Nastroje w przemyśle poniżej oczekiwań. "Ryzyko osłabienia PKB"

Z kraju

Morawiecki: inwestorzy do nas pukajątvn24
wideo 2/4

Obrazujący aktywność w polskim przemyśle wskaźnik PMI spadł w lipcu do 52,3 punkta - podał Markit. To także wynik gorszy od oczekiwań.

Jeszcze miesiąc temu PMI dla polskiego przemysłu wynosił 53,1 pkt. Ekonomiści prognozowali, że teraz wzrośnie do 53,2 pkt. Tymczasem wskaźnik spadł.

"Najnowsze wyniki badań PMI wykazały najwolniejszy wzrost w polskim sektorze przemysłowym od ośmiu miesięcy" - napisano w komentarzu.

Autorzy badania wskazują, że głównym powodem pogorszenia wyników w sektorze było osłabienie wzrostu liczby nowych zamówień oraz najwolniejszy od dziewięciu miesięcy wzrost wielkości produkcji. "Mimo to najnowszy odczyt utrzymał się powyżej średniej z 19 lat badań i zasygnalizował umiarkowane tempo poprawy koniunktury. Dobre wieści przyszły z rynków zagranicznych oraz z rynku pracy - liczba zamówień eksportowych znacznie się zwiększyła, a tempo tworzenia nowych miejsc zatrudnienia nieco przyspieszyło" - napisano. Autorzy raportu podają, że wyniki badań idą w parze ze spowolnieniem tempa wzrostu oficjalnej produkcji przemysłowej, która w czerwcu spadła do 4,5 proc. w ujęciu rocznym. "Lipcowe dane PMI przedstawiają ryzyko osłabienia PKB, który według IHS Markit w 2017 wyniesie 3,7 proc. rdr" - napisano.

Autor: mb / Źródło: PAP

Raporty: