TVN24 Biznes | Z kraju

Wakacje kredytowe wracają do komisji sejmowej

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
Balcerowicz: poza podnoszeniem stóp, trzeba ograniczać wzrost wydatków publicznych
Balcerowicz: poza podnoszeniem stóp, trzeba ograniczać wzrost wydatków publicznychTVN24
wideo 2/6
TVN24Balcerowicz: poza podnoszeniem stóp, trzeba ograniczać wzrost wydatków publicznych

Sejm kontynuuje prace nad projektem ustawy, który zakłada wprowadzenie między innymi wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku. W środę odbyło się drugie czytanie projektu, w czasie którego posłowie zgłosili poprawki. Proponowane przepisy ponownie trafią do sejmowej komisji finansów publicznych.

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Projekt przewiduje m.in. możliwość skorzystania z wakacji kredytowych przez posiadaczy złotowych kredytów hipotecznych. Zgodnie z propozycją kredytobiorca będzie mógł skorzystać z tego rozwiązania przez dwa miesiące w każdym z dwóch ostatnich kwartałów 2022 roku oraz przez jeden miesiąc w każdym kwartale 2023 roku.

Pomoc dla kredytobiorców - poprawki

W trakcie debaty towarzyszącej drugiemu czytaniu posłowie opozycyjnych klubów i kół złożyli kolejne poprawki do projektu ustawy.

Daria Gosek-Popiołek z Lewicy zaproponowała, aby większa grupa kredytobiorców mogła skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jacek Protasiewicz z Koalicji Polskiej złożył poprawki, których celem jest obniżenie do zera marży dla banków udzielających kredytów, co miałoby wpłynąć na obniżenie miesięcznych rat o kilkaset złotych. Kolejna poprawka zakłada likwidację tzw. podatku Belki.

Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 złożyła z kolei poprawkę, by kredytobiorcom, którzy są w najtrudniejszej sytuacji, przysługiwały wakacje kredytowe w wymiarze do 10 proc. długości trwania umowy kredytowej.

Czytaj także: O ile mogą wzrosnąć raty kredytów? Najnowsze wyliczenia

Przedstawiciele klubów opozycyjnych generalnie krytykowali rozwiązania rządowe - jako ich zdaniem - niewystarczające. Wskazywali ponadto, że Rada Polityki Pieniężnej w środę podjęła decyzję o kolejnej podwyżce stóp procentowych, która wpłynie na dalsze zwiększenie rat kredytów.

PAP/Maciej Zieliński

Piotr Patkowski o trzech filarach

Wiceminister finansów Piotr Patkowski tłumaczył, że nowe przepisy mają trzy filary. Po pierwsze chodzi o "ulgę na już" w postaci wakacji kredytowych dla wszystkich kredytobiorców, bez szufladkowania ich. Po drugie chodzi o zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, tak aby więcej potrzebujących mogło z niego skorzystać. Patkowski dodał, że cieszy się on coraz większym zainteresowaniem. Trzecim filarem - jak mówił wiceminister - jest kluczowa zmiana systemowa, która ma pomóc nie tylko teraz, ale i w przyszłości. Chodzi o wskazanie zamiennika dla wskaźnika WIBOR.

Patkowski dodał, że resort zachęca też banki komercyjne do podwyższania oprocentowania depozytów bankowych. Zwrócił uwagę, że dwa należące do państwa banki "bardzo wyraźnie podniosły oprocentowanie lokat".

Czytaj także: Co, jeśli nie podwyżki stóp procentowych? Ekonomiści wskazują na "inne narzędzia"

Inne zmiany

Projekt oprócz rozwiązań związanych z pomocą dla kredytobiorców zakłada też dostosowanie polskich przepisów do unijnych rozwiązań dotyczących działalności platform crowdfundingowych, czyli takich, które służą finansowaniu społecznościowemu dla przedsięwzięć gospodarczych. Działalność platform crowdfundingowych zostanie uregulowana, a nadzór nad nimi obejmie Komisja Nadzoru Finansowego.

Dzięki projektowanej noweli mają zyskać małe i średnie przedsiębiorstwa, w szczególności start-upy. Podniesione zostaną dla nich limity, które pozwolą pozyskiwać im większy kapitał np. na inwestycje.

Zaślepka materiału TVN24GO
Mieszkanie prawem czy towarem? Gorąca dyskusja w programie #BezKitu
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości