Czechy zamiast Grecji, Dania zamiast Włoch. Upały w Europie odmieniają branżę turystyczną

Źródło:
Reuters
Jak pomóc naszym zwierzętom przetrwać upały?
Jak pomóc naszym zwierzętom przetrwać upały?
wideo 2/5
Jak pomóc naszym zwierzętom przetrwać upały?

Rosnące temperatury w południowej Europie mogą spowodować trwałą zmianę nawyków turystycznych, a więcej podróżnych będzie wybierać chłodniejsze miejsca lub przekładać wyjazd na urlop na wiosnę lub jesień, aby uniknąć ekstremalnych upałów - przewidują organizacje turystyczne i eksperci.

Reuters przytacza dane Europejskiej Komisji ds. Podróży (ETC), które pokazują, że liczba osób chcących podróżować do regionu Morza Śródziemnego w okresie od czerwca do listopada spadła już o 10 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, kiedy upalna pogoda doprowadziła do susz i pożarów. Kraje takie jak Czechy, Dania, Irlandia i Bułgaria odnotowały w międzyczasie gwałtowny wzrost zainteresowania.

- Przewidujemy, że nieprzewidywalne warunki pogodowe w przyszłości będą miały większy wpływ na wybory podróżnych w Europie – powiedział Miguel Sanz, szef ETC.

Raport jednej z organizacji handlowych pokazuje, że 7,6 proc. podróżnych postrzega ekstremalne zjawiska pogodowe jako główny problem podczas podróży między czerwcem a listopadem.

Wśród nich jest Anita Elshoy i jej mąż, którzy wrócili do domu w Norwegii z Vasanello, wioski na północ od Rzymu, tydzień wcześniej niż planowali, ponieważ temperatury osiągnęły około 35 stopni Celsjusza.

- Bardzo bolała mnie głowa, nogi, moje palce spuchły i miałam coraz większe zawroty głowy - powiedziała Elshoy o swoich dolegliwościach związanych z upałem. - Mieliśmy tam być przez dwa tygodnie, ale nie mogliśmy zostać z powodu upału - dodała.

Czytaj także: Podróż samochodem w czasie upałów. O tych rzeczach należy pamiętać

Na razie nie ma masowego odwoływania pobytów

Jak podaje Reuters, po pandemicznych restrykcjach turyści są spragnieni wypoczynku za granicą i dlatego w tym roku wakacyjne podróże cieszyły się popularnością, a biura turystyczne nie odnotowały wielu odwołanych wycieczek z powodu upałów.

W szczególności Brytyjczycy zarezerwowali mniej wakacji w domu, a więcej nad Morzem Śródziemnym, często z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, ponieważ nadal pragną uciec na plażę po lockdownie - powiedział Reutersowi Sean Tipton z brytyjskiej grupy biur podróży ABTA.

Jednak to niedługo może się zmienić, ponieważ fale upałów stają się coraz bardziej wyczerpujące dla ludzi. Naukowcy od dawna ostrzegają, że zmiany klimatu wywołane emisją CO2 ze spalania paliw kopalnych spowodują, że zjawiska pogodowe będą częstsze, bardziej dotkliwe i śmiertelne.

Meteorolodzy przewidują, że temperatury w nadchodzącym tygodniu mogą pobić obecny rekord Europy, wynoszący 48,8 stopni Celsjusza, ustanowiony na Sycylii w sierpniu 2021 r.

Taormina, Sycylia, WłochyShutterstock

W ostatnich tygodniach przez europejskie media przewinęło się sporo historii o turystach, którzy potrzebowali pomocy i ewakuowano ich drogą powietrzną z włoskich plaż lub karetkami z ateńskiego Akropolu.

- Nasze ostatnie badania wskazują na spadek liczby osób zainteresowanych podróżowaniem w sierpniu, miesiącu szczytowym, podczas gdy więcej Europejczyków rozważa wyjazdy jesienne – powiedział w rozmowie z agencją Sanz.

Włosi martwią się o wpływ na gospodarkę

Turyści w Rzymie powiedzieli Agencji Reutera, że zastanowią się dwa razy przed zarezerwowaniem wycieczki ponownie w lipcu, ponieważ z trudem są w stanie znaleźć klimatyzowane miejsca do odpoczynku i nieustannie muszą pić wodę, by zadbać o nawodnienie i ochłodzenie organizmu.

- Przyjechałabym, kiedy byłoby zimniej. Tylko w czerwcu, kwietniu - powiedziała Dalphna Niebuhr, amerykańska turystka przebywająca na wakacjach z mężem w Rzymie. Dodała, że ​​upał sprawił, że jej wizyta była "nieszczęśliwa".

To zła wiadomość dla włoskiej gospodarki, dla której letni ruch turystyczny ma ogromne znaczenie.

Włoskie ministerstwo środowiska ostrzegło w tegorocznym raporcie, że zagraniczni turyści będą w przyszłości częściej podróżować wiosną i jesienią i wybierać chłodniejsze miejsca. Stwierdzono w nim, że "saldo będzie ujemne, także dlatego, że część włoskich turystów przyczyni się do napływu turystyki międzynarodowej do mniej gorących krajów".

Grecy mają nadzieję, że turyści będą, ale wybiorą inną porę roku

Niektórzy mają nadzieję, że zmiana będzie po prostu przesunięciem ruchu w inne pory roku, a nie redukcją. W Grecji, gdzie między styczniem a marcem międzynarodowe przyloty lotnicze wzrosły o 87,5 proc. rok do roku, przeludnienie latem nęka popularne miejsca turystyczne, takie jak wyspa Mykonos. Według greckiego ministerstwa środowiska zwiększona liczba podróży w miesiącach zimowych, wiosennych i jesiennych może złagodzić ten problem i zrekompensować potencjalne letnie spowolnienie.

Ateński AkropolShutterstock

Jak zauważa Reuters, w zeszły piątek greckie władze zamknęły starożytny Akropol w Atenach w najgorętszą część dnia, aby chronić turystów.

Sprawdź też: Przerwy, napoje, skracanie czasu pracy. Upał a obowiązki pracodawcy

W Hiszpanii, zgodnie z raportem krajowego stowarzyszenia turystycznego Exceltur, oczekuje się wysokiego popytu na wakacje w nadmorskich miejscowościach na północy kraju i na wyspach turystycznych, gdzie letnie temperatury są zwykle niższe.

Hiszpanie Daniel Otero i Rebeca Vazquez, którzy odwiedzili Bilbao, powiedzieli, że rozważają przeniesienie swoich przyszłorocznych wakacji na czerwiec, kiedy będzie chłodniej i wygodniej.

Jednak nie wszyscy do południowej Europy wrócą. Dla Elshoy lato w południowej Europie może należeć do przeszłości. Powiedziała, że ​​zamiast tego rozważy wakacje w swojej ojczystej Norwegii. - Nie chcę mieć wakacji, podczas których znowu boli mnie głowa i mam zawroty - podsumowała.

Autorka/Autor:JW/ToL

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Chorwacja oczekuje w 2024 roku rekordowego sezonu turystycznego. Jak podał portal Dnevnik, w tym roku 70 firm umożliwia bezpośrednie dotarcie nad Adriatyk z ponad 500 kierunków. W ten sposób nawiązano do zainaugurowanego bezpośredniego połączenia lotniczego na linii Warszawa - Split.

"Ulubiony wakacyjny kierunek Polaków" liczy na rekord. Nowe połączenia

"Ulubiony wakacyjny kierunek Polaków" liczy na rekord. Nowe połączenia

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Orange Polska kontynuuje wyłączanie starszej technologii 3G w naszym kraju. Proces wkrótce ma objąć kolejne regiony. Operator opublikował harmonogram wyłączeń do końca 2024 roku.

Orange zapowiada kolejne zmiany. Opublikowano mapę

Orange zapowiada kolejne zmiany. Opublikowano mapę

Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Kraków-Balice jako pierwszy port lotniczy w Polsce uruchomiło procedurę na zakup dziesięciu nowoczesnych systemów kontroli bezpieczeństwa bagaży kabinowych. Takie informacje przekazały władze małopolskiego portu w mediach społecznościowych. Pojawienie się urządzeń będzie oznaczało duże ułatwienia dla podróżnych.

