Własny biznes założysz przez aplikację. Umowa banku z ministerstwem

Z kraju

Stanilewicz o działalności nierejestrowej: wyraźny sygnał żeby pilnować przychodówTVN24 BiS
wideo 2/2

PKO Bank Polski i Ministerstwo Rozwoju podpisały umowę o współpracy, dzięki której będzie możliwe zakładanie działalności gospodarczej przez bankowość online - poinformował bank. To pierwsze takie rozwiązanie na rynku.

"Bank udostępni klientom usługę rejestracji nowej firmy przez serwis transakcyjny banku. Złożenie odpowiedniego wniosku przez serwis iPKO pozwoli nowo zakładanej firmie na jej jednoczesną rejestrację w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) oraz otwarcie rachunku firmowego w PKO Banku Polskim, bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie" - poinformował bank w czwartkowym komunikacie.

Założenie firmy

Jak podkreślono, założenie firmy przez serwis iPKO pozwoli na jej rejestrację oraz założenie konta potrzebnego do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorca zaoszczędzi czas, gdyż nie będzie potrzeby wypełniania dokumentów i składania ich w oddzielnych instytucjach.

"Wprowadzenie usługi rejestracji firmy przez bankowość elektroniczną to pierwsze i nowatorskie rozwiązanie na naszym rynku. Klient, w jednym prostym, wirtualnym wniosku zarejestruje firmę z pozycji swojego serwisu, potwierdzając swoją tożsamość Profilem Zaufanym. Jako pierwszy bank w Polsce udostępniliśmy naszym klientom możliwość założenia Profilu Zaufanego (eGO), co było przełomem w upowszechnianiu usług e-administracji i istotnym ułatwieniem dla milionów obywateli i firm. (...) Teraz możemy pochwalić się rozwiązaniem dla osób, które chcą zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG" - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceprezes banku nadzorujący obszar informatyki i usług Adam Marciniak.

Bank podkreślił, że dotąd rejestracja działalności gospodarczej w CEIDG wiązała się często z koniecznością osobistego złożenia wniosku w urzędzie gminy. "Każdego dnia w Polsce rejestrowanych jest w CEIDG ok. 1000 nowych firm. Blisko 70 proc. z nich zakładana jest poprzez wizytę w urzędzie. Głównym powodem rejestracji działalności osobiście jest brak zdalnej identyfikacji. Usługa udostępniona przez PKO Bank Polski znacząco rozszerza zakres wykorzystania użytecznych rozwiązań online. Mamy nadzieję, że możliwość założenia firmy przez systemy e-bankowości spotka się z dużym zainteresowaniem Polaków i spowoduje, że większość przedsiębiorców będzie obsługiwać swoją firmę elektronicznie" - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński. Jak podkreśla resort rozwoju - działania ministerstwa mają na celu dostosowanie e-usług do potrzeb obywateli i przedsiębiorców.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock