TVN24 Biznes | Z kraju

Fuzja Orlenu z Lotosem. "Komisja Europejska wydłużyła termin"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Posłowie Koalicji Obywatelskiej o fuzji Orlenu z LotosemTVN24
wideo 2/6
TVN24Posłowie Koalicji Obywatelskiej o fuzji Orlenu z Lotosem

Komisja Europejska do 14 listopada wydłużyła termin na realizację środków zaradczych w ramach przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen - poinformował w piątek Daniel Obajtek, prezes płockiego koncernu. Lotos i PKN będą miały kolejne 4 miesiące na spełnienie warunków Komisji Europejskiej, by mogło dojść do fuzji obu spółek.

Zdaniem Obajtka, "to standardowa procedura, która umożliwi jeszcze bardziej szczegółową analizę ofert potencjalnych partnerów, pod kątem korzyści dla wszystkich grup interesariuszy".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Decyzja Komisji Europejskiej

W lipcu 2020 roku Komisja Europejska wyraziła zgodę na planowaną fuzję Orlenu z Lotosem, jednak postawiła pewne warunki. Jednym z nich była sprzedaż 80 procent stacji paliw Lotosu podmiotowi zewnętrznemu działającemu na polskim rynku sprzedaży detalicznej oraz 30 proc. udziałów w rafinerii na rzecz niezależnego podmiotu.

Do finalizacji transakcji, pieczętującej fuzję Grupy Lotos z PKN Orlen, ma dojść na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 roku.

Droga do fuzji

PKN Orlen w kwietniu 2020 r. przejął Energę, która uzupełniła portfolio grupy o odnawialne źródła energii. Równolegle prowadzony jest proces łączenia z Grupą Lotos oraz z PGNiG, co umożliwi stworzenie podmiotu o łącznych rocznych przychodach na poziomie ok. 200 mld zł i łącznym, zróżnicowanym zysku operacyjnym EBITDA, który szacowany jest na ok. 20 mld zł.

Umowa ze Skarbem Państwa

W połowie maja br. zawarto umowę ze Skarbem Państwa - Ministerstwem Aktywów Państwowych o współpracy w sprawie przejęcia kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos i PGNiG.

Umowa dotyczy rekomendowanego scenariusza konsolidacji, zgodnie z którym akcjonariusze Grupy Lotos i PGNiG w zamian za akcje posiadane w kapitałach zakładowych tych spółek obejmą nowe akcje w podwyższonym kapitale zakładowym PKN Orlen i z dniem połączenia staną się akcjonariuszami Orlenu.

"W ramach umowy Skarb Państwa i PKN Orlen będą współpracować przy opracowaniu analiz, których celem będzie ostateczne potwierdzenie tego scenariusza jako optymalnego z punktu widzenia Skarbu Państwa" - napisano w komunikacie spółek.

Dodano też, że połączenie Grupy Lotos z PKN Orlen może dojść do skutku pod warunkiem wykonania określonych w treści decyzji Komisji Europejskiej środków zaradczych, które mają na celu zapobieżenie wystąpieniu negatywnych skutków planowanej koncentracji dla konkurencji na właściwych rynkach.

Obecnie Skarb Państwa ma ok. 27 proc. akcji Orlenu.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: lotos.pl