Zmiana nazwiska – kiedy można jej dokonać i jak to zrobić?

Źródło:
TVN24 Biznes
Najpopularniejsze nazwiska w Polsce i w Europie
Najpopularniejsze nazwiska w Polsce i w EuropieTVN24 BiS
wideo 2/4
Najpopularniejsze nazwiska w Polsce i w EuropieTVN24 BiS

Zmiana nazwiska możliwa jest nie tylko przy okazji ślubu lub rozwodu. Imię i nazwisko można zmienić w dowolnym momencie, o ile istnieje ku temu ważny powód. Gdzie złożyć wniosek i jak go uzasadnić?

Imię lub nazwisko można zmienić, gdy na przykład jest ośmieszające lub nielicujące z godnością człowieka.Po zmianie nie można posiadać więcej niż dwóch imion lub nazwiska z więcej niż dwoma członami.W przypadku zmiany nazwiska przez oboje rodziców zmiana ta obejmuje również ich małoletnie dzieci. Odrębne przepisy dotyczą zmiany nazwiska po ślubie oraz po rozwodzie.

Ustawa o zmianie imienia i nazwiska

Kwestie związane ze zmianą imienia lub nazwiska reguluje ustawa z dnia 17 października 2008 r.. Dokument określa kto, kiedy i w jaki sposób może dokonać takiej zmiany.

Imię lub nazwisko mogą w Polsce zmienić wszyscy obywatele polscy, a także cudzoziemcy posiadający w Polsce miejsce stałego pobytu i nieposiadający obywatelstwa żadnego państwa, a także cudzoziemcy o statusie uchodźcy, jeżeli zmiana ta jest związana z zagrożeniem ich prawa do życia, zdrowia, wolności lub bezpieczeństwa osobistego.

Zmiana imienia

Jakie zmiany są dopuszczalne? W przypadku zmiany imienia możliwa jest: - zmiana jednego imienia na inne, - zastąpienie dwóch imion jednym lub odwrotnie, - dodanie drugiego imienia, - zmiana pisowni imienia lub imion, - zmiana kolejności imion.

W Polsce nie można mieć więcej niż dwóch imion.

Zmiana nazwiska

W przypadku zmiany nazwiska dopuszczalna jest: - zmiana jednego nazwiska na inne, - zmiana pisowni nazwiska, - zmiana nazwiska ze względu na formę właściwą dla rodzaju żeńskiego lub męskiego.

Nowe nazwisko nie może składać się z więcej niż dwóch członów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dana osoba posiada również obywatelstwo innego państwa i dane nazwisko jest zgodne z przepisami tego państwa.

Kiedy jest możliwa zmiana imienia lub nazwiska?

Nie każdy może zmienić imię lub nazwisko. Musi ku temu istnieć ważny powód. Na przykład: - zmieniane imię lub nazwisko jest ośmieszające lub nielicujące z godnością człowieka, - dotychczasowe imię lub nazwisko zmieniane jest na inne, faktycznie używane, - imię lub nazwisko zmieniane jest na takie, które zostało wcześniej bezprawnie zmienione, - imię lub nazwisko zmieniane jest na takie, które noszone jest zgodnie z przepisami innego państwa, którego obywatelstwo się posiada.

Ostatecznej oceny przedstawionych powodów chęci zmiany imienia lub nazwiska dokonuje urzędnik rozpatrujący sprawę. To od niego zależy, czy powody były dostatecznie ważne i czy proponowana zmiana zostanie zaakceptowana.

Zmiana nazwiska nie jest przy tym możliwa, jeżeli ubiegamy się o nazwisko historyczne lub sławne. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy posiada się już członków rodziny o danym nazwisku.

Jak złożyć wniosek o zmianę imienia lub nazwiska

Zmiany imienia lub nazwiska dokonuje się wyłącznie na wniosek zainteresowanego. Wniosek należy skierować do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego. W przypadku odrzucenia wniosku przysługuje prawo odwołania do właściwego miejscowo wojewody. Jego decyzja jest już ostateczna.

Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska powinien zawierać: - dane wnioskodawcy, przede wszystkim pełne imię i nazwisko, nazwisko rodowe oraz numer PESEL, jeżeli został nadany, - pełne imię i nazwisko, na które ma nastąpić zmiana, - adres korespondencyjny wnioskodawcy, - uzasadnienie powodów zmiany imienia lub nazwiska, - oświadczenie, że wnioskodawca nie złożył wcześniej w tej samej sprawie wniosku do innego kierownika urzędu stanu cywilnego lub że nie została wydana już decyzja odmowna.

Ponadto we wniosku należy wskazać kierownika urzędu stanu cywilnego, który sporządził nasz akt urodzenia i/lub akt małżeństwa. Wymóg ten wynika z faktu, że zmiana imienia lub nazwiska będzie wiązała się z koniecznością naniesienia zmian również do tych dwóch aktów. 

W tym celu należy załączyć do wniosku odpis zupełny aktu urodzenia i aktu małżeństwa wnioskodawcy, odpisy zupełne aktów urodzenia małoletnich dzieci, jeżeli zmiana ma ich dotyczyć, oraz inne dokumenty uzasadniające zmianę imienia lub nazwiska.

Jeżeli wnioskodawca lub jego małoletnie dzieci nie posiadają sporządzonych w Polsce aktów stanu cywilnego, konieczne jest złożenie dodatkowego wniosku o transkrypcję zagranicznych dokumentów stanu cywilnego.

Jak zmienić nazwisko dziecku?

W przypadku zmiany nazwiska przez oboje rodziców zmiana ta obejmuje również ich małoletnie dzieci oraz dzieci, które po zmianie zrodzą się z tego małżeństwa.

W przypadku zmiany nazwiska jedynie przez jednego z rodziców zmiana będzie obejmowała ich małoletnie dzieci jedynie wtedy, gdy drugie z rodziców wyrazi na to zgodę. W przypadku dzieci, które ukończyły 13 lat, wymagana jest również ich zgoda.

Zmiana nazwiska po ślubie

Nieco inną sytuacją niż zmiana imienia lub nazwiska na żądanie jest zmiana nazwiska po ślubie. Obowiązujące zasady reguluje art. 25 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. 

O zmianie nazwiska po ślubie każdy z małżonków decyduje w oświadczeniu składanym przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Zmiana nie może być jednak dowolna, ale musi stanowić jedną z trzech możliwości: - obydwoje małżonkowie pozostają przy dotychczasowych nazwiskach - obydwoje małżonkowie będą nosić dotychczasowe nazwisko jednego z nich - każde z małżonków łączy swoje nazwisko z nazwiskiem drugiego małżonka, pod warunkiem że połączone nazwisko nie będzie składać się z więcej niż dwóch członów.

Zmiana nazwiska po rozwodzie

Zasady zmiany nazwiska po rozwodzie określone są w art. 59 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy. 

Osoba rozwiedziona, która wskutek zawarcia małżeństwa zmieniła swoje dotychczasowe nazwisko, może wrócić do poprzedniego. Aby to zrobić, musi w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie złożyć przed kierownikiem stanu cywilnego oświadczenie o powrocie do poprzedniego nazwiska.

Ile kosztuje zmiana nazwiska?

Przy składaniu wniosku o zmianę imienia lub nazwiska konieczne jest uiszczenie opłaty skarbowej. Wynosi ona 37 zł. Wyjątkiem od obowiązku zapłaty jest sytuacja, gdy zmieniane jest imię lub nazwisko, które zostało wcześniej zmienione bezprawnie.

W przypadku zmiany nazwiska przy okazji zawierania małżeństwa nie jest ponoszona dodatkowa opłata. Z kolei powrót do nazwiska noszonego przed ślubem kosztuje w urzędzie stanu cywilnego 11 zł opłaty skarbowej.

Warto pamiętać, że wszystkie opłaty są wyższe w przypadku przebywania poza granicami Polski i dokonywania zmian za pośrednictwem polskiego konsulatu. Ponadto po zmianie imienia lub nazwiska najczęściej konieczne będzie poniesienie kosztów wymiany dokumentów, m.in. dowodu osobistego i prawa jazdy, oraz zgłoszenia zmiany do odpowiednich urzędów, m.in. Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego czy swojego banku. 

Autorka/Autor:red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2024 roku wzrosły w ujęciu rocznym o 4,8 procent, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 procent - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane o wzroście cen

Najnowsze dane o wzroście cen

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Finansów opublikowało raport dotyczący ubiegłorocznych rozliczeń PIT. Pokazuje on między innymi, z których ulg podatkowych korzystaliśmy najczęściej.

Fiskus pokazuje dane. 10 najpopularniejszych ulg

Fiskus pokazuje dane. 10 najpopularniejszych ulg

Źródło:
tvn24.pl

Każdy ze stu najlepiej opłacanych szefów kanadyjskich firm zarobił średnio 13,2 miliona dolarów kanadyjskich w ciągu roku. To oznacza, że średnio każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik – wynika z opublikowanego w czwartek raportu think tanku Canadian Centre for Policy Alternatives (CCPA).

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Zarobili w 10 godzin tyle, ile przeciętny pracownik przez rok

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, w poniedziałek (6 stycznia) będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Przelewy, które zlecimy w piątek 3 stycznia po godzinie 16:00, trafią na konta odbiorców we wtorek, 7 stycznia.

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Przerwa w realizacji przelewów. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Ferie zimowe w szkołach rozpoczynają się już za dwa tygodnie. Uczniowie i nauczyciele z różnych części Polski wypoczną w czterech terminach. Przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 20 stycznia a 26 lutego.

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Ferie coraz bliżej. Cztery terminy

Źródło:
PAP

W 2024 roku sądy ogłosiły 21,2 tysiąca upadłości konsumenckich. To historyczny rekord. Zbankrutowało już prawie 116 tysięcy Polaków - czytamy w piątkowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Nowy rekord upadłości

Nowy rekord upadłości

Źródło:
PAP

- Niemcy obawiają się wojny celnej z USA, która zaszkodziłaby ich gospodarce opartej na globalnym handlu - ocenił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Konrad Popławski. Zauważył, że obostrzenia celne wpłynęłyby też negatywnie na Polskę.

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Ryzyko "poważnych strat". "Każde zakłócenie powoduje ogromne problemy"

Źródło:
PAP

- Ciekawe, że taką konferencję robi partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji - stwierdził na antenie TVN24 ekonomista Marek Zuber, ekonomista, odnosząc się do czwartkowej konferencji Prawa i Sprawiedliwości o cenach w Polsce.

PiS i lodówka. "Partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji"

PiS i lodówka. "Partia, za której rządów mieliśmy potężny wystrzał inflacji"

Źródło:
tvn24.pl

Mnożą się sygnały pogorszenia sytuacji gospodarczej w Rosji, co przyznają szefowie rosyjskich firm, nawet tych szczególnie bliskich Kremlowi - pisze w czwartek "Le Monde".

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

"Sygnały" wysyłane do Putina. "Sytuacja jest trudna"

Źródło:
PAP

W Polsce buduje się obecnie niemal 1600 kilometrów dróg za blisko 65 miliardów złotych - przekazała w komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad.

"Największy plac budowy w Europie"

"Największy plac budowy w Europie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stacja TVN24 w grudniu 2024 roku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,2 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl - najczęściej czytaną witryną newsowych stacji telewizyjnych. Także cały 2024 rok TVN24 i "Fakty" TVN zakończyły na czele zestawień w swoich kategoriach.

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Premier Słowacji Robert Fico nazwał "sabotażem" Wołodymyra Zełenskiego wstrzymanie przez Ukrainę tranzytu gazu przesyłanego z Rosji do Unii Europejskiej. Na opublikowanym w czwartek nagraniu wideo ponownie zagroził odcięciem dostaw prądu na Ukrainę, a także mówił o możliwości ograniczenia wsparcia dla ukraińskich uchodźców na Słowacji.

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Fico mówi o "sabotażu" Zełenskiego

Źródło:
PAP

W losowaniu Lotto 31 grudnia 2024 roku padła szóstka. Główna wygrana wyniosła ponad 19,4 miliona złotych, a szczęśliwy zakład kupiono w Lubinie - poinformował Totalizator Sportowy. We wtorek wygrano także w Eurojackpot - 1,1 miliona złotych, a w środę - w Ekstra Pensji.

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Ostatni dzień roku i najwyższa wygrana. Podano, gdzie padła

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Za wprowadzeniem euro zamiast złotego w Polsce jest niespełna 31 procent Polaków - wynika z badania opisanego przez "Rzeczpospolitą". Dziennik wskazał, że podejście Polaków do europejskiej waluty znacznie odbiega od unijnej średniej.

Euro zamiast złotego? Zaskakujące wyniki badania

Euro zamiast złotego? Zaskakujące wyniki badania

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

"Renta alkoholowa" to potoczna nazwa na świadczenie wypłacane osobom, które są niezdolne do pracy z powodu nadużywania alkoholu. Tak naprawdę chodzi o rentę z tytułu niezdolności do pracy, którą przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Obecnie świadczenie wynosi 1780,96 złotego w przypadku całkowitej niezdolności do pracy.

"Renta alkoholowa" 2025. Ile wynosi? Komu przysługuje?

"Renta alkoholowa" 2025. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl, zus.pl

Zdolność kredytowa Polaków w 2024 roku niemal się nie zmieniła, a mieszkania podrożały w tym czasie średnio kilkanaście procent. Według danych ekspertów singiel z dochodem 6,5 tysiąca złotych mógł w grudniu liczyć na kredyt do 481 tysięcy złotych, co w Warszawie wystarczyłoby na kawalerkę.

Co się stało ze zdolnością kredytową? Wyliczenia

Co się stało ze zdolnością kredytową? Wyliczenia

Źródło:
PAP

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje seniorom powyżej 75. roku życia lub osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Wsparcie jest co roku waloryzowane, co oznacza, że wkrótce zostanie podwyższone. Jakie warunki należy spełnić, by Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił dodatek pielęgnacyjny?

Dodatek pielęgnacyjny 2025. Kto może otrzymać?

Dodatek pielęgnacyjny 2025. Kto może otrzymać?

Źródło:
gov.pl, tvn24.pl

Slowcation to jeden z największych trendów podróżniczych na 2025 rok, wynika z badania amerykańskiej organizacji Future Partners. Taki rodzaj wypoczynku polega na "zanurzeniu się" w miejscu docelowym i unikaniu najpopularniejszych miejsc i tras turystycznych.

Slowcation wśród największych trendów w turystyce na 2025 rok. Na czym polega

Slowcation wśród największych trendów w turystyce na 2025 rok. Na czym polega

Źródło:
Future Partners, Forbes, Smarter Travel

W czwartek 2 stycznia mija termin na złożenie wniosku o świadczenie Aktywnie w żłobku z gwarancją wypłaty wyrównania od października 2024 roku - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Jeśli rodzic nie zdąży w tym terminie, to ZUS przyzna świadczenie od miesiąca, w którym rodzic złożył wniosek, czyli bez wyrównania za poprzednie miesiące.

Środki mogą przepaść. Ostatni dzień na wniosek

Środki mogą przepaść. Ostatni dzień na wniosek

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wraz z 1 stycznia w Mediolanie wszedł w życie zakaz palenia w miejscach publicznych. Ma on obowiązywać we wszystkich otwartych przestrzeniach, w tym na ulicach. Kara za jego złamanie może sięgnąć nawet 250 euro. Wyjątek stanowią papierosy elektroniczne, których nie uwzględniono w przepisach.  

To miasto wprowadziło zakaz palenia na ulicy. Wysoka kara

To miasto wprowadziło zakaz palenia na ulicy. Wysoka kara

Źródło:
CNN, PAP, Rai News, tvn24.pl

Bary mleczne w Polsce przetrwały dzięki nostalgii za domowym jedzeniem i bezpretensjonalną atmosferą - pisze brytyjski tygodnik "The Economist". Jak dodał, lokale, których tradycja sięga czasów komunizmu, starają się dostosować do nowej rzeczywistości i zwyczajów kulinarnych.

