TVN24 Biznes | Z kraju

Podróż samolotem w nowej rzeczywistości. Oto nowe zasady bezpieczeństwa

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Nowe zasady bezpieczeństwa na gdańskim lotnisku
Nowe zasady bezpieczeństwa na gdańskim lotniskuTVN24
wideo 2/5
TVN24Nowe zasady bezpieczeństwa na gdańskim lotnisku

Kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, dystans społeczny, obowiązek noszenia maseczek - to tylko niektóre z nowych zasad, z którymi pasażerowie spotkają się na lotniskach w Polsce i Europie. Główny Inspektorat Sanitarny wraz z Urzędem Lotnictwa Cywilnego opracował na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) szczegółowe wymagania dotyczące bezpieczeństwa na lotniskach i na pokładach samolotów.

OGLĄDAJ TVN24 W W INTERNECIE NA TVN24 GO

Nowe zasady bezpieczeństwa mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

- Naszym priorytetem podczas tworzenia wytycznych było zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów na lotniskach i pokładach samolotów. Chcemy, by pasażerowie czuli się w pełni bezpiecznie, podróżując samolotem. Jednolite procedury mają także na celu zapobiegnięcie sytuacji, w której lotnictwo stanie się źródłem ponownej infekcji – mówi Piotr Samson prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. 

Nowe zasady

Jak informuje ULC, na lotniskach wprowadzone zostaną takie środki bezpieczeństwa, jak kontrolne pomiaru temperatury przy wejściu do terminali, wstęp tylko dla pasażerów z biletami, dystans społeczny, obowiązek noszenia maseczek, ograniczenie korzystania z usług, czy obiektów lotniskowych np. z placów zabaw oraz palarni.

"Nowością będzie obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika" - podaje ULC.

Lotniska będą musiały zapewnić dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi.

"W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk np. w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy zostaną zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy lotnisk będą zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale będą regularnie czyszczone i dezynfekowane" - czytamy w komunikacie ULC.

Na pokładzie samolotu

Jak informuje ULC, personel pokładowy podczas lotu zostanie wyposażony w maseczki i rękawiczki.

"Pasażerowie będą zobowiązani do zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot. Serwis pokładowy zostanie ograniczony, aby maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w indywidualnych opakowaniach. Pasażerowie będą zobowiązani do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem" - podaje ULC.

- Tylko konsekwentne stosowanie się do zaleceń uczyni latanie bezpiecznym. W najbliższym czasie planujemy kontrole na lotniskach, aby sprawdzić egzekwowanie nowych wymagań. Apeluję również do pasażerów o wykonywanie poleceń personelu lotniczego i pracowników lotnisk. Jestem przekonany, że dzięki współpracy i wzajemnemu zrozumieniu podróż lotnicza przebiegnie szybko i sprawnie – dodaje prezes ULC.

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości