Kto płaci większą składkę zdrowotną? Ekonomista pokazuje dane

Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Gawkowski: jeżeli zobaczymy ustawy z Polskiego Ładu i będą to rozwiązania prospołeczne, możemy wspólnie zagłosować
Gawkowski: jeżeli zobaczymy ustawy z Polskiego Ładu i będą to rozwiązania prospołeczne, możemy wspólnie zagłosowaćTVN24
wideo 2/7
Gawkowski: jeżeli zobaczymy ustawy z Polskiego Ładu i będą to rozwiązania prospołeczne, możemy wspólnie zagłosowaćTVN24

Przedstawiciele obozu władzy przekonują, że zmiany w składce zdrowotnej to kwestia bardziej sprawiedliwego obciążenia daniną, a przedsiębiorcy płacą obecnie proporcjonalnie mniejsze składki w relacji do dochodu niż pracownicy. Główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski zwraca jednak uwagę, że w ujęciu kwotowym wygląda to zupełnie inaczej.

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja programowa, na której prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki zaprezentowali Polski Ład, czyli program społeczno-gospodarczy na okres pocovidowy, a którego fundamenty to m.in. 7 procent PKB na zdrowie, podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz zmiany w składce zdrowotnej. To ostatnie uderzy w część firm.

"Dla wielu przedsiębiorców najważniejszą zmianą będzie brak możliwości opłacania ryczałtowej składki zdrowotnej, której poziom obecnie to około 380 zł. Zapowiedziana została zmiana mająca zrównać zasady jej naliczania do tych obowiązujących w przypadku umowy o pracę. W praktyce oznacza to, że jej poziom odpowiadałby 9 proc. dochodu (bez możliwości odliczenia od podatku – red.). Realnie oznaczać to może wzrost efektywnej stopy opodatkowania dochodów z działalności o blisko 9 punktów procentowych" – podkreśla Grant Thornton.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Ekonomista: przedsiębiorcy płacą już więcej

Przedstawiciele rządu mówią, że takie rozwiązanie wprowadzi sprawiedliwość w zakresie obciążenia składką zdrowotną. Tymczasem - jak napisał na Twitterze główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski - "przeciętna składka zdrowotna 'kwotowo' już w obecnym systemie jest wyższa dla działalności gospodarczej niż dla umowy o pracę".

- Obecnie osoby prowadzące działalność gospodarczą płacą składkę zdrowotną, która jest wyliczana od podstawy 75 procent przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale poprzedniego roku – tłumaczył w rozmowie z TVN24 Biznes Łukasz Kozłowski.

Jak wyjaśnił ekspert, "wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw są wyższe niż średnie wynagrodzenia w całym kraju, we wszystkich firmach". - To dlatego, że sektor przedsiębiorstw obejmuje tylko firmy zatrudniające co najmniej 10 osób, a to powoduje, że te przeciętne wynagrodzenie jest wyższe i w czwartym kwartale też zdaje się te poziomy takie były, ze względu na przykład na wypłaty premii – mówił.

- Jak się przyjrzymy danym Narodowego Funduszu Zdrowia, to widać, że te różnice w poziomie składki zdrowotnej, jaką płacą pracownicy, a jaką płacą osoby prowadzące działalność gospodarczą nie są duże, a nawet ta składka działalności gospodarczej w ujęciu kwotowym jest wyższa – mówił.

Ekonomista zwrócił jednak uwagę, że "w przypadku osób, które prowadzą wysokodochodową działalność gospodarczą, oczywiście proporcjonalnie do dochodów jest to mniej, bo przyjęliśmy tak samą zasadę, tak zwaną ryczałtową, dla obliczania składek osób, które prowadzą działalność gospodarczą".

Kozłowski powiedział, że "wprowadzenie rozwiązania, które wiąże z dochodem tylko składkę zdrowotną, a całą resztę pozostawia bez zmian, powoduje, że przedsiębiorcy będą płacić wyższą składkę zdrowotną niż emerytalną". - W przypadku pracownika składka zdrowotna jest dwukrotnie niższa od emerytalnej – podkreślił.

- Składka zdrowotna działa w taki sposób, że nieważne ile jej płacimy, to dostajemy tyle samo, przysługuje nam taki sam dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej. W przypadku innych składek, to im więcej płacimy, tym więcej dostajemy później w zamian, na przykład emerytury – podsumował.

"Sprawiedliwe obciążenie dla wszystkich"

O zmianach dotyczących składki zdrowotnej mówił w Sejmie w środę przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Henryk Kowalczyk (PiS).

- Rzeczywiście, składka zdrowotna jest planowana wreszcie na zasadzie sprawiedliwego obciążenia dla wszystkich. Do tej pory składkę procentową płacili ci, co mają najmniejsze zarobki, a dla tych, co mieli duże zarobki, składka zdrowotna była niezauważalna. Teraz składka będzie wynosić 9 procent, a więc ze wzrostem zarobków będzie to większa danina na ochronę zdrowia – dodał Kowalczyk.

Jego zdaniem zmianę obciążeń odczują osoby z najwyższymi zarobkami. - Dopiero od 13 tysięcy złotych miesięcznie zaczyna się drobne podniesienie podatków, a istotne obciążenie podatkowe składką zdrowotną będzie widoczne dopiero przy zarobkach rzędu kilkadziesiąt tysięcy złotych – przekonywał w środę poseł PiS.

O zmianach w składce zdrowotnej mówił także na antenie radiowej Jedynki minister finansów Tadeusz Kościński.

- Teraz wszyscy będą płacić składkę zdrowotną równą – powiedział minister. Zapewniał, że chodzi o sprawiedliwe rozwiązanie, które zakłada wprowadzenie płacenia składki zdrowotnej w ujęciu procentowym.

- Nie może być tak dalej, że przedsiębiorca, który zarabiał dzisiaj ponad 30 tysięcy, to jak sobie odliczył od podatku, to płacił 300-350 złotych, a ktoś kto na umowie o pracę zarabiał trzy tysiące złotych, to musiał zapłacić 400 złotych. To właśnie eliminujemy – mówił minister.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Chciałbym, aby rozwiązanie, dotyczące składki zdrowotnej, zostało wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni. Naprawdę nie ma na co czekać - powiedział w programie "Jeden na Jeden" na antenie TVN24 minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że chciałby, aby nowa składka zdrowotna weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Minister finansów o składce zdrowotnej: naprawdę nie ma na co czekać

Źródło:
TVN24

Składka zdrowotna to kolejna kwestia, co do której pojawiły się rozbieżności w koalicji. Trwają dyskusje nad zmianami, które miałyby wejść w życie od początku przyszłego roku. Czego można się spodziewać? Poniżej przedstawiamy propozycje koalicjantów.

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Zmiany w składce zdrowotnej. Propozycje koalicjantów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Burmistrz Barcelony zapowiedział podniesienie podatku nakładanego na turystów, którzy przybywają do miasta na statku wycieczkowym i spędzają w stolicy Katalonii mniej niż 12 godzin. Chodzi o to, by miasto nie zamieniło się w "park tematyczny", w którym próżno szukać lokalnych mieszkańców, a całość populacji stanowią turyści.

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Barcelona wprowadzi kolejne obostrzenia dla turystów

Źródło:
PAP

Ministerstwo Cyfryzacji skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia, zgodnie z którym wskazane typy urządzeń elektronicznych mają mieć gniazda typu USB C do ładowania. To implementacja unijnej dyrektywy. Resort chce, by rozporządzenie weszło w życie 28 grudnia 2024 roku z wyjątkiem laptopów, dla których wprowadzenie systemu ładowania USB-C ma wejść w życie 28 kwietnia 2026.

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Jedna ładowarka do kilku urządzeń. Padły terminy

Źródło:
PAP

Trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy - przekazał Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki. Wyjaśnił, że Centralny Instytut Ochrony Pracy ma przez rok badać, jak wprowadzenie tego rozwiązania wpłynie na wypadkowość w miejscu pracy i stan zdrowia pracownika.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? "Trwają poważne analizy"

Źródło:
PAP

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

- Dzisiaj nie ma przestrzeni na podniesienie wieku emerytalnego - mówi w czwartkowym wydaniu "Dziennika Gazety Prawnej" prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Wcześniej Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl przekazało, że nie prowadzi obecnie prac mających podwyższyć wiek emerytalny czy też nad zrównaniem go dla kobiet i mężczyzn.

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Co dalej z wiekiem emerytalnym? Prezes ZUS odpowiada

Źródło:
PAP

Boeing przyznał się do składania fałszywych oświadczeń przed organami państwowymi, które dotyczyły modeli samolotu 737 Max - podaje Reuters. Maszyny te uczestniczyły w dwóch katastrofach Boeinga 737 MAX w latach 2018 i 2019. Amerykański koncern ma zapłacić grzywnę w łącznej wysokości 487,2 miliona dolarów.

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Boeing przyznaje się do winy w sprawie modeli 737 Max  

Źródło:
PAP

Według prognoz Ministerstwa Finansów w 2027 roku, po wprowadzeniu zmian w akcyzie, za paczkę papierosów trzeba będzie zapłacić około 26-27 złotych - przekazał w środę wiceszef resortu Jarosław Neneman. Resort zamierza również pobierać 40-złotową opłatę od e-papierosów.

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Tyle mają kosztować papierosy. Resort finansów szykuje zmiany w akcyzie

Źródło:
PAP

Resort infrastruktury rozważa podwyższenie opłat za wydanie prawa jazdy; rozpatrywane jest podniesienie tej opłaty o 47 -50 procent dla krajowego prawa jazdy, a dla międzynarodowego - o 35 złotych - poinformowała w środę dyrektor Departamentu Transportu Drogowego Ministerstwa Infrastruktury Renata Rychter.