"The Economist" pisze o fenomenie nad Wisłą. "Obraz polskiego społeczeństwa"

"The Economist" pisze o fenomenie nad Wisłą. "Obraz polskiego społeczeństwa"

Źródło:
PAP

W 2025 roku wysokie zapotrzebowanie na pracowników utrzyma się w przemyśle, logistyce, a także branżach związanych z zielonymi technologiami - informują przedstawiciele agencji zatrudnienia. Istotna będzie też kadra menedżerska, która zajmie się redukcją kosztów pracy. Jak będzie wyglądał rynek pracy w tym roku?

Rekrutacje w firmach. Które branże będą poszukiwały pracowników?

Rekrutacje w firmach. Które branże będą poszukiwały pracowników?

Źródło:
PAP

PMI dla polskiego przemysłu w grudniu 2024 roku wyniósł 48,2 punktu - podała firma S&P Global. To kolejny miesiąc, w którym odnotowano spadek tego wskaźnika. Jak napisano w raporcie, odczyt wskazuje na najsilniejsze pogorszenie warunków w sektorze od sierpnia.

Nowe dane z przemysłu

Nowe dane z przemysłu

Źródło:
tvn24.pl

Zmagające się z niedoborem energii elektrycznej Zimbabwe zdecydowało, aby Rosja wybudowała w tym kraju małe reaktory jądrowe. Poinformował o tym Edgar Moyo, minister energii i rozwoju energetyki Zimbabwe.

Zimbabwe wybrało Rosję. Chodzi o kluczową inwestycję

Zimbabwe wybrało Rosję. Chodzi o kluczową inwestycję

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar za przekroczenie prędkości, jazdę po alkoholu i udział w nielegalnych wyścigach - to tylko niektóre ze zmian, jakie mają się pojawić w tym roku. W planach jest także stworzenie rejestru osób z dożywotnim zakazem jazdy czy wprowadzenie mechanizmów ułatwiających egzekwowanie kar. Jakie zmiany mogą czekać kierowców w 2025 roku?

Wyższe kary, droższe OC, nowe wykroczenie. Szykują się zmiany dla kierowców w 2025 roku

Wyższe kary, droższe OC, nowe wykroczenie. Szykują się zmiany dla kierowców w 2025 roku

Źródło:
TVN24

Prezydent Władimir Putin zlecił rosyjskiemu rządowi i największemu bankowi w kraju Sbierbankowi, by nawiązano współpracę z Chinami w zakresie sztucznej inteligencji (AI) - przekazała Agencja Reutera.

Putin zlecił zadanie rządowi. Chodzi o współpracę z Chinami

Putin zlecił zadanie rządowi. Chodzi o współpracę z Chinami

Źródło:
Reuters, PAP

Oto kalendarz urlopowy na 2025 rok. Poza niedzielami będzie 14 dni wolnych od pracy. Poniżej wskazujemy, które to dni i wyjaśniamy, kiedy poprosić pracodawcę o urlop, by jak najlepiej wypocząć w 2025 roku.

Kalendarz 2025. Kiedy najlepiej wziąć wolne?

Kalendarz 2025. Kiedy najlepiej wziąć wolne?

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku mamy nowe zasady segregacji tekstyliów. - Będziemy zobowiązani, żeby te odpady odkładać gdzieś, do jakiejś torby, worka czy kosza - wyjaśnia na antenie TVN24 prezeska Fundacji Pro Terra Hanna Marliere. Jak podkreśla, szczegółowe zasady recyklingu są ustalane przez samorządowców.

Nowe zasady segregacji śmieci

Nowe zasady segregacji śmieci

Źródło:
TVN24

Ile wynosi najniższa krajowa w 2025 roku? Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie za pracę to 4666 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa do 30,50 złotego brutto. Według szacunków rządu podwyżka płacy minimalnej obejmie około 3,2 miliona osób.

Najniższa krajowa w 2025 roku. Ile na rękę przy umowie o pracę?

Najniższa krajowa w 2025 roku. Ile na rękę przy umowie o pracę?

Źródło:
tvn24.pl, PAP

1 stycznia zniesiono kontrole na granicach lądowych z Bułgarią i Rumunią. Oba kraje starały się o wejście do pełnej strefy Schengen od przystąpienia do Unii Europejskiej w 2007 roku.

Nowe kraje weszły do "pełnego Schengen"

Nowe kraje weszły do "pełnego Schengen"

Źródło:
PAP