Małe reaktory nuklearne w Polsce. KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power
KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale PowerTVN24
wideo 2/5
TVN24KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power

Spółka KGHM i amerykańska firma NuScale Power podpisały umowę w sprawie budowy małych reaktorów atomowych (SMR) w Polsce. W wydarzeniu wziął udział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Pierwsza elektrownia ma zostać uruchomiona do 2029 roku.

- To ważne wydarzenie nie tylko w wymiarze gospodarczym, nie tylko ważne wydarzenie dla dwóch wielkich, światowych firm. - To wydarzenie, które jest historycznym wydarzeniem również dla naszej polskiej przyszłości - mówił w Waszyngtonie wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

- Polska podjęła realizację wielkiego wyzwania, jakim jest transformacja energetyczna. To dla nas zadanie ważne, ale i niezwykle trudne. Polska energetyka jest w dalszym ciągu w ogromnej mierze oparta o węgiel - 70 procent energii produkowanej w Polsce dalej pochodzi z węgla. Dzisiaj naszym głównym zadaniem jest, aby zachowując nasze energetyczne bezpieczeństwo, zbudować energetykę opartą o inne, bezemisyjne źródła energii - podkreślił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Elektrownia jądrowa w Polsce

Sasin przypominał również, że Stany Zjednoczone są strategicznym partnerem Polski w budowie dużej elektrowni jądrowej w naszym kraju. - Podjęliśmy również inną, ważną decyzję. Decyzję o tym, że strategicznym partnerem Polski w tym wielkim procesie zbudowania w Polsce energetyki jądrowej będą Stany Zjednoczone i amerykańskie firmy. Dlatego już od 2018 roku połączyliśmy się porozumieniem pomiędzy rządem polskim i amerykańskim, które wskazuje, że Stany Zjednoczone są naszym strategicznym partnerem w budowie konwencjonalnej energetyki jądrowej, czyli budowy dużej elektrowni jądrowej w Polsce. A dzisiaj to amerykańskie firmy będą tymi, które będą w Polsce wdrażać technologię SMR - wskazał wicepremier. Wcześniej PKN Orlen zdecydował, że będzie w tym zakresie współpracować z amerykańskim koncernem GE Hitachi.

Szef MAP przyznał, iż liczy na to, że "w perspektywie kilku najbliższych lat znaczna część energii, która będzie dostarczana do polskiego przemysłu, będzie pochodziła z technologii, z reaktorów SMR, które będą pracowały dla dobra polskiej gospodarki". - Ale które będą również świadczyły o strategicznym sojuszu i strategicznej współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi - podkreślił Jacek Sasin.

Wicepremier dziękował również amerykańskiemu rządowi, który - jak wskazał - wspiera Polskę na drodze do budowy energetyki jądrowej. - Polacy postrzegają Amerykę jako wypróbowanego przyjaciela, jako przyjaciela, na którego mogli liczyć również w tych najtrudniejszych momentach (...), cieszę się, że również w tym trudnym procesie transformacji energetycznej na to wsparcie ze strony Ameryki, amerykańskich firm, amerykańskich technologii możemy liczyć - powiedział minister aktywów państwowych.

Sasin do umowy podpisanej w poniedziałek odniósł się również we wpisie na Twitterze. "Energetyka jądrowa w Polsce staje się faktem. We wrześniu zostało podpisane porozumienie, dzisiaj finalizujemy współpracę. Polski champion @kghm_sa podpisał z amerykańskim @NuScale_Power umowę na budowę reaktorów SMR" - napisał wicepremier.

Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie towarzyszącej podpisaniu umowy między KGHM a NuScale Power, prezes i dyrektor generalny NuScale Power John Hopkins przypomniał, że obie firmy podpisały memorandum o współpracy jesienią zeszłego roku. - Dzisiaj pogłębiamy współpracę z KGHM, podpisując porozumienie w sprawie rozpoczęcia prac wspierających wdrożenie technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce do 2029 - powiedział.

KGHM podpisała umowę z NuScale Power

Spółka KGHM podała w komunikacie, że opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym.

"W ramach zawartej umowy, KGHM z firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 roku. To pozwoli uniknąć Polsce nawet 8 mln ton emisji CO2 rocznie. Czysta energia zasili oddziały produkcyjne miedziowej spółki. Projekt jest modułowy, a to oznacza bezproblemowe zwiększanie skali przedsięwzięcia" - napisano w komunikacie.

Jak informowano wcześniej, w ramach współpracy planowane jest opracowanie i wybudowanie czterech małych modułowych reaktorów nuklearnych SMR, o mocy 77 megawatów mocy elektrycznej (MWe) każda.

KGHM poinformował, że budowa małych reaktorów jądrowych do 2029 roku jest bezpośrednio związana z Polityką Klimatyczną KGHM Polska Miedź oraz nowym kierunkiem strategicznym spółki – energią. Realizowana przez KGHM strategia zakłada, że do 2030 roku połowę zapotrzebowania na energię spółka pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE.

NuScale Power jest producentem rozwijającym reaktory w technologii SMR.

Małe reaktory SMR

Koncepcja małych reaktorów modułowych pojawiła się ok. 10 lat temu w USA, jako recepta na wysokie koszty budowy dużych elektrowni jądrowych. Zgodnie z zapowiedziami pierwsze takie reaktory mają się pojawić nie wcześniej niż w drugiej połowie tej dekady.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: YouTube - NuScale Power

Pozostałe wiadomości