32-letni Zdzisław Antoni Kurski, najstarszy syn Jacka Kurskiego, został zatrudniony w Lotos Upstream, w grupie Orlen - podała "Rzeczpospolita". Dodała, że syn byłego szefa TVP to absolwent turystyki po AWF, a jego rola w Lotosie Upstream to młodszy specjalista, przy czym w strukturze korporacyjnej ma podlegać samemu prezesowi Markowi Woszczykowi.
"Wśród pięciu podwładnych prezesa jest trzech dyrektorów: Artur Sowiński, dyrektor biura prezesa, Marcin Jachniewicz, dyrektor departamentu zarządzania aktywami, Mateusz Herstowski, dyrektor, Sylwia Kostka, członek zarządu Lotos Upstream oraz Antoni Kurski, młodszy specjalista" - napisała "Rz".
- Zazwyczaj pod zarządem są dyrektorzy i członkowie zarządu a nie specjaliści - powiedziała dziennikowi osoba z grupy Orlen.
"Rz": syn Kurskiego w Lotos Upstream
"Udało nam się dodzwonić na służbowy telefon Zdzisława Antoniego Kurskiego. Zapytał nas dlaczego interesuje nas sprawa jego zatrudnienia w Lotosie a kiedy wyjaśniliśmy mu, że jest to państwowa spółka a on jest synem wpływowego byłego prezesa TVP stwierdził, że 'to są jego prywatne sprawy i nie zamierza o nich rozmawiać'" - czytamy w gazecie.
"Rz" zacytowała tekst "Gazety Wyborczej" sprzed trzech lat: "Jako Antek Kurski jest od lat znany szalikowcom Lechii Gdańsk. Kibicował razem z ultrasami na tzw. zielonej (gdański odpowiednik 'żylety' z warszawskiej Legii), a na stronie facebookowej (konto: Antoni Kurski) reklamował witrynę Popieram Lechię".
"Antoni Kurski miał wylądować w spółce Lotos Upstream właśnie po fuzji z Orlenem i wchłonięciu PGNiG. Według naszych nieoficjalnych informacji Antoni Kurski miał najpierw pracować w warszawskiej PGNiG S.A. A od kilku miesięcy w Lotosie Upstream do której należy segment poszukiwawczo-wydobywczy" - podał dziennik.
Wyjaśnił też, że "Kurski miał zarabiać w niej na stanowisku młodszego specjalisty (nie podlega jednak żadnemu departamentowi i nie wiadomo czym się zajmuje) ok. 10 tys. zł, ale w ostatnich tygodniach pensję znacznie mu podniesiono bo gdy, po przejęciu władzy przez Donalda Tuska, zostaną wymienieni szefowie państwowych koncernów, pracę stracą 'znajomi królika' z PiS".
"Jedno z naszych źródeł twierdzi nawet, że Kurski już został zwolniony" - napisała "Rz".
Oświadczenie Grupy Orlen
"Rzeczpospolita" wysłała zapytanie do Orlenu w sprawie zatrudnienia Zdzisława Antoniego Kurskiego, ale nie otrzymała odpowiedzi na zadane pytania. "Sprawę jego zatrudniania opisujemy więc na podstawie nieoficjalnych ustaleń" - podkreśliła gazeta.
TVN24 Biznes również zwrócił się z podobnym zapytaniem do paliwowego koncernu.
"Zgodnie z obowiązującymi standardami oraz uregulowaniami w zakresie przepisów wynikających z rozporządzenia RODO, ORLEN nie udziela szczegółowych informacji na temat spraw personalnych. Podkreślamy, że wszystkie procesy rekrutacyjne w Grupie ORLEN są prowadzone w sposób zgodny z przepisami prawa oraz uregulowaniami wewnętrznymi" - przekazało biuro prasowe Orlenu.
Kariera Kurskiego - z TVP do Banku Światowego
Jacek Kurski objął po raz pierwszy stanowisko szefa rządowej telewizji w styczniu 2016 roku. 2 sierpnia tego samego roku został odwołany przez Radę Mediów Narodowych, która jednak po kilku godzinach wycofała się z tej decyzji.
Ponownie wybrany został na prezesa telewizji rządowej 12 października 2016 roku. Był na jej czele do marca 2020 roku, gdy znów został odwołany przez RMN. Został wówczas doradcą zarządu telewizji.
W maju 2020 roku wszedł ponownie w skład zarządu telewizji, a w 24 lipca 2020 roku został pełniącym obowiązki prezesa. 7 sierpnia RMN ponownie wybrała go szefem kanału państwowego.
Rada Mediów Narodowych na początku września 2022 r. odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa telewizji rządowej.
NBP przekazał w grudniu 2022 roku, że w poniedziałek 5 grudnia 2022 r. Jacek Kurski po raz pierwszy wziął udział w posiedzeniu polsko-szwajcarskiej konstytuanty Banku Światowego. Jak wyjaśniono, obok Polski i Szwajcarii w jej skład wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan. Poza sześcioma największymi udziałowcami (Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny, Niemcy, Francja, Wielka Brytania), pozostałe 183 państwa członkowskie pogrupowane są w 24 konstytuanty.
"Kandydatura Pana Jacka Kurskiego na stanowisko Alternate Executive Director została zgłoszona przez Prezesa NBP jako Gubernatora RP w Banku Światowym" - poinformował bank centralny.
Według raportu Banku Światowego za 2022 rok roczne wynagrodzenia netto na stanowisku Alternate Executive Directors na dzień 30 czerwca 2022 roku wynosiły 226 480 dolarów amerykańskich, czyli równowartość ponad 1 mln zł.
Źródło: "Rzeczpospolita", TVN24 Biznes