Polska gospodarka ostro zwolniła. "Najgorsze wyniki w Europie"

Źródło:
TVN24 Biznes
Beata Stelmach o kondycji polskiej gospodarki
Beata Stelmach o kondycji polskiej gospodarkiTVN24
wideo 2/10
Beata Stelmach o kondycji polskiej gospodarkiTVN24

Polska gospodarka skurczyła się w ostatnich miesiącach 2022 roku. Produkt krajowy brutto (PKB) w czwartym kwartale spadł o 2,4 procent kwartał do kwartału. - Widzimy, że gospodarka spowalnia. Nasza gospodarka po tych wynikach za czwarty kwartał ma najgorsze wyniki w Europie - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 Beata Stelmach, ekonomistka, była wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska.

Ze wstępnych danych GUS wynika, że produkt krajowy brutto (PKB) Polski w czwartym kwartale 2022 roku wzrósł o 2,0 proc. rok do roku. W ujęciu kwartalnym gospodarka skurczyła się o 2,4 proc. - Ostatnie dwa lata w polskiej gospodarce były fantastyczne, bardzo szybko udało się nam wyjść z pandemii i wrócić na tę ścieżkę rozwoju sprzed pandemii. Natomiast dzisiaj (...) widzimy, że gospodarka spowalnia. Nasza gospodarka po tych wynikach za czwarty kwartał ma najgorsze wyniki w Europie - komentowała w programie "Jeden na jeden" w TVN24 ekonomistka Beata Stelmach. Jak wynika z danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat, Polska w ujęciu kwartalnym zanotowała największy spadek w całej UE.

- Oczywiście jest to pewną konsekwencją tego, że bardzo szybko się rozwijała, i zwłaszcza 2022 rok był bardzo dobry. W pierwszym kwartale mieliśmy wzrost ponad 8-procentowy, chociaż oparty był na niestabilnych fundamentach, dlatego że wzrost gospodarczy był oparty o bardzo wysoką konsumpcję prywatną. To były nagromadzone oszczędności z czasów pandemii, a jednocześnie kumulowane były zapasy przez przedsiębiorców, trochę wyciągających wnioski z tego, jak w czasie pandemii były zerwane łańcuchy dostaw - tłumaczyła.

Ekonomistka zwracała uwagę, że "w momencie, w którym zaczęła się rozpędzać inflacja, kiedy ceny nośników energii, ceny energii w ogóle zaczęły rosnąć, okazało się, że przez inflację, gospodarstwa domowe zaczynają szukać oszczędności". Jednocześnie zauważyła, że towarzyszył temu spadek inwestycji. - Tutaj przydałoby się nam KPO - podkreśliła Stelmach.

"To się przekłada również na cały rynek giełdowy"

Była wiceszefowa MSZ była pytana o brak pewności inwestowania w Polsce i m.in. zamieszanie wokół Orlenu, który nie zgodził się na kontrolę NIK. - To jest bardzo przykre, bardzo bolesne - mówiła Beata Stelmach, dodając, że "Orlen jest jedną z naszych największych, najważniejszych spółek notowanych na rynku giełdowym".

- Kiedy budowaliśmy giełdę - odwołam się do okresu sprzed 30 lat - i budowaliśmy nasz rynek kapitałowy, chcieliśmy, żeby to był wzorcowo utworzony, od samych podstaw rynek, który przyciągnie inwestorów. Kapitał, który będzie przejrzysty, transparentny, który będzie hołdował temu, że wszyscy mają jednakowe prawo do informacji, jednakowy dostęp do informacji, że spółki giełdowe będą się dzieliły informacjami, które mają wpływ cenę. Dzięki temu zbudowaliśmy ogromne zaufanie do giełdy, przyