Co, jeśli nie podwyżki stóp procentowych? Ekonomiści wskazują na "inne narzędzia"

Źródło:
TVN24 Biznes
Kuczyński: podwyżki stóp procentowych nie zadziałają na obniżenie inflacji
Kuczyński: podwyżki stóp procentowych nie zadziałają na obniżenie inflacjiTVN24 BiS
wideo 2/5
Kuczyński: podwyżki stóp procentowych nie zadziałają na obniżenie inflacjiTVN24 BiS

Inflacja w Polsce jest na najwyższym poziomie w XXI wieku. Zdaniem ekonomistów efekty podwyżek stóp procentowych zobaczymy dopiero za kilka kwartałów. - Są inne narzędzia, które mogą pomóc w stłumieniu inflacji. To jest na przykład podniesienie stopy rezerwy obowiązkowej dla banków - powiedział w TVN24 BiS Piotr Kuczyński, analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. - Gdyby to zrobiono, to wtedy by nie obciążano tym kosztem walki z inflacją kredytobiorców - ocenił prof. Marian Noga, były członek Rady Polityki Pieniężnej.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniosła w środę stopy procentowe o 75 punktów bazowych. To już dziewiąta podwyżka stóp procentowych z rzędu. Główna, referencyjna stopa procentowa pójdzie w górę do poziomu 6,00 procent. To najwyższy poziom od czerwca 2008 roku.

Piotr Kuczyński, analityk Domu Inwestycyjnego Xelion, był pytany, czy podwyżki stóp procentowych zastopują dynamikę inflacji. - To oczywiście nie zadziała, to więcej niż pewne. (...) Nawet prezes (NBP Adam - red.) Glapiński to mówił, że takie podwyżki stóp działają powiedzmy po trzech, czterech, Glapiński mówił pięciu kwartałach nawet, czyli za rok może to byśmy zobaczyli - wskazał Kuczyński.

Zgodził się z tym prof. Marian Noga, były członek RPP. - Efekty podnoszenia stóp procentowych my zaobserwujemy może gdzieś po sześciu kwartałach, czyli po 1,5 roku. Oczywiście te stopy są podwyższane już dziewiąty raz, czyli te efekty podwyżek stóp procentowych się nakładają na siebie, tak jak fizyk by powiedział, że występuje interferencja tych efektów - mówił ekonomista.

PAP/Maciej Zieliński

Inflacja w Polsce

Piotr Kuczyński zwrócił uwagę, że "olbrzymia część inflacji pochodzi z zewnątrz". - Cokolwiek by wielu innych nie mówiło, szczególnie z opozycji, to jednak bardzo optymistycznie mówiąc to 50 procent, według mnie 60 procent inflacji pochodzi z zewnątrz. My podwyżkami stóp nie zahamujemy wzrostu cen węgla, wzrostu cen ropy na skutek embarga nałożonego na import produktów rosyjskich, czy na wzrost cen innych surowców i towarów, na przykład towarów rolnych. To nie będzie miało najmniejszego skutku - ocenił.

W jego ocenie te 40 proc., "w które teoretycznie uderza Rada Polityki Pieniężnej, prowadzi do (...) wykrwawiania klasy średniej, nie hamując wcale inflacji". Analityk powoływał się przy tym na słowa byłego premiera i byłego prezesa NBP prof. Marka Belki.

Czytaj także: O ile mogą wzrosnąć raty kredytów? Najnowsze wyliczenia

Prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC Polska, wskazywał na antenie TVN24, że "inflacja ma dobre warunki do rozwoju, kiedy na rynku jest za dużo pieniędzy, jest za duży popyt w stosunku do możliwości gospodarki". - A więc oczywiste jest to, że jedyną metodą walki z inflacją jest zmniejszenie popytu. Bank centralny stara się zmniejszyć popyt, podwyższając stopy po to, żebyśmy nie brali kredytu dodatkowego, czy mniej brali kredytów, co już zresztą widać, że się dzieje, po to, żeby więcej oszczędzać (...), natomiast w tym samym czasie rząd swój popyt bez oporu zwiększa, czyli jedną ręką pieniądze są zabierane z rynku z wielkim płaczem, z wielkim bólem dla wszystkich, którzy wzięli kredyty, a drugą ręką rząd rzuca na rynek nowe pieniądze i jeszcze zapowiada, że prawdopodobnie rzuci ich jeszcze więcej - wyjaśniał ekonomista.

- Działań antyinflacyjnych rząd, jak mi się wydaje, nie podejmuje żadnych - powiedział Orłowski. Zwracał przy tym uwagę, że tzw. tarcza antyinflacyjna nie jest do zwalczania inflacji. - Tarcza jest do tego, żeby ludzi przez pewien czas osłonić, czy zmniejszyć ból związany z inflacją. Ten ból oczywiście wróci w dwójnasób, jak tarcza przestanie działać - zwracał uwagę.

prof. Orłowski: rząd nie podejmuje działań antyinflacyjnych, tarcza nie walczy z inflacją, tylko z jej skutkami
prof. Orłowski: rząd nie podejmuje działań antyinflacyjnych, tarcza nie walczy z inflacją, tylko z jej skutkamiTVN24

Stopa rezerwy obowiązkowej

Zdaniem Kuczyńskiego "są inne narzędzia" niż podnoszenie stopy referencyjnej NBP. - Nawet dzisiaj, po tej decyzji, profesorowie (Dariusz - red.) Rosati, (Marian - red.) Noga mówili, że są inne narzędzia, które mogą pomóc w stłumieniu inflacji. To jest na przykład podniesienie stopy rezerwy obowiązkowej dla banków - powiedział analityk. - Banki musiałyby więcej odkładać, w związku z tym musiałyby się starać o to i podnosić nam oprocentowanie lokat i depozytów - wyjaśniał Kuczyński.

Obowiązek utrzymywania rezerwy obowiązkowej na rachunkach w NBP ma służyć ograniczaniu nadpłynności banków. To miernik kwoty rezerwy obowiązkowej, jaką banki komercyjne są zobowiązane wpłacić do banku centralnego w celu zabezpieczenia ich wypłacalności. Co ważne, wysokość stopy rezerwy obowiązkowej ustala Rada Polityki Pieniężnej. Obecnie jest ona na poziomie 3,50 proc.

Prof. Noga wyjaśniał, że RPP może podnieść podnieść stopę rezerwy obowiązkowej do maksymalnie 30 proc. Oznacza to - jak tłumaczył - "że na każde 100 zł, które wpływa do dowolnego banku, 70 zł może być przeznaczone na kredyty, a 30 zł idzie na Bankowy Fundusz Gwarancyjny". - A dzisiaj jest to tylko 3,5 na bankowy fundusz, a 96,5 na kredyty. Gdyby to zrobiono (...), to wtedy by nie obciążano tym kosztem walki z inflacją kredytobiorców - ocenił ekonomista.

Autorka/Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska (KE) przedstawiła pierwszą w historii Unii Europejskiej (UE) strategię na rzecz przemysłu obronnego (EDIS). Celem jest osiągnięcie "gotowości przemysłu obronnego w UE" w nowych warunkach geostrategicznych.

Pierwszy taki plan w historii w sprawie zakupów uzbrojenia

Pierwszy taki plan w historii w sprawie zakupów uzbrojenia

Źródło:
PAP, Reuters

Jeff Bezos to obecnie najbogatszy człowiek świata - wynika ze sporządzanego na bieżąco rankingu Bloomberga. Założyciel Amazona na szczycie zestawienia zastąpił Elona Muska, który spadł na drugą pozycję.

Zmiana na szczycie listy najbogatszych ludzi na świecie

Zmiana na szczycie listy najbogatszych ludzi na świecie

Źródło:
Bloomberg, CNN, tvn24.pl

Rząd w najbliższych dniach ma rozstrzygnąć, jakie zmiany wprowadzić w składce zdrowotnej, by utrzymać poziom wydatków i ulżyć przedsiębiorcom. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to wprowadzenie składki ryczałtowej, ale z kilkoma progami - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Szykują się zmiany w składce zdrowotnej. "Najbardziej prawdopodobny wariant"

Szykują się zmiany w składce zdrowotnej. "Najbardziej prawdopodobny wariant"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Zastosowanie w polskiej gospodarce rozwiązań sztucznej inteligencji może przynieść korzyści odpowiadające pracy 4,9 miliona osób, generując dodatkową wartość produkcyjną na poziomie dziewięćdziesiąt miliardów dolarów rocznie - wskazano w raporcie przygotowanym przez EY i Liberty Global.

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Dodatkowe miliony "rąk do pracy" w Polsce. "Niektóre zawody staną się mniej potrzebne"

Źródło:
PAP

Elon Musk musi zmierzyć się z kolejnym pozwem. Tym razem ze strony byłych dyrektorów Twittera, którzy zostali zwolnieni po tym, jak Musk przejął platformę społecznościową. Autorzy pozwu domagają się w sumie 128 milionów dolarów z tytułu niewypłaconych odpraw. O sprawie pisze BBC.

Elon Musk pozwany przez byłych dyrektorów Twittera

Elon Musk pozwany przez byłych dyrektorów Twittera

Źródło:
tvn24.pl

Zakończono spotkania konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt nowych przepisów w tej sprawie - podaje "Rzeczpospolita". Poprzedni rząd zakładał, że obowiązek e-faktur zacznie obowiązywać od połowy 2024 roku, jednak wszystko wskazuje, że opóźnienie będzie co najmniej półroczne.

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Rewolucja dla przedsiębiorców. Ogromne zainteresowanie

Źródło:
"Rzeczpospolita", PAP

Naszym scenariuszem bazowym jest, że Rada Polityki Pieniężnej pozostawi stopy procentowe bez zmian - powiedział ekonomista banku ING Banku Śląskiego Adam Antoniak. Dodał, że uwaga analityków będzie się koncentrować nie tyle na decyzji RPP, co na najnowszej projekcji inflacji Narodowego Banku Polskiego.

Co dalej ze stopami procentowymi? Ekonomista o "dużym elemencie niepewności"

Co dalej ze stopami procentowymi? Ekonomista o "dużym elemencie niepewności"

Źródło:
PAP

Zarządcy plaż alarmują, że nie są w stanie znaleźć chętnych do pracy. Jak podał dziennik "La Repubblica", przed zbliżającym się sezonem letnim na włoskich plażach brakuje czterech tysięcy ratowników. Młodzieży nie interesuje już ta praca - przyznają przedstawiciele nadmorskiej branży turystycznej.

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Pensja to 1,5 tysiąca euro miesięcznie. "Sytuacja z rekrutacją jest krytyczna"

Źródło:
PAP

Cena bitcoina na początku wtorkowych notowań niemal doszła do rekordowego poziomu z listopada 2021 roku - 69 tysięcy dolarów. Tuż po godzinie 8.00 za kryptowalutę trzeba było płacić niecałe dwa tysiące dolarów mniej.

Bitcoin o włos od rekordu

Bitcoin o włos od rekordu

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W najbliższych dniach lub tygodniach poznamy stanowisko nie tylko Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Zdrowia, ale również rządu w sprawie składki zdrowotnej - przekazał szef kancelarii premiera Jan Grabiec. Dodał, że na ten temat toczą się rozmowy między resortami.

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

"Być albo nie być" w rządzącej koalicji. Szef kancelarii premiera komentuje

Źródło:
PAP

Odblokowanie 137 miliardów euro (600 miliardów złotych) z funduszy unijnych pozytywnie wpłynie na profil kredytowy (rating) Polski - uważa agencja Moody's. Jak dodano, środki będą miały pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy.

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Wielka agencja ratingowa o odblokowaniu gigantycznych pieniędzy dla Polski

Źródło:
PAP

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz zaapelował do polskich rolników o zaprzestanie - w jego ocenie - bezpodstawnego i szkodliwego blokowania granicy z Ukrainą. Blokada osłabia zarówno Ukrainę, jak i Polskę, a wzbogaca Rosję - podkreślił.

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Ukraiński ambasador apeluje do polskich rolników

Źródło:
PAP

Trwający sześć tygodni audyt w Boeingu pozwolił zidentyfikować "wiele problemów" w kontroli jakości produkcji samolotów - podał portal CNN, powołując się na komunikat Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

"Wiele problemów" w Boeingu. Wyniki audytu

Źródło:
CNN

Kilka podmorskich kabli w rejonie Morza Czerwonego zostało uszkodzonych - poinformowała firma HGC Global Communications. 90 procent danych wymienianych między Europą i Azją przekazywanych jest kablami leżącymi na dnie Morza Czerwonego.

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

"Niewidzialna siła napędzająca internet". Kable na dnie morza uszkodzone

Źródło:
PAP, CNN

Włączenie do systemu opakowań po mleku, liczba operatorów, kwestia VAT i luki w przepisach, które mogą prowadzić do nadużyć i oszustw - takie zastrzeżenia do ustawy kaucyjnej zgłaszają przedstawiciele branży napojowej i handlu detalicznego. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 rok.

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Szykuje się rewolucja w sklepach. Przedsiębiorcy apelują o zmiany i ostrzegają przed "bombą biologiczną"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) nałożyła karę ponad 1,8 miliarda euro na Apple. Amerykański koncern miał uniemożliwiać Spotify i innym muzycznym serwisom informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności poza aplikacją App Store.

Ogromna kara nałożona na Apple

Ogromna kara nałożona na Apple

Źródło:
PAP, Reuters

W obszarze usług wspólnych dla biznesu w Polsce pracuje ponad 435 tysięcy osób – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu firmy Grafton Recruitment. W 2023 roku wzrost zatrudnienia w sektorze wyniósł 8 procent.

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

W sektorze zatrudnionych jest ponad 400 tysięcy osób. "Polską interesują się nowi inwestorzy"

Źródło:
PAP