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

To może być pierwsze takie lotnisko w Polsce. Duże ułatwienia dla pasażerów na horyzoncie

Źródło:
tvn24.pl

Tesla, której prezesem jest miliarder Elon Musk, wezwie do serwisu właścicieli blisko 4 tysięcy samochodów w USA. Chodzi o posiadaczy futurystycznego modelu Cybertruck. Problemem okazało się mocowanie gumowej podkładki na pedale gazu.

Tesla wezwie do serwisu posiadaczy futurystycznego modelu

Tesla wezwie do serwisu posiadaczy futurystycznego modelu

Źródło:
tvn24.pl

Amerykańska Izba Reprezentantów przegłosowała przepisy, które mogą doprowadzić do zakazu w USA popularnej chińskiej aplikacji TokTok i wycofania jej ze sklepów z aplikacjami. Teraz ustawą zajmie się Senat. TikTok to aplikacja do udostępniania krótkich filmów wideo. "To niefortunne" - tak o głosowaniu w cieniu przyznania pomocy dla Ukrainy, piszą przedstawiciele TikToka na platformie X.

TikTok może zostać zakazany. Nowe przepisy coraz bliżej

TikTok może zostać zakazany. Nowe przepisy coraz bliżej

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Obecnie w rządzie trwają prace nad wprowadzeniem bonu senioralnego, czyli nowej formy wsparcia kierowanej do osób starszych oraz ich rodzin. Warto jednak pamiętać, że emeryci i renciści mogą też wnioskować o kilka innych zasiłków oraz dodatków, które pozwolą podreperować domowy budżet. Jakie formy pomocy przysługują seniorom w 2024 roku?

Bon senioralny i nie tylko. Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze?

Bon senioralny i nie tylko. Na jakie formy wsparcia mogą liczyć osoby starsze?

Źródło:
ZUS, MRPiPS

Zapowiedź wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw wywołała burzę. Eksperci są podzieleni, a politycy przepychają się w social mediach. Dla części to nadmierny wpływ państwa na rynek, dla drugich walka o zdrowie Polaków. Pomiędzy nimi są stacje benzynowe, dla których zakaz może spowodować spadek blisko 50 procent dochodów.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Eksperci podzieleni

Źródło:
tvn24.pl

Wakacje już niedługo, a to oznacza, że wiele osób planuje letni wypoczynek. Miliony Polaków wybierają zorganizowane wycieczki z biurami podróży. Warto przed wybraniem touroperatora sprawdzić, czy jest to rzetelny partner, z którym spokojnie możemy się wybrać na wymarzony urlop. Z pomocą przychodzi strona internetowa Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. 

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Planujesz wyjazd z biurem podróży? Te rzeczy warto sprawdzić

Źródło:
tvn24.pl, UFG

Na stacjach paliw w Polsce w ostatnich dniach obserwowaliśmy niewielkie zmiany cen. Eksperci zwrócili jednak uwagę, że rośnie liczba punktów, na których benzyna bezołowiowa 95 jest droższa od oleju napędowego. Są też prognozy dotyczące kosztów tankowania w najbliższym tygodniu.

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

"Mijanka" w cenach paliw. Eksperci o rosnącej liczbie stacji

Źródło:
tvn24.pl

Wielka Brytania odrzuciła wstępną propozycję Komisji Europejskiej w sprawie nowej umowy ułatwiającej mobilność młodzieży po brexicie. Bruksela chciała, aby osoby w wieku 18-30 lat mogły podejmować studia i pracę na Wyspach Brytyjskich na określony czas bez konieczności ubiegania się o wizę. Zarówno rząd w Londynie, jak i opozycja oświadczyły, że nie mają w planie przywracać swobody przepływu osób z UE. Zamiast tego Wielka Brytania woli zawierać umowy z wybranymi krajami.

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Swobodny przepływ młodzieży. Wielka Brytania odpowiada na propozycję Brukseli

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 8 milionów złotych. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 20 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 20 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Tankowiec, który zaopatruje w paliwo statki tak zwanej rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - poinformowała w sobotę szwedzka telewizja SVT. Statek jest zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii.

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Źródło:
PAP

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Blisko 15 tysięcy osób skorzystało do tej pory z możliwości szybkiego wyrobienia paszportu tymczasowego na Lotnisku Chopina w Warszawie. W sobotę mija rok od uruchomienia usługi w stołecznym porcie - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort podał najczęstsze kierunki odlotów z paszportem tymczasowym.

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Szybkie paszporty. Skorzystało kilkanaście tysięcy podróżnych

Źródło:
tvn24.pl

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Polska podpisała umowę z Bankiem Światowym na sfinansowanie programu Czyste Powietrze. Budżet programu ma zostać zasilony kwotą 250 milionów euro, co stanowi równowartość blisko 1,1 miliarda złotych.

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Czyste Powietrze. Nowe źródło finansowania programu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT na przełomie kwietnia i maja mają otrzymać pierwszy z 11 zamówionych samolotów typu Boeing 737 MAX 8. Dwie kolejne maszyny mają trafić do spółki w okresie wakacyjnym. Takie informacje przekazał prezes PLL LOT Michał Fijoł.

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

LOT na zakupach. Wkrótce mają się pojawić pierwsze maszyny

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister Sławomir Nitras chce, aby Polski Związek Badmintona oraz związana z nim Fundacja Narodowy Badminton zwróciły ponad 1,4 miliona złotych z publicznych środków. We wpisie na X Nitras napisał, że "środki z budżetu ministerstwa sportu służą upowszechnianiu i wspieranie sportu. Nie mogą być wykorzystywane w kampanii wyborczej polityków PiS".

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Minister sportu nakazał zwrot 1,4 miliona złotych. Za pikniki z badmintonem

Źródło:
Ministerstwo Sportu i Turystyki, Wirtualna Polska

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Citibank Handlowy, Bank Pocztowy, Bank BPS, Nest Bank i Toyota Bank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w najbliższym czasie. Chodzi o zaplanowane prace serwisowe.

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Utrudnienia dla klientów czołowych banków

Źródło:
tvn24.pl

Węgierski rząd nie wyklucza interwencji dotyczącej cen paliw - stwierdził minister gospodarki Marton Nagy na konferencji prasowej. Kwestia ewentualnego wprowadzenia rozwiązań w tej sprawie ma być omawiana na środowym posiedzeniu gabinetu.

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Ceny paliw w górę. Rząd nie wyklucza interwencji

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W piątek spółka PKP Intercity poinformowała o odwołaniu dotychczasowego, a następnie powołaniu nowego zarządu. Na stanowisko prezesa powrócił Janusz Malinowski, a funkcję wiceprezes objęła Dagmara Zawadzka.

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Kolejowa spółka z nowym szefem. Wraca do zarządu po latach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Młoda mama dostanie pieniądze i może je zamienić na dziadkowe, ciociowe, koleżankowe, sąsiadkowe czy opiekunkowe - stwierdził Donald Tusk w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych. Chodzi o tak zwane babciowe, którego projekt w ubiegłym tygodniu przyjęła Rada Ministrów.

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Czy dziadkowie nie zasługują na "babciowe"? Tusk odpowiada

Źródło:
PAP

Inne europejskie kraje już takie ograniczenia wprowadziły. Teraz także polska ministra zdrowia Izabela Leszczyna jest za zakazem sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - będzie do tego namawiać rząd. Pomysł popierają też eksperci zajmujący się uzależnieniami. Materiał programu "Polska i Świat".

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

"Ja jeden płaciłem za paliwo, trzy osoby kupowały gorzałę". Nowy zakaz pod lupą rządu

Źródło:
TVN24

Aktywny rodzic, czyli nowa forma wsparcia dla rodziców, ma wystartować już w październiku. W związku z tym Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na najważniejsze pytania dotyczące tak zwanego babciowego. Między innymi, czy konieczne jest spełnienie kryteriów dochodowych, co z rolnikami i osobami prowadzącymi własną firmę, a także czy świadczenie jest wstrzymywane, gdy rodzic bierze L4 na opiekę nad chorym dzieckiem?

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Dziesięć pytań o "babciowe". Ministerstwo odpowiada

Źródło:
tvn24.pl