Stowarzyszenie Księgowych w Polsce apeluje do premiera o przesunięcie terminu wejścia w życie podatkowo-składkowej części Polskiego Ładu o rok, czyli do 2023 roku. Organizacja zwraca uwagę, że "obecnie sytuacja księgowych jest krytyczna". "Powstał chaos utrudniający pracę księgowych, którzy pod presją czasu i w niestabilnych warunkach muszą stosować rozwiązania, których poprawności nie są pewni" - piszą przedstawiciele stowarzyszenia.
Zdaniem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce przesunięcie terminów wejścia w życie ustawy "umożliwiłoby przygotowanie kompleksowej korekty tych regulacji i przeprowadzenie konsultacji społecznych".
Polski Ład. Księgowi apelują do premiera
Organizacja proponuje także alternatywne rozwiązania, jeżeli rząd uzna ten postulat za niemożliwy do spełnienia. Jednym z nich jest powołanie przez Ministra Finansów grupy ekspertów reprezentujących organizacje branżowe, która w trybie pilnym przygotuje kompleksową analizę i niezbędne zmiany przepisów Polskiego Ładu. Kolejnym jest przedłużenie terminów sporządzenia oraz przekazania (złożenia): rocznych deklaracji PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR i CIT-8 za 2021 r. oraz rocznych sprawozdań finansowych za 2021 r. Ostatnie rozwiązanie sugerowane przez księgowych to niezwłoczne opublikowanie wzorów zeznań rocznych dla podatników PIT/CIT za rok 2021.
Czytaj także: Eksperci odpowiadają na Wasze pytania
"Już w lipcu 2021, w związku z planami wprowadzenia zmian w ramach tzw. Polskiego Ładu, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce apelowało o: 1. zapewnienie odpowiednio długiego okresu vacatio legis, 2. przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, 3. przygotowanie praktycznych wskazówek umożliwiających prawidłowe zastosowanie nowych regulacji" - czytamy w komunikacie.
"Wskazując na zagrożenia nie byliśmy bierni. Nasza organizacja zgłosiła wiele uwag do projektu ustawy wprowadzającej tzw. Polski Ład. Wdrażane zmiany mają charakter fundamentalny i wpływają na obciążenia fiskalne większości podatników. Ich zakres oraz pośpiech wdrożenia zrodził wiele niejasności. Powstał chaos utrudniający pracę księgowych, którzy pod presją czasu i w niestabilnych warunkach muszą stosować rozwiązania, których poprawności nie są pewni. Powoduje to zrozumiałe frustracje, szczególnie że ostatecznie to księgowi i przedsiębiorcy, a nie regulator, ponoszą odpowiedzialność za prawidłowość rozliczeń" - zauważają księgowi.
Polski Ład. "Byłaby to najlepsza forma przeprosin"
Autorzy apelu do premiera podkreślają, że do księgowych w pierwszej kolejności mają pretensje osoby, których wynagrodzenie, nie z winy księgowych, uległo zmniejszeniu w porównaniu z 2021 r.
Jak informowaliśmy wcześniej, wiele osób, m.in. nauczyciele, emeryci czy funkcjonariusze służb mundurowych już otrzymało styczniowe pensje czy świadczenia i w niektórych przypadkach okazały się one niższe niż grudniowe. Najważniejsze informacje zebraliśmy tu: Wszystkie problemy z Polskim Ładem.
"Stowarzyszenie Księgowych w Polsce stanowczo sprzeciwia się obciążaniu księgowych winą za chaos związany z wdrażaniem tzw. Polskiego Ładu. Mimo symbolicznego okresu vacatio legis, księgowi intensywnie przygotowywali się do tej zmiany, poświęcając na to wiele czasu, nie zaniedbując przy tym licznych obowiązków związanych z bieżącą pracą" - argumentują.
"Pragniemy podkreślić, że obecnie sytuacja księgowych jest krytyczna. Jest tak między innymi dlatego, że pierwsze błędy w tzw. Polskim Ładzie są poprawiane w trybie doraźnym. Przykładem takiego działania jest wydanie rozporządzenia z 7 stycznia 2022 r. w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Taki tryb działania, zamiast rozwiać wątpliwości, dodatkowo je potęguje. Nie wiadomo na przykład, jak postępować z zaliczkami na PIT np. w przypadku zmiany pracodawcy. Ponadto systemy informatyczne nie są dostosowane do wymagań tego rozporządzenia" - pisze organizacja.
Dodaje, że księgowi mają wiele obaw związanych ze stosowaniem tego rozporządzenia.
"Nie ma wątpliwości, że błędów ujawnionych w praktyce będzie o wiele więcej. Ich doraźne poprawianie jest złym rozwiązaniem. Potrzebna jest kompleksowa korekta. Liczymy na pozytywne ustosunkowanie się do naszego apelu. Byłaby to najlepsza forma przeprosin za słowa obciążające księgowych za chaos związany z tzw. Polskim Ładem" - podsumowuje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
Wcześniej także skupiająca największe organizacje przedsiębiorców w Polsce Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do rządu o zawieszenie stosowania przepisów podatkowych Polskiego Ładu do 1 stycznia 2023 roku oraz o przywrócenie dotychczasowych regulacji prawa podatkowego.
Źródło: TVN24 Biznes