Milion pielgrzymów na kolei. Intercity uruchomi dodatkowy pociąg

Z kraju

PAP/Rafał GuzMłodzież na peronie dworca Warszawa Wschodnia, przed odjazdem pierwszego pociągu specjalnego uruchomionego na zlecenie diecezji warszawsko-praskiej na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa

PKP Intercity poinformowały, że 31 lipca uruchomią dodatkowy pociąg na trasie Kraków-Warszawa. Tego dnia w stolicy Małopolski zakończą się Światowe Dni Młodzieży. Na ostatni dzień lipca i pierwszy dzień sierpnia w pociągach z Krakowa w drugiej klasie zaczyna brakować biletów.

PKP Intercity dwoi się i troi, aby obsłużyć pielgrzymów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. We wtorek spółka poinformowała, że 31 lipca, w dniu powrotów młodzieży do domów, uruchomi dodatkowy pociąg TLK "Malinowski BIS" na trasie Kraków-Warszawa. Pociąg ruszy ze stacji Kraków Główny o godz. 20.38.

Jak sprawdziliśmy na stronie przewoźnika można jeszcze kupić bilety na pociągi odjeżdżające z Krakowa w niedzielę 31 lipca i w poniedziałek 1 sierpnia. Ale w drugiej klasie w niektórych pociągach są one już wyprzedane. Radzimy więc się spieszyć, bo rozchodzą się one jak "ciepłe bułeczki".

Potężna operacja

Do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży przyjechało pociągami od piątku 115 tys. pielgrzymów - podały we wtorek wieczorem koleje. W ocenie przewoźników wtorek był drugim dniem szczytu przewozowego, gdy na dworce w Krakowie docierała największa liczba pociągów.

Pielgrzymi przyjeżdżają do Polski z wielu rejonów świata; do Krakowa przemieszczają się najczęściej z Warszawy, Katowic, Bielska-Białej czy Trójmiasta. Jak dodali przewoźnicy, w poniedziałek do stacji Kraków Główny, Kraków Mydlniki i Kraków Płaszów dojechało ogółem 156 pociągów, w tym 42 pociągi specjalne. Część pociągów specjalnych, które są zamawiane przez diecezje, ma wyróżniające nazwy. Do Krakowa przyjechały już m.in. składy o nazwie "Św. Faustyna" z Wejherowa, "Mount Moriah" z Warszawy, "Jerycho" z Siedlec czy "Damaszek" ze Szczecina. Przewoźnicy zapewniają też, że podczas ŚDM na dworcach i stacjach kolejowych ważnych z punktu widzenia obsługi pielgrzymów pracuje około 200 informatorów. Rozmawiają z podróżnymi w języku polskim oraz angielskim. Pomocą pasażerom służą także pracownicy punktów InfoDworzec, zlokalizowanych w 10 największych obiektach, m.in. na dworcu Kraków Główny. Pielgrzymi mogą tam zasięgnąć informacji m.in. o kursowaniu pociągów w czasie ŚDM, usługach i udogodnieniach na dworcu, a także komunikacji miejskiej. W InfoDworcach istnieje również możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego. Wcześniej we wtorek rzecznik Przewozów Regionalnych Mikołaj Turowski poinformował, że pociągi tej spółki w poniedziałek i wtorek przywiozły do Krakowa niemal 80 tys. pielgrzymów. Przewoźnik szacuje, że w sumie w ciągu Światowych Dni Młodzieży przewiezie ok. miliona pasażerów.

Zawieszone pociągi

Na ŚDM cierpią jednak na zwykli pasażerowie. Jak poinformował portal Rynek Kolejowy Łódzka Kolej Aglomeracyjna zwiesiła kursy dziewięciu pociągów i skróciła kursy dwóch pociągów 28 i 29 lipca. Przewoźnik potrzebuje taboru na pociągi specjalne dla pielgrzymów. Wczoraj informowaliśmy, że PKP Intercity zawiesza kursowanie 22 pociągów w związku ze ŚDM. Przewoźnik nie dysponuje bowiem odpowiednio licznym taborem, aby obsłużyć pielgrzymów i jednocześnie utrzymać swoją stałą ofertę.

PKP Intercity przypomina, że podczas trwania ŚDM wzmocnione zostały obecnie obowiązujące procedury bezpieczeństwa. Oznacza to, że m.in. pomiędzy 25 a 31 lipca br. usługa przesyłek konduktorskich w pociągach PKP Intercity zostanie zawieszona. "Na wybranych dworcach wyłączone z użytkowania zostały także przechowalnie bagażu i ogólnodostępne skrytki" - poinformowała spółka w komunikacie.

Oficjalne rozpoczęcie ŚDM w Krakowie. Ostatnie wskazówki dla pielgrzymów:

Autor: tol//ms / Źródło: tvn24bis.pl, Rynek Kolejowy, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz