pandemii ma wynieść 1 miliard złotych - przekazał wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy. Jak wyjaśnił, turystyka zdrowotna i senioralna są najszybciej rozwijającymi się segmentami branży turystycznej.

We wtorek odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki na temat działań podejmowanych w związku z kryzysem w turystyce, ze szczególnym uwzględnieniem branży hotelarskiej i gastronomicznej, a także narciarskiej infrastruktury sportowej. Wiceminister Gut-Mostowy w trakcie posiedzenia powiedział, że trwają prace analityczne o dodatkowych formach pomocy dla branży.

Branże i wsparcie

Przypomniał o pakiecie pomocowym dla przedsiębiorców z tzw. antykryzysowej tarczy branżowej, która przewiduje m.in. zwolnienie ze składek ZUS na trzy miesiące oraz dodatkowych świadczeniach postojowego w kwocie 2 tys. zł dopłaty dla firm do każdego miejsca pracy. Dodał, że do firm z sektora turystycznego trafi też pomoc przewidziana w tarczy finansowej PFR 2.0.

Przypomniał też, że wsparciem dla branży turystycznej, touroperatorów i klientów biur podróży, które "pozwoli utrzymać wiarygodność naszego rynku turystycznego" jest Fundusz Zwrotów - powołany w ramach wrześniowej tarczy turystycznej. Dodał, że już 80 tys. wniosków do tego funduszu zostało złożonych.

Program pomocy dla uzdrowisk

Gut-Mostowy mówił też o trwających przygotowaniach do uruchomienia branży turystycznej już po epidemii. - Pracujemy nad programem Polskie Uzdrowiska, który zasili wsparciem pieniężnym rozwój 50 gmin uzdrowiskowych - powiedział. Dodał, że na ten cel ma trafić ok. 1 mld zł.

Jak wyjaśnił, turystyka zdrowotna i senioralna to najszybciej rozwijające się segmenty branży turystycznej.

Odpowiadając na pytanie posłów, co z feriami zimowymi dla uczniów, wiceszef resortu rozwoju, pracy i technologii wskazał, że GIS pozostawia pewną nadzieję na modyfikację decyzji. - Ale żyjemy w takich czasach, że podstawowym priorytetem jest szybkie opanowanie epidemii i kwestie zdrowotne - zaznaczył.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w październiku wprowadzenie ferii zimowych w całym kraju w jednym terminie - od 4 do 17 stycznia, czyli zaraz po przerwie świątecznej. Rozporządzenie ministra edukacji i nauki w tej sprawie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Autor:kris/ToL/kwoj

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock