PKN Orlen i Synthos Green Energy złożyły wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o utworzenie spółki pod nazwą Orlen Synthos Green Energy. Jej celem ma być przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii mikro i małych reaktorów jądrowych. Do zarządu nowej spółki ma trafić Dawid Jackiewicz, były minister skarbu w rządzie Zjednoczonej Prawicy.
O złożeniu wniosku poinformował w środę na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. "Złożyliśmy wniosek do @UOKiKgovPL o zgodę na powołanie spółki ORLEN Synthos Green Energy, odpowiedzialnej za przygotowanie i komercjalizację w Polsce technologii mikro i małych reaktorów jądrowych. Do zarządu spółki rekomendujemy @DawidJackiewicz doradcę @ORLENUnipetrol" - napisał Obajtek.
Obecnie Jackiewicz jest doradcą zarządu Orlen Unipetrol, pełni też funkcję wiceprezesa Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych. W latach 2015-2016 jako Minister Skarbu Państwa nadzorował spółki sektora energetycznego. Wcześniej w Parlamencie Europejskim należał do Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii oraz Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów. Gdy zasiadał w polskim sejmie, był członkiem Komisji Nadzwyczajnej ds. Energetyki i Surowców Energetycznych, Komisji Skarbu Państwa oraz Komisji Administracji i Cyfryzacji.
Informacja o wniosku pojawiła się również na stronie UOKiK-u. Jak czytamy, wniosek wpłynął do Urzędu 10 lutego br. "Koncentracja polega na utworzeniu przez PKN ORLEN S.A. z siedzibą w Płocku i Synthos Green Energy Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie wspólnego przedsiębiorcy pod nazwą Orlen Synthos Green Energy sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie" - czytamy. Sprawa jest w toku.
UOKiK wskazał, że OSGE prowadzić będzie w Polsce działalność gospodarczą w sektorze energetycznym w zakresie wytwarzania czystej zeroemisyjnej energii przez mikro-obiekty energetyki jądrowej (MMR) lub małe obiekty energetyki jądrowej (SMR), będące elektrowniami jądrowymi lub zespołami elektrowni jądrowych, służących do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej.
Na małe reaktory atomowe stawia również KGHM. W poniedziałek w Waszyngtonie spółka KGHM i amerykańska firma NuScale Power podpisały umowę w sprawie budowy małych reaktorów atomowych (SMR) w Polsce.
Umowa PKN Orlen i Synthos Green Energy
PKN Orlen i Synthos Green Energy na początku grudnia 2021 roku podpisały umowę inwestycyjną zakładającą utworzenie spółki joint venture Orlen Synthos Green Energy. - Atom jest naszą przyszłością. Jest przyszłością naszego kraju - mówił wówczas prezes PKN Orlen. Obajtek dodawał, że inwestycje w mikro i małe reaktory jądrowe, będąc domeną właśnie takich podmiotów jak koncern, nie wykluczają dużych przedsięwzięć w zakresie energetyki atomowej, będących domeną państwa.
PKN Orlen zapowiadał w komunikacie, że nowa spółka joint venture Orlen Synthos Green Energy zostanie powołana w celu komercjalizacji technologii mikro i małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.
Jak wskazywano, podpisana umowa zakłada szeroki zakres działalności spółki obejmujący m.in. promocję technologii, wspieranie rozwoju rozwiązań prawnych, badanie poszczególnych lokalizacji pod kątem budowy instalacji, realizację wspólnych inwestycji, a w końcu także produkcję energii i ciepła z wykorzystaniem tych technologii na potrzeby własne, komunalne i komercyjne.
Prezes PKN Orlen informował wcześniej, że pierwszy reaktor BWRX-300 powstanie w Kanadzie w 2028 roku. - Mam taką nadzieję, że następny reaktor powstanie w Polsce, w 2029 roku - mówił Obajtek. Michał Sołowow, właściciel Grupy Synthos, podkreślał, że reaktor BWRX-300 "jest ewolucyjnym rozwiązaniem opracowanym przez legitymującą się ogromnym doświadczeniem w tym obszarze amerykańską grupę GE, która działa w Polsce od 30 lat i posiada tu rozbudowany łańcuch dostaw, na który składa się ponad 3000 firm".
Zgodnie ze strategią Grupy Orlen koncern zamierza osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock