Zmiany klimatyczne wymagają natychmiastowych działań i reakcji, transformacja w kierunku czystej energii to wielka szansa gospodarcza - mówiła w środę w Warszawie na forum biznesowym konferencji P-TECC sekretarz energii USA Jennifer Granholm. - Chcemy też wspierać rozwój energetyki jądrowej na całym świecie, także w Polsce - zaznaczyła.
Celem Partnerstwa na rzecz Transatlantyckiej Współpracy Energetycznej i Klimatycznej (Partnership for Transatlantic Energy and Climate Cooperation - P-TECC) ma być rozwój współpracy pomiędzy USA i europejskimi sojusznikami w obszarze energii i przeciwdziałaniu zmian klimatycznych.
Granholm zapewniała, że Stany Zjednoczone na dobre wróciły do procesu transformacji w kierunku czystej energii. - Europa jest na czele transformacji i z wielką chęcią będziemy się od was uczyć. Przez jakiś czas byliśmy nieco z boku tego całego procesu, ale pragnę zapewnić, że jesteśmy z powrotem - oświadczyła Granholm.
Jak podkreśliła szefowa Departamentu Energii (DoE), zmiany klimatyczne wymagają natychmiastowych działań, a jednocześnie stanowią wielką szansę gospodarcza, bo zaangażowane w nią będą całe sektory przemysłu, nie jedna gałąź, ale mnóstwo najróżniejszych, od przemysłu nuklearnego po ten z obszaru efektywności energetycznej czy biogazu - mówiła sekretarz.
Granholm podkreśliła, że w Warszawie, w ramach polsko-amerykańskiego strategicznego dialogu w obszarze energii rozmawiała z ministrem klimatu Michałem Kurtyką i pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim o tym, co dla Polski znaczy zdolność podążania w kierunku czystej energii, przy jednoczesnym zapewnieniu pracy ludziom, którzy są zatrudnieni w sektorze paliw kopalnych.
Granholm o energetyce: mamy te same problemy i wyzwania
- Mamy dokładnie takie same problemy i wyzwania w USA, i w innych państwach, zwłaszcza zależnych od węgla. (...) To dla wszystkich wielka szansa rozwiązać te problemy w ramach procesu sprawiedliwej transformacji - oceniła szefowa DoE.
Jak przypomniała, USA wyznaczyły sobie cel całkowitej dekarbonizacji sektora produkcji energii elektrycznej do 2035 r., a osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto nie później niż do 2050 r. Granholm podkreślała, że niezbędny do tego będzie rozwój najróżniejszych technologii, z naciskiem na energetykę jądrową.
- Amerykańskie rządowe laboratoria wraz z sektorem prywatnym pracują nad kolejną generacją reaktorów jądrowych, chcemy rozwijać te technologie - mówiła Granholm, dodając, że w ocenie administracji źródła te zajmą w przyszłości bardzo ważne miejsce w strukturze produkcji czystej, zeroemisyjnej energii elektrycznej, dostarczając ją po niskich kosztach. - Chcemy też wspierać rozwój energetyki jądrowej na całym świecie, także w Polsce, i generalnie w Europie Środkowo-Wschodniej - zaznaczyła.
Spotkanie z premierem
W środę wieczorem kancelaria premiera poinformowała na Twitterze, że sekretarz energii USA spotyka się z premierem Mateuszem Morawieckim.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Secretary Jennifer Granholm