Były mąż będzie musiał zrekompensować żonie wykonywanie prac domowych w trakcie ich małżeństwa - orzekł sąd w Pekinie. Kobieta dostanie 50 tysięcy juanów, czyli równowartość 7,7 tysiąca dolarów.
Według akt sądowych mężczyzna o nazwisku Chen w zeszłym roku złożył wniosek rozwodowy. On i kobieta o nazwisku Wang wzięli ślub w 2015 roku.
Rekompensata za prace domowe
Kobieta początkowo była niechętna rozwodowi, ale później zażądała rekompensaty finansowej za lata pracy w domu, argumentując, że Chen nie wziął na swoje barki żadnych obowiązków domowych ani opieki nad ich synem.
Pekiński Sąd Okręgowy Fangshan orzekł na jej korzyść, nakazując byłemu mężowi płacić miesięczne alimenty w wysokości 2 tys. juanów (ok. 300 dolarów), a także jednorazową rekompensatę w wysokości 50 tys. juanów za prace domowe, które wykonywała w trakcie ich małżeństwa.
Sędzia powiedział, że podział wspólnego majątku pary po ślubie zazwyczaj wiąże się z podziałem własności materialnej. - Ale praca domowa stanowi niematerialną wartość majątkową - wskazał.
Orzeczenie zostało wydane zgodnie z nowym kodeksem cywilnym, który wszedł w życie w Chinach w tym roku. Zgodnie z nim małżonek ma prawo ubiegać się o odszkodowanie podczas rozwodu, jeśli bierze na siebie większą odpowiedzialność w wychowywaniu dzieci, opiece nad starszymi krewnymi i pomaga partnerom w pracy.
Wcześniej rozwodzący się małżonkowie mogli wnioskować o taką rekompensatę tylko w przypadku podpisania intercyzy, co w Chinach jest rzadką praktyką – zauważa BBC News.
Debata w sieci
Sprawa wywołała gorącą debatę w sieci na temat wartości pracy domowej; niektórzy twierdzą, że kwota rekompensaty jest zbyt niska; inni zwracali uwagę, że to mężczyźni powinni w pierwszej kolejności przejąć więcej obowiązków domowych; część internautów wzywała kobiety do kontynuowania kariery zawodowej po ślubie. Związany z debatą hashtag na platformie mikroblogowej Weibo został obejrzany ponad 570 milionów razy.
Według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Chinki spędzają prawie cztery godziny dziennie na nieodpłatnej pracy - mniej więcej 2,5 raza więcej niż mężczyźni. Jest to więcej niż średnia w krajach OECD, gdzie kobiety poświęcają dwa razy więcej czasu niż mężczyźni na nieodpłatną pracę.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock