Kolejna państwowa spółka będzie miała nowego prezesa

Z kraju

Energia przyszłości. Co zrobi ludzkość, kiedy skończą się zapasy paliw kopalnych?TVN24 BiS
wideo 2/3

Spółka Restrukturyzacji Kopalń, zajmująca się likwidacją zakładów górniczych oraz rekultywacją i zagospodarowaniem ich majątku, będzie miała nowego prezesa. Kierujący firmą od czerwca ubiegłego roku Tomasz Cudny został w sobotę odwołany przez radę nadzorczą. Spółka nie podała przyczyn takiej decyzji.

"W dniu 22 września 2018 roku Rada Nadzorcza Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA odwołała z pełnionej funkcji prezesa zarządu pana Tomasza Cudnego. Jednocześnie Rada Nadzorcza zdecydowała o wszczęciu postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa zarządu SRK i wiceprezesa ds. zagospodarowania majątku" - podała w niedzielę Spółka.

W komunikacie nie przedstawiono przyczyn odwołania prezesa. W ostatnich kilku miesiącach szef SRK miał kłopoty zdrowotne i korzystał ze zwolnienia lekarskiego.

Piętnaście miesięcy

Tomasz Cudny kierował Spółką Restrukturyzacji Kopalń przez piętnaście miesięcy. Wcześniej był prezesem Katowickiego Holdingu Węglowego. Do SRK trafił niedługo po tym, gdy holding przekazał swoje kopalnie do Polskiej Grupy Górniczej.

W okresie, gdy Spółką Restrukturyzacji Kopalń kierował prezes Cudny, firma m.in. rozpoczęła wdrażanie nowej struktury organizacyjnej oraz zaczęła przygotowania do wprowadzenia elektronicznego systemu przetargowego. Zintensyfikowano też proces przekazywania wybranego pogórniczego majątku samorządom śląskich gmin. Na SRK przypadła również większa część procedur związanych z wypłatą ustawowych 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów górniczych.

Zadanie dla nowego szefa

W ramach przekształceń oraz nowej struktury organizacyjnej SRK, wiosną zdecydowano o powiększeniu zarządu spółki z trzech do pięciu osób. W lipcu br. wiceprezesem firmy ds. gospodarki mieszkaniowej został Wojciech Frank - śląski menedżer i samorządowiec, w przeszłości poseł. Rada nadzorcza nie wybrała wówczas innego wiceprezesa - ds. zagospodarowania majątku, kończąc ogłoszony w tej sprawie konkurs bez rozstrzygnięcia. W sobotę zdecydowano o ogłoszeniu ponownego postępowania kwalifikacyjnego na to stanowisko, wraz z postępowaniem mającym wyłonić nowego prezesa SRK.

Jednym z zadań nowego szefa spółki będzie finalizacja przygotowywanego od wielu miesięcy połączenia SRK z Katowickim Holdingiem Węglowym - spółką, w której po przekazaniu kopalń do Polskiej Grupy Górniczej pozostał jedynie nieprodukcyjny majątek. Zakładano, że połączenie nastąpi z początkiem lipca, obecnie wszystko wskazuje na to, że proces będzie sfinalizowany jesienią.

Trzynaście kopalń w ciągu trzech lat

Spółka Restrukturyzacji Kopalń zajmuje się likwidacją kopalń i zagospodarowaniem ich majątku. W ciągu ostatnich trzech lat do spółki trafiło trzynaście kopalń lub ich wydzielonych części; ostatnio kopalnia Śląsk w Rudzie Śląskiej. Spółka deklaruje chęć współpracy z gminami górniczymi w procesie rewitalizacji pokopalnianych terenów - chodzi o to, by można było wykorzystać je na potrzeby lokalnych społeczności.

Łącznie od 2016 r. do połowy br. SRK przekazała na rzecz gmin górniczych w formie darowizny tereny o łącznej powierzchni 63 hektarów, wartości 17,7 mln zł.

Od 2015 r. do SRK trafiły kopalnie lub tzw. ruchy górnicze: Makoszowy, Brzeszcze (produkcyjną część kopalni wraz z częścią załogi przejęła później grupa Tauron), Centrum, Mysłowice, Kazimierz-Juliusz, Boże Dary, Anna, Pokój 1, Rozbark V, Jas-Mos, Krupiński, Wieczorek (w dwóch częściach) i Śląsk. ​

Autor: mp//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock