Od wtorku wszyscy cudzoziemcy, którzy chcą rozpocząć pracę w Wielkiej Brytanii wraz z początkiem stycznia, będą musieli ubiegać się o elektroniczną wizę. Dotyczy to także obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, w tym Polski.
Aby otrzymać wizę dla wykwalifikowanych pracowników, trzeba będzie otrzymać odpowiednią sumę punktów, przyznawanych w zależności od spełnienia określonych kryteriów. Należy zdobyć ich co najmniej 70, przy czym 50 punktów przypada na kryteria obowiązkowe. Zostały one opracowane na wzór systemu imigracyjnego obowiązującego w Australii.
Kryteria obowiązkowe:
- oferta pracy od zatwierdzonego sponsora
- adekwatność umiejętności do oferty
- znajomość języka angielskiego.
Kolejne punkty będą przyznawane w zależności od:
- zarobków przewidzianych w ofercie
- wykształcenia
- od tego, czy w danym sektorze są wakaty.
Nowy system w praktyce oznacza, że imigranci z państw Unii Europejskiej będą tak samo traktowani jak imigranci ze wszystkich innych państw.
Koszt złożenia wniosku wynosi od 610 do 1408 funtów. O ewentualnym uzyskaniu wizy kandydaci mają dowiedzieć się w ciągu trzech tygodni.
W przypadku przyjazdów w celu odwiedzenia rodziny, czy turystycznych, nie będzie potrzebna wiza.
Inne zasady dla osób, które już przebywają w Wielkiej Brytanii
Obywatele UE, którzy już mieszkają w Wielkiej Brytanii, nie będą musieli przechodzić przez wspomnianą procedurę. Mogę oni ubiegać się o status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej, dzięki któremu zachowają wszystkie dotychczasowe prawa. Imigranci muszą to zrobić do 30 czerwca 2021 roku.
Wniosek taki złożyło już ponad 4 mln obywateli UE, z czego zdecydowana większość, w tym ponad 700 tys. Polaków, taki status już uzyskało.
Taki obowiązek nie dotyczy obywateli Irlandii, gdyż oba państwa mają porozumienie o wspólnym obszarze podróży.
Źródło: BBC, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock