W 2019 roku Polska przyjęła najwięcej cudzoziemców spoza Unii Europejskiej spośród wszystkich krajów Wspólnoty - wynika z najnowszych danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat. Nasz kraj wydał ponad 724 tysiące tak zwanych pierwszych zezwoleń na pobyt. Najwięcej - obywatelom Ukrainy.
W 2019 roku obywatelom krajów spoza Unii Europejskiej wydano około 3 miliony pierwszych zezwoleń na pobyt we Wspólnocie - udzielane są one osobom, które przyjeżdżają do danego kraju pierwszy raz. Oznacza to wzrost o 163 tysiące, czyli o 6 procent, w porównaniu z rokiem wcześniej.
Trend wzrostowy jest kontynuowany od 2013 roku. Według Eurostatu do wzrostu zanotowanego w minionym roku przyczyniły się głównie zezwolenia wydane w celu podjęcia pracy. Zezwolenia związane z zatrudnieniem stanowiły 41 procent wszystkich decyzji wydanych w UE w 2019 roku. Zezwolenia wydane z powodów rodzinnych stanowiły 27 procent, związane z edukacją - 14 procent. Ponadto 18 procent zezwoleń wydano z innych powodów, m.in. dotyczących statusu uchodźcy czy ochrony uzupełniającej.
Ochrona uzupełniająca to rodzaj zgody na pobyt przyznawany cudzoziemcom, którzy nie otrzymali statusu uchodźcy i w przypadku powrotu do swojego kraju byliby realnie narażeni na karę śmierci, egzekucję, tortury, nieludzkie lub poniżające traktowanie, poważne zagrożenie dla życia lub zdrowia, wynikające z powszechnego stosowania przemocy wobec ludności cywilnej w sytuacji wewnętrznego lub międzynarodowego konfliktu zbrojnego.
Polska wydała najwięcej zezwoleń
Z danych Eurostatu wynika, że Polska w 2019 roku wydała jedną czwartą pierwszych zezwoleń w całej UE. Nasz kraj wydał 724 tysiące zezwoleń. Polska wydała najwięcej zezwoleń na pobyt w celu podjęcia pracy - 625 tysięcy. To stanowiło 52 procent wszystkich zezwoleń na pracę wydanych przez kraje Wspólnoty. Z tego 551 tysięcy z nich wydano obywatelom Ukrainy.
"Dane Eurostatu pokazały, że w 2019 Polska ponownie przyjęła najwięcej migrantów spoza UE ze wszystkich krajów europejskich (724 tys.). Napływ migrantów zmniejszył niedobory rynku pracy i był buforem przed silnym wzrostem bezrobocia w czasie lockdownu" - wskazali analitycy PKO BP we wpisie na Twitterze.
Na drugim miejscu znalazły się Niemcy - 460 tysięcy (16 procent). Nasi zachodni sąsiedzi wydali najwięcej zezwoleń w celu połączenia rodziny - 167 tysięcy (15 procent). Niemcy są również liderem zezwoleń wydanych z innych powodów, z których większość dotoczyła statusu uchodźcy oraz ochrony uzupełniającej - 166 tysięcy (30 procent).
Na trzecim miejscu jest Hiszpania - 320 tysięcy (11 procent). Niewiele mniej, bo 285 tysięcy zezwoleń wydała Francja (10 procent). To państwo wydało najwięcej zezwoleń związanych z edukacją - 90 tysięcy (23 procent).
Pierwszą piątkę uzupełniły Włochy, które wydały 176 tysięcy (6 procent) takich decyzji. Czechy wydały 117 tysięcy (4 procent) zezwoleń.
Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, najwyższy odsetek pierwszych zezwoleń wydanych w 2019 roku odnotowano na Malcie - 42 zezwolenia na 1000 mieszkańców. W czołówce znalazły się także Cypr - 26, Polska - 19, Słowenia - 15 i Luksemburg - 14. Średnia dla całej UE wyniosła 7 zezwoleń na 1000 mieszkańców.
Kto otrzymał najwięcej zezwoleń?
Z danych Eurostatu wynika, że 757 tysięcy obywateli Ukrainy otrzymało pierwsze zezwolenia na pobyt w państwach członkowskich UE w 2019 roku. Prawie cztery na pięć zezwoleń wydała Polska.
Obywatele Maroka, którzy otrzymali 133 tysiące zezwoleń, z czego 47 procent wydano w Hiszpanii. Około 131 tysięcy zezwoleń otrzymali obywatele Indii, z czego 19 procent wydano w Niemczech. Obywatele powyższych krajów otrzymali ponad jedną trzecią, 35 procent, wszystkich pierwszych zezwoleń na pobyt wydanych w 2019 roku.
Głównym powodem wydawania zezwoleń Ukraińcom było podjęcie pracy - 87 procent przypadków. Ponad połowę, bo 58 procent zezwoleń z tego powodu wydano także Białorusinom. Z kolei względy rodzinne były głównym powodem wydawania zezwoleń Marokańczykom - 59 procent, a edukacja Chińczykom - 40 procent, a także obywatelom Stanów Zjednoczonych - 37 procent.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock