Pandemia COVID-19 upowszechniła pracę zdalną w Polsce i Unii Europejskiej. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami po stronie pracownika. Jeśli policzyć samo zużycie energii elektrycznej, to koszt ten może w Polsce sięgnąć średnio nawet 250 złotych rocznie - wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
"Według danych Eurostatu, w 2020 r. 8,9 proc. Polaków pracowało przez większość czasu z domu (w porównaniu do średniej UE wynoszącej 12,3 proc.). Potencjał pracowników, którzy mogliby pracować zdalnie przez część czasu wynosi jednak w naszym kraju nawet do 25 proc." - czytamy w Tygodniku Gospodarczym PIE.
Praca zdalna w Polsce i w Unii Europejskiej
Instytut podkreślił, że "wielu pracowników zgłasza także chęć pracy z domu". "W badaniu ankietowym PIE i PFR przeprowadzonym w połowie 2020 r., 12 proc. ankietowanych zadeklarowało, że chciałoby pracować całkowicie zdalnie, a 14 proc. deklarowało chęć pracy w formie hybrydowej" - napisano.
Dodatkowy koszt pracy zdalnej dla pracownika
PIE zaznaczył, że "praca zdalna, poza komfortem, oszczędnością czasu i brakiem wydatków na dojazdy, wiąże się też z dodatkowymi kosztami po stronie pracownika".
"Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w maju tego roku skierowało projekt dotyczący pracy zdalnej do konsultacji międzyresortowych i publicznych. Według niego, pracownikowi pełniącemu obowiązki zdalnie przysługiwać powinien ekwiwalent lub ryczałt obejmujący między innymi koszty zużycia materiałów i narzędzi pracy, a także inne koszty bezpośrednio związane z pracą zdalną, w szczególności zużycie energii elektrycznej i koszt dostępu do łączy telekomunikacyjnych" - napisano w raporcie.
Instytut wyjaśnił, że koszt pracy zdalnej jest "różny w zależności od pracownika i specyfiki pracy".
"Jeśli jednak policzyć samo zużycie energii elektrycznej – zarówno narzędzi bezpośrednio wykorzystywanych do pracy (komputer stacjonarny, laptop i telefon), jak i tych, z których na co dzień korzystamy w biurze przy normalnym funkcjonowaniu (czajnik, kuchenka mikrofalowa, oświetlenie i wiatrak w miesiącach letnich) – koszt ten może w Polsce sięgnąć średnio nawet 250 zł rocznie w 2021 r." - czytamy w analizie.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock