TVN24 Biznes | Z kraju

Polski Ład w ogniu krytyki. "Stracą prawie wszyscy przedsiębiorcy"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Były minister finansów o tym, kto straci na zmianach podatkowych Polskiego Ładu
Były minister finansów o tym, kto straci na zmianach podatkowych Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/7
TVN24Były minister finansów o tym, kto straci na zmianach podatkowych Polskiego Ładu

Na zmianach podatkowych w Polskim Ładzie "stracą prawie wszyscy przedsiębiorcy" - ostrzega w komunikacie Konfederacja Lewiatan. Pracodawcy dodają, że negatywnie skutki odczują także osoby mało zarabiające, ponieważ zwiększenie obciążeń dla firm przełoży się na wzrost cen. "Obniżka podatków nie zrekompensuje im wyższych wydatków na zakup towarów pierwszej potrzeby" - podkreśla organizacja.

Konfederacja Lewiatan krytykuje zmiany podatkowe Polskiego Ładu

Jak przypomina w komunikacie KL, z Polskiego Ładu poznaliśmy jedynie projekt ustawy podatkowej. "Z wyliczeń Lewiatana wynika jednak, że na zmianach stracą praktycznie wszyscy przedsiębiorcy. Zarówno opodatkowani na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz kartą podatkową" - czytamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Według Lewiatana, skorzystają "jedynie przedsiębiorcy z minimalnymi dochodami opodatkowani na zasadach ogólnych oraz osoby zatrudnione na etatach, jeżeli ich dochody nie przekroczą 5700 zł brutto, tj. 4095 zł netto". Jak podają, "korzyść dla pracownika z dochodem 5000 zł brutto (4095 zł netto) ma wynieść 47 zł miesięcznie, z dochodem 4000 zł brutto (2899 netto) - 114 zł miesięcznie, natomiast z dochodem 3000 zł brutto (2196 zł netto) - 153 zł miesięcznie".

- W praktyce jednak, te wyższe dochody będą miały niższą wartość nabywczą przez co także osoby najsłabiej uposażone stracą po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Ogromna podwyżka obciążeń dla przedsiębiorców, wynosząca nawet 50 procent, spowoduje istotny wzrost cen towarów i usług. Zatem niewielka podwyżka wynagrodzenia netto tych osób, zostanie zniwelowana przez wyższe wydatki na towary i usługi pierwszej potrzeby. Nie jest możliwe, żeby tak istotne zwiększenie obciążeń podatkowo - składkowych dla przedsiębiorców nie spowodowało jeszcze szybszego niż ma to miejsce obecnie wzrostu cen. W konsekwencji, na proponowanych zmianach stracą wszyscy – mówi cytowany w komunikacie Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Wynajem mieszkania w Polskim Ładzie - Konfederacja Lewiatan o skutkach

"Części przychodów/dochodów pozbawione zostaną także osoby, które wynajmują prywatne mieszkania. Spowodowane to będzie brakiem możliwości rozliczenia wynajmu na zasadach ogólnych, tj. opodatkowania faktycznie osiąganych dochodów po uwzględnieniu kosztów poniesionych na zakup i przystosowanie mieszkania do wynajmu" - uważa Lewiatan.

KL tłumaczy, że osoba, która dzisiaj wynajmuje kupione na kredyt mieszkanie może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów wydatki ponoszone na spłatę kredytu. "Otrzymując miesięcznie 2000 zł przychodu z najmu, po zapłaceniu raty kredytu, nie osiąga dochodu. Dodatkowo wynajmowanie mieszkania wiąże się także z ponoszeniem innych kosztów związanych, m.in. z bieżącymi naprawami, wyposażeniem czy remontami mieszkania" - stwierdza.

Według Konfederacji Lewiatan, wejście w życie zmian z Polskiego Ładu oznaczać będzie, że "wynajmujący zobowiązani będą do zapłaty podatku, tj. ryczałtu od przychodów w wysokości 8,5 proc. do kwoty 100 000 zł i 12,5 proc. po przekroczeniu 100 000 zł przychodu, także w sytuacji ponoszenia straty".

"W praktyce, osoba która uzyskuje z wynajmu mieszkania 2000 zł przychodu i nie osiąga przy tym dochodu, będzie zobowiązania do zapłaty 170 zł miesięcznie podatku, w skali roku będzie to 2040 zł. Podatek wynoszący tyle ile wynoszą miesięczne przychody, będzie trzeba zapłacić także w przypadku braku dochodu albo ponosząc stratę" - napisano w komunikacie.

Według KL "pozbawienie prawa do opodatkowania najmu prywatnego na zasadach ogólnych, będzie mieć wpływ na rynek wynajmu nieruchomości" i "może spowodować wzrost cen najmu". "Wynajmujący w celu zabezpieczenia się przed stratą, podniosą ceny, czego skutkiem będzie pogorszenie sytuacji osób, które na ten moment nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania" - uważa organizacja.

- Te przykłady wyraźnie wskazują, że osób które per saldo zyskają na propozycjach zawartych w Polskim Ładzie będzie naprawdę niewiele, natomiast dla wielu milionów obywateli, będą to zmiany niekorzystne - dodaje Pruszyński.

Polski Ład - proponowane zmiany

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku w wysokości 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które mają wygenerować 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 mkw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł.

Autor:kris/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości