Co, jeśli nie podwyżki stóp procentowych? Ekonomiści wskazują na "inne narzędzia"

Źródło:
TVN24 Biznes
Kuczyński: podwyżki stóp procentowych nie zadziałają na obniżenie inflacji
Kuczyński: podwyżki stóp procentowych nie zadziałają na obniżenie inflacjiTVN24 BiS
wideo 2/5
Kuczyński: podwyżki stóp procentowych nie zadziałają na obniżenie inflacjiTVN24 BiS

Inflacja w Polsce jest na najwyższym poziomie w XXI wieku. Zdaniem ekonomistów efekty podwyżek stóp procentowych zobaczymy dopiero za kilka kwartałów. - Są inne narzędzia, które mogą pomóc w stłumieniu inflacji. To jest na przykład podniesienie stopy rezerwy obowiązkowej dla banków - powiedział w TVN24 BiS Piotr Kuczyński, analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. - Gdyby to zrobiono, to wtedy by nie obciążano tym kosztem walki z inflacją kredytobiorców - ocenił prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła w środę stopy procentowe o 75 punktów bazowych. To już dziewiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu. Główna, referencyjna stopa procentowa pójdzie w górę do poziomu 6,00 procent. To najwyższy poziom od czerwca 2008 roku.

Piotr Kuczyński, analityk Domu Inwestycyjnego Xelion, był pytany, czy podwyżki stóp procentowych zastopują dynamikę inflacji. - To oczywiście nie zadziała, to więcej niż pewne. (...) Nawet prezes (NBP Adam - red.) Glapiński to mówił, że takie podwyżki stóp działają powiedzmy po trzech, czterech, Glapiński mówił pięciu kwartałach nawet, czyli za rok może to byśmy zobaczyli - wskazał Kuczyński.

Zgodził się z tym prof. Marian Noga, były członek RPP. - Efekty podnoszenia stóp procentowych my zaobserwujemy może gdzieś po sześciu kwartałach, czyli po 1,5 roku. Oczywiście te stopy są podwyższane już dziewiąty raz, czyli te efekty podwyżek stóp procentowych się nakładają na siebie, tak jak fizyk by powiedział, że występuje interferencja tych efektów - mówił ekonomista.

PAP/Maciej Zieliński

Inflacja w Polsce

Piotr Kuczyński zwrócił uwagę, że "olbrzymia część inflacji pochodzi z zewnątrz". - Cokolwiek by wielu innych nie mówiło, szczególnie z opozycji, to jednak bardzo optymistycznie mówiąc to 50 procent, według mnie 60 procent inflacji pochodzi z zewnątrz. My podwyżkami stóp nie zahamujemy wzrostu cen węgla, wzrostu cen ropy na skutek embarga nałożonego na import produktów rosyjskich, czy na wzrost cen innych surowców i towarów, na przykład towarów rolnych. To nie będzie miało najmniejszego skutku - ocenił.

W jego ocenie te 40 proc., "w które teoretycznie uderza Rada Polityki Pieniężnej, prowadzi do (...) wykrwawiania klasy średniej, nie hamując wcale inflacji". Analityk powoływał się przy tym na słowa byłego premiera i byłego prezesa NBP prof. Marka Belki.

Czytaj także: O ile mogą wzrosnąć raty kredytów? Najnowsze wyliczenia

Prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC Polska, wskazywał na antenie TVN24, że "inflacja ma dobre warunki do rozwoju, kiedy na rynku jest za dużo pieniędzy, jest za duży popyt w stosunku do możliwości gospodarki". - A więc oczywiste jest to, że jedyną metodą walki z inflacją jest zmniejszenie popytu. Bank centralny stara się zmniejszyć popyt, podwyższając stopy po to, żebyśmy nie brali kredytu dodatkowego, czy mniej brali kredytów, co już zresztą widać, że się dzieje, po to, żeby więcej oszczędzać (...), natomiast w tym samym czasie rząd swój popyt bez oporu zwiększa, czyli jedną ręką pieniądze są zabierane z rynku z wielkim płaczem, z wielkim bólem dla wszystkich, którzy wzięli kredyty, a drugą ręką rząd rzuca na rynek nowe pieniądze i jeszcze zapowiada, że prawdopodobnie rzuci ich jeszcze więcej - wyjaśniał ekonomista.

- Działań antyinflacyjnych rząd, jak mi się wydaje, nie podejmuje żadnych - powiedział Orłowski. Zwracał przy tym uwagę, że tzw. tarcza antyinflacyjna nie jest do zwalczania inflacji. - Tarcza jest do tego, żeby ludzi przez pewien czas osłonić, czy zmniejszyć ból związany z inflacją. Ten ból oczywiście wróci w dwójnasób, jak tarcza przestanie działać - zwracał uwagę.

prof. Orłowski: rząd nie podejmuje działań antyinflacyjnych, tarcza nie walczy z inflacją, tylko z jej skutkami
prof. Orłowski: rząd nie podejmuje działań antyinflacyjnych, tarcza nie walczy z inflacją, tylko z jej skutkamiTVN24

Stopa rezerwy obowiązkowej

Zdaniem Kuczyńskiego "są inne narzędzia" niż podnoszenie stopy referencyjnej NBP. - Nawet dzisiaj, po tej decyzji, profesorowie (Dariusz - red.) Rosati, (Marian - red.) Noga mówili, że są inne narzędzia, które mogą pomóc w stłumieniu inflacji. To jest na przykład podniesienie stopy rezerwy obowiązkowej dla banków - powiedział analityk. - Banki musiałyby więcej odkładać, w związku z tym musiałyby się starać o to i podnosić nam oprocentowanie lokat i depozytów - wyjaśniał Kuczyński.

Obowiązek utrzymywania rezerwy obowiązkowej na rachunkach w NBP ma służyć ograniczaniu nadpłynności banków. To miernik kwoty rezerwy obowiązkowej, jaką banki komercyjne są zobowiązane wpłacić do banku centralnego w celu zabezpieczenia ich wypłacalności. Co ważne, wysokość stopy rezerwy obowiązkowej ustala Rada Polityki Pieniężnej. Obecnie jest ona na poziomie 3,50 proc.

Prof. Noga wyjaśniał, że RPP może podnieść podnieść stopę rezerwy obowiązkowej do maksymalnie 30 proc. Oznacza to - jak tłumaczył - "że na każde 100 zł, które wpływa do dowolnego banku, 70 zł może być przeznaczone na kredyty, a 30 zł idzie na Bankowy Fundusz Gwarancyjny". - A dzisiaj jest to tylko 3,5 na bankowy fundusz, a 96,5 na kredyty. Gdyby to zrobiono (...), to wtedy by nie obciążano tym kosztem walki z inflacją kredytobiorców - ocenił ekonomista.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Ruszają rządowe prace nad tak zwanym kasowym PIT, czyli rozwiązaniem, które zakłada, że firmy mają obowiązek zapłacić podatek dochodowy dopiero po faktycznym otrzymaniu środków z faktury. - Około 80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło z tego rozwiązania skorzystać - tłumaczył w TVN24 BiS minister Maciej Berek.

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Boeing w ciągu 90 dni musi opracować kompleksowy plan działania w celu rozwiązania "systemowych problemów z kontrolą jakości" - powiedział w środę szef amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa Mike Whitaker. Jak podkreślił, amerykański koncern "musi na nowo spojrzeć na każdy aspekt procesu i zadbać o to, aby bezpieczeństwo było wiodącą zasadą firmy". Agencja Reuters przypomniała, że incydent związany z samolotem Alaska Airlines to drugi poważny kryzys Boeinga w ostatnich latach.

Rządowa agencja stawia warunek gigantowi. "Będziemy rozliczać ich na każdym kroku"

Rządowa agencja stawia warunek gigantowi. "Będziemy rozliczać ich na każdym kroku"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Polska odpowiada za 40 procent unijnej produkcji dużego AGD (artykułów gospodarstwa domowego) - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie związku producentów Applia. Zdecydowana większość wyprodukowanego nad Wisłą sprzętu trafia na eksport, głównie do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Hit znad Wisły. 40 procent unijnej produkcji pochodzi z Polski

Hit znad Wisły. 40 procent unijnej produkcji pochodzi z Polski

Źródło:
tvn24.pl

W aplikacji Coinbase, która służy do handlu kryptowalutami, w tym bitcoinem, wystąpił błędy powodujące, że część użytkowników widziała w środę zerowe saldo - informuje CNBC. "Nasz zespół bada sprawę. Wasze aktywa są bezpieczne" - skomentowali przedstawiciele platformy. Sytuacja miała miejsce w dniu, w którym kurs bitcoina przekroczył po raz pierwszy od ponad dwóch lat poziom 60 tysięcy dolarów.

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomił Prokuraturę Rejonową Warszawa-Mokotów w sprawie wyjątkowo niskich cen wódki w sieciach Biedronka, Lidl oraz Kaufland. - Ze wstępnej analizy wynika, że promocja alkoholu w przyjętej przez te sieci formie może stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych - poinformowała redakcję biznesową tvn24.pl Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Urząd idzie do prokuratury w sprawie cen wódki

Urząd idzie do prokuratury w sprawie cen wódki

Źródło:
tvn24.pl

Losy wakacji kredytowych w 2024 roku nie są przesądzone. Pierwszy projekt Ministerstwa Finansów w tej sprawie nie dostał zielonego światła od Rady Ministrów. Sektor bankowy ma tymczasem swoją propozycję. Mówili o niej w środę przedstawiciele Związku Banków Polskich.

Co dalej z wakacjami kredytowymi? Nowy pomysł banków

Co dalej z wakacjami kredytowymi? Nowy pomysł banków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Od 1 września 2024 roku wzrośnie maksymalna wysokość opłaty za przedszkole prowadzone przez gminę. W środę w Monitorze Polskim opublikowano obwieszczenie w tej sprawie.

Opłaty za przedszkole mogą wzrosnąć

Opłaty za przedszkole mogą wzrosnąć

Źródło:
tvn24.pl

Apple wstrzymało prace nad samochodem elektrycznym - podało źródło Reutersa zaznajomione ze sprawą. Agencja wskazała, że decyzja technologicznego giganta została podjęta po dekadzie od rozpoczęcia projektu.

Apple wyciąga wtyczkę. Koniec prac

Apple wyciąga wtyczkę. Koniec prac

Źródło:
tvn24.pl

Na jutro zwołałem szczyt rolniczy w Warszawie - poinformował w środę premier Donald Tusk. Jak przekazał szef rządu, "na tym spotkaniu z przedstawicielami protestujących będziemy szukali z dobrą wolą rozwiązania problemu". Tusk mówił także, że rząd rozmawia ze stroną ukraińską "o czasowym zamknięciu granicy i zamknięciu wymiany handlowej", jednak byłoby to rozwiązanie tymczasowe i "bolesne" dla obu stron. Do tej kwestii odniósł się w mediach społecznościowych ukraiński wicepremier Ołeksandr Kubrakow.

Tusk o rozwiązaniu "bolesnym" dla obu stron. Jest odpowiedź

Tusk o rozwiązaniu "bolesnym" dla obu stron. Jest odpowiedź

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Cena bitcoina przekroczyła w środę poziom 60 tysięcy dolarów. Stało się tak po raz pierwszy od 2021 roku.

Bitcoin mocno w górę. Kolejna granica przekroczona

Bitcoin mocno w górę. Kolejna granica przekroczona

Źródło:
tvn24.pl

Przedsiębiorca, który wydał pieniądze na to, by poszerzać rynki zbytu, może zapłacić mniejszy podatek. To dzięki uldze na ekspansję.

O tej uldze wie niewielu przedsiębiorców, a można dużo zyskać

O tej uldze wie niewielu przedsiębiorców, a można dużo zyskać

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) pozytywnie zaopiniowała Dorotę Bieniasz na stanowisko prezesa - poinformował przewodniczący rady Liwiusz Laska. O powołaniu jej na stanowisko szefa Zakładu zdecyduje premier Donald Tusk.

To ma być nowa szefowa ZUS. Jest opinia rady nadzorczej

To ma być nowa szefowa ZUS. Jest opinia rady nadzorczej

Źródło:
PAP

Marcowa waloryzacja obejmie nie tylko emerytury i renty. Zwiększone zostaną także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. Przykładowo, dodatek pielęgnacyjny wzrośnie z 294,39 złotych do 330,07 złotych.

Podwyżki dla emerytów i rencistów. Tyle wyniosą świadczenia od marca

Podwyżki dla emerytów i rencistów. Tyle wyniosą świadczenia od marca

Źródło:
PAP

Trzydniowy strajk ostrzegawczy personelu naziemnego działu technicznego niemieckiej Lufthansy rozpoczął się w środę rano i ma potrwać do piątku wieczorem. Do środy w południe akcja protestacyjna nie wpłynęła na loty pasażerskie - poinformowali przedstawiciele związku zawodowego Verdi.

Rozpoczął się trzydniowy strajk pracowników Lufthansy

Rozpoczął się trzydniowy strajk pracowników Lufthansy

Źródło:
PAP

Rolnicy nie protestują, nie blokują ulic, autostrad, bez powodu. Śmiem twierdzić, że to jest problem niebezpieczeństwa egzystencjalnych wartości. Boją się o swoje życie społeczne, mają zagrożony byt ekonomiczny - powiedział na antenie TVN24 dr hab. Piotr Nowak, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, socjolog. - Oni domagają się zasad, dzięki którym będą mogli utrzymać rodzinę - tłumaczył.

Dlaczego rolnicy protestują? "To jest problem niebezpieczeństwa egzystencjalnych wartości"

Dlaczego rolnicy protestują? "To jest problem niebezpieczeństwa egzystencjalnych wartości"

Źródło:
tvn24.pl

Resort klimatu chce do połowy roku przedstawić projekt zmiany tak zwanej ustawy odległościowej - przekazał wiceminister klimatu Miłosz Motyka. Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) jest zgoda wokół 500 metrów jako minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań.

Wraca ustawa wiatrakowa. "Mamy już zgodę wokół odległości"

Wraca ustawa wiatrakowa. "Mamy już zgodę wokół odległości"

Źródło:
PAP

O 70 procent rok do roku wzrosła w 2023 roku liczba niewypłacalnych firm w Polsce - wynika z Globalnego Raportu Niewypłacalności. W opracowaniu wskazano jednak, że spodziewana jest normalizacja w związku z wysoką bazą odniesienia i poprawą krajowych fundamentów gospodarczych.

Polska w niechlubnej czołówce, wyprzedzają nas tylko Węgry

Polska w niechlubnej czołówce, wyprzedzają nas tylko Węgry

Źródło:
PAP

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył blisko 2,5 miliona złotych kary na Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Atex - poinformował w środę urząd. Według UOKiK przedsiębiorca narzucał swoim partnerom handlowym ceny sprzedaży węgla; w efekcie nie mogli oni sprzedawać opału taniej. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla. Prawie 2,5 miliona złotych kary

Zmowa cenowa przy sprzedaży węgla. Prawie 2,5 miliona złotych kary

Źródło:
PAP

Biedronka i Lidl toczą wojnę cenową. Ekonomiści mBanku ocenili w najnowszym raporcie, że może ona pogłębić "dołek inflacyjny". Analitycy wskazali jednocześnie, że agresywne promocje, które obowiązują przez pewną część miesiąca, stwarzają zagrożenie, że "dane sprzedażowe będą jeszcze bardziej zygzakować".

"Wojna cenowa" między handlowymi gigantami. "Zwykle to fenomen przejściowy"

"Wojna cenowa" między handlowymi gigantami. "Zwykle to fenomen przejściowy"

Źródło:
PAP

Akcje Pepco Group spadają w środę przed południem o prawie 4 procent. To reakcja na informację o utracie środków o wartości około 15,5 miliona euro w wyniku ataku phishingowego na Węgrzech.

Pepco po ataku hakerskim. Silna reakcja inwestorów

Pepco po ataku hakerskim. Silna reakcja inwestorów

Źródło:
PAP

Osiąganie dodatniego wyniku finansowego nie jest celem banków centralnych, w tym Narodowego Banku Polskiego. Ze względu na utrzymujące się na świecie wyższe stopy procentowe coraz więcej banków centralnych odnotowuje ujemne wyniki finansowe - podał NBP we wtorkowym komunikacie.

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

1 marca zmieniają się graniczne kwoty przychodu dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego. Seniorzy będą mogli dorobić do swoich świadczeń o ponad 240 złotych więcej – przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Wyższe limity dla dorabiających emerytów. ZUS podaje kwoty

Wyższe limity dla dorabiających emerytów. ZUS podaje kwoty

Źródło:
PAP