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Opłaty za wydanie prawa jazdy mogą pójść w górę. Są kwoty

Źródło:
PAP

Senat przyjął z poprawkami ustawę o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Zmiany w prawie autorskim. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

Lokalne władze poprosiły mieszkańców wyspy Santorini w Grecji o ograniczenie przemieszczania się. To ze względu na bardzo duży napływ turystów. Tylko jednego dnia - we wtorek - na zamieszkaną przez około 15 tysięcy osób wyspę przypłynęło 11 tysięcy gości.

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Wyspa dla turystów, dla mieszkańców lockdown. W sieci słowa oburzenia

Źródło:
PAP

Grupa Jeronimo Martins, właściciel między innymi sklepów Biedronka, miała w drugim kwartale 2024 roku 156 milionów euro zysku netto wobec 217 milionów euro zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie.

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Właściciel Biedronki pokazał wyniki. Zysk w dół

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk powiedział w środę, że będzie rozmawiał z wicepremierem Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem o Funduszu Kościelnym, bo nie widzi "jakiegoś dynamicznego procesu" w tej sprawie, a "wiadomo, że ten sposób finansowania Kościoła nie jest najlepszy".

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Co z likwidacją Funduszu Kościelnego? Zapowiedź premiera

Źródło:
PAP

Zwyczajne Walne Zgromadzenie (ZWZ) Orlenu powołało na wniosek Skarbu Państwa dwóch nowych członków rady nadzorczej spółki: Piotra Wielowieyskiego oraz Mariana Sewerskiego. Obecnie rada nadzorcza Orlenu liczy 9 członków - do obsadzenia pozostaje jeden wakat.

Zmiany w radzie nadzorczej Orlenu

Zmiany w radzie nadzorczej Orlenu

Źródło:
PAP

Od początku 2026 roku duże spółki Skarbu Państwa, a od lipca 2026 pozostałe duże spółki giełdowe będą musiały stosować 33-procentowy parytet płci w zarządach i radach nadzorczych - podano w wykazie prac rządu. Przepisy obejmą mniej niż połowę spółek z Giełdy Papierów Wartościowych, a za niestosowanie się do nich Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła nałożyć karę do 10 procent rocznego przychodu.

Parytet płci w zarządach i radach nadzorczych. Są terminy

Parytet płci w zarządach i radach nadzorczych. Są terminy

Źródło:
PAP

Przedstawicielka Ministerstwa Infrastruktury Agnieszka Krupa poinformowała w środę w Sejmie, że nie powstanie trzeci pas Obwodnicy Trójmiasta, o co apelowali między innymi posłowie z Pomorza. Zapewniła, że poprawę przepustowości tej drogi zapewni Obwodnica Metropolii Trójmiasta, której budowa ma zakończyć się w przyszłym roku.

Trzeci pas na Obwodnicy Trójmiasta? Jasna deklaracja

Trzeci pas na Obwodnicy Trójmiasta? Jasna deklaracja

Źródło:
PAP

Ceny hoteli idą w górę o sto procent, restauracje są gotowe na najazd, sklepy szykują pasujące ubrania i bransoletki przyjaźni, a piekarnia sprzedaje ciastka "inspirowane Taylor". Jedna z najpopularniejszych wokalistek na świecie przyjeżdża na trzy koncerty do Warszawy.

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Taylor Swift i gospodarka. "Kto powiedział, że pieniądze szczęścia nie dają, ten nie był Swiftie"

Źródło:
tvn24.pl

Powoli dobiegają końca audyty przeprowadzane w spółkach skarbu państwa. W efekcie PZU zamierza złożyć co najmniej kilkanaście zawiadomień do prokuratury w związku z licznymi nieprawidłowościami - donosi "Puls Biznesu". Zakwestionowano wydatki przekraczające pół miliarda złotych. - To nie jest tylko w PZU, ale chociażby we wszystkich koncernach energetycznych. W resorcie nauki założono przykładowo firmę GovTech, w której zatrudniono 140 osób. Teraz jest ona likwidowana - dodaje minister nauki i dziedzictwa narodowego Dariusz Wieczorek.

Trwają rozliczenia w PZU. "Kilkanaście zawiadomień do prokuratury"

Trwają rozliczenia w PZU. "Kilkanaście zawiadomień do prokuratury"

Źródło:
"PB"

Najsilniejszym paszportem na świecie mogą się pochwalić obywatele Singapuru - wynika z nowej edycji zestawienia firmy Henley & Partners. Wysoko w rankingu znalazła się też Polska, której obywatele mogą bez wizy udać się do 188 państw i terytoriów.

Najsilniejsze paszporty świata. Nowy ranking

Najsilniejsze paszporty świata. Nowy ranking

Źródło:
CNN, henleyglobal.com