Księgowi o zmianach podatkowych z Polskiego Ładu i wyliczaniu składki zdrowotnej co miesiąc

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Kuczyński o zmianach podatkowych z Polskiego Ładu
Kuczyński o zmianach podatkowych z Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/10
TVN24Kuczyński o zmianach podatkowych z Polskiego Ładu

Księgowi krytycznie wypowiadają się o zmianach podatkowych z Polskiego Ładu i alarmują, że dziesięć dni na obliczenie miesięcznego dochodu przedsiębiorców to zdecydowanie za krótko. Ich zdaniem sprawi to, że często będą pojawiać się błędy i poprawki - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Księgowi o zmianach podatkowych w Polskim Ładzie - składka zdrowotna

"Proponowane w Polskim Ładzie nowe zasady płacenia składki zdrowotnej liczonej od dochodu przedsiębiorcy do 10 czy 15 dnia następnego miesiąca, mogą wykoleić się z bardzo prozaicznego powodu – biznes i jego księgowi nie będą w stanie na czas wyliczyć daniny w odpowiedniej wysokości" - dowiadujemy się z dziennika.

- To nierealny termin, zupełnie oderwany od rzeczywistości - stwierdziła cytowana przez "Rz" Izabela Leśniewska, doradca podatkowy w kancelarii Alo-2.

Podobnego zdania jest Janusz Menkina, właściciel biura rachunkowego. - Obsługuję blisko 250 przedsiębiorców i nie widzę możliwości sprostania nowym wymogom - podkreślił dla gazety.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Składka zdrowotna a Polski Ład - kwestia terminów

Jak napisano w "Rz", rozwiązaniem problemu "byłaby zmiana obowiązujących od lat terminów zapłaty składek do ZUS". "Teraz osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą składkę zdrowotną w stałej kwocie. Z przedstawionego przez Ministerstwo Finansów projektu wynika, że w przyszłym roku wyniesie 9 proc. dochodu liczonego dla celów PIT. Ten dochód ustalamy do 20. dnia następnego miesiąca, bo w tym terminie trzeba zapłacić zaliczkę na PIT" - wyjaśniono w dzienniku.

- Z Polskiego Ładu wynika, że dochód trzeba wyliczyć dużo szybciej. (...) Po zmianie przepisów składkę trzeba liczyć co miesiąc, a na ustalenie dochodu z działalności dostaniemy tylko 10 bądź 15 dni. W tym terminie trzeba będzie też poinformować ZUS o wysokości dochodu - wyjaśnił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Menkina.

- Generalnie fakturę można wystawić, z pewnymi wyjątkami, do 15. dnia następnego miesiąca. Nie da się więc wyliczyć dochodu do 10. dnia, skoro przedsiębiorca nie ma jeszcze wszystkich faktur. W wielu firmach, zwłaszcza w korporacjach, wynagrodzenie kontrahentów wykonujących zlecenia jest kalkulowane dopiero po kilku, a nawet kilkunastu dniach od zakończenia miesiąca. I dopiero wtedy wiedzą, na jaką kwotę mają wystawić fakturę - wytłumaczyła w gazecie Leśniewska. 

"Nawet dokumenty wystawiane w miesiącu sprzedaży spływają często do księgowych z poślizgiem. I bardzo ciężko będzie rozliczyć je wszystkie do 10. dnia następnego miesiąca" - podkreśliła "Rz".

W poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział, że Porozumienie ma przedstawić własne propozycje do Polskiego Ładu w kwestiach podatkowych. - Mam nadzieję, że zostaną zaakceptowane przez koalicjantów - dodał.

Polski Ład - najważniejsze założenia

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości