TVN24 Biznes | Z kraju

Polski Ład może ograniczyć wpływy z jednego procenta podatku. "Byłby to duży cios"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Ekspertka o konsekwencjach Polskiego Ładu dla przedsiębiorców
Ekspertka o konsekwencjach Polskiego Ładu dla przedsiębiorcówTVN24
wideo 2/8
TVN24Ekspertka o konsekwencjach Polskiego Ładu dla przedsiębiorców

Polski Ład może namieszać we wpływach z 1 procenta podatku. Jak zauważa Małgorzata Samborska z Grant Thornton, skoro dziewięć milionów Polaków nie zapłaci w tym roku PIT, to dziewięć milionów Polaków nie będzie mogło przekazać wsparcia na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP). Ministerstwo Finansów tłumaczy, że Polski Ład nie wpłynie na wysokość tegorocznych przelewów, bo będą obliczone na podstawie stanu prawnego obowiązującego przed 1 stycznia. Jednocześnie przekonuje, że jest otwarte na dialog w celu wypracowania rozwiązania na kolejne lata.

Ministerstwo Finansów zachwala, że po wprowadzeniu Polskiego Ładu więcej pieniędzy zostanie w portfelach 18 milionów Polaków, a niemal 9 milionów rodaków przestanie płacić PIT.

"Skoro dziewięć milionów Polaków nie zapłaci podatku w tym roku, to dziewięć milionów Polaków nie będzie mogło przekazać 1 procenta na OPP" - napisała w mediach społecznościowych Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa i partnerka w Grant Thornton.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Polski Ład a 1 procent podatku na OPP. "Byłby to duży cios"

W rozmowie z TVN24 Biznes rzeczniczka prasowa Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" Monika Sadowa zapowiada, że organizacja zamierza przeanalizować przepisy Polskiego Ładu wraz z ekspertami podatkowymi.

- Staramy się oczywiście na bieżąco sprawdzać, co się dzieje, wszystkie doniesienia o nowych przepisach. Dla nas to jednak jest za wcześnie, aby móc przewidzieć i oszacować, jakie to będzie nieść skutki w kontekście przekazywania 1 procenta podatku. Same przepisy są niejasne i niedopracowane. Będziemy korzystać z wiedzy i pomocy ekspertów i doradców podatkowych w tym zakresie - wyjaśnia.

Czytaj także: Polski Ład i zmiany dla pracowników. Kto zyska, kto straci. Wyliczenia >>>

Ddodaje jednak, że jeżeli Polski Ład zmniejszy kwoty przekazywane organizacjom pożytku publicznego, uderzy to głównie w rodziny, które znajdują się pod opieką fundacji. - Na pewno jeżeli środki przekazywane w ramach 1 procenta podatku na OPP zmniejszyłby się, byłby to duży cios, przede wszystkim dla rodziców naszych podopiecznych. W przypadku naszej fundacji wpłaty z 1 procenta są przez podatnika najczęściej wskazane na wsparcie konkretnego dziecka - tłumaczy.

- Nie chcemy już teraz bić na alarm, najpierw wolimy się temu spokojnie przyjrzeć, tym bardziej że ustawodawca ma dokonywać jeszcze zmian i korekt w przepisach - zaznacza.

Czytaj także: Eksperci odpowiadają na Wasze pytania o podatki w Polskim Ładzie

Polski Ład a wpływy OPP. Stanowisko Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów w swoim komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej przekonuje, że wpływy OPP z tytułu 1 proc. podatku nie zmniejszą się w najbliższym czasie. "W 2022 r. OPP otrzymają środki według starych zasad – tj. na podstawie rozliczenia podatku za 2021 r. Polski Ład nie wpływa na to. Przyjmując za podstawę zakładaną realizację dochodów z podatku PIT z ustawy budżetowej na 2022 r., w 2023 r. OPP powinny otrzymać środki z rozliczenia za 2022 r. w wysokości ok. 1 mld zł, czyli nie mniej, a więcej środków niż w tym roku" - czytamy.

Ministerstwo Finansów dodaje w komunikacie, że jest otwarte "na dialog z podmiotami trzeciego sektora oraz Radą Działalności Pożytku Publicznego w celu wypracowania wspólnego rozwiązania na kolejne lata". "Celem jest zidentyfikowanie tych, którzy mogliby dostać mniej i wypracowanie sposobu rekompensaty" - podkreślono.

Wiceszef MF Jan Sarnowski mówił w czwartek w Sejmie, że prace nad zmianami, które miałyby uzupełnić system wspierania organizacji pożytku publicznego będą trwały w tym roku. - To nie są zmiany, które powinno zaproponować samodzielnie Ministerstwo Finansów. To powinny być rozwiązania wypracowane wspólnie z organizacjami trzeciego sektora i beneficjentami 1 procenta. Nie ma bezpośredniego zagrożenia zmniejszenia finansowania w ciągu najbliższego roku działalności organizacji pożytku publicznego. Natomiast to również jest czas na to, aby oszacować realny wpływ tych zmian na wysokość i na strukturę ich finansowania - tłumaczył.

Według danych MF w 2021 roku organizacje pożytku publicznego otrzymały z tytułu przekazania 1 proc. należnego podatku środki w wysokości 972,7 mln zł z rozliczeń rocznych za 2020 rok.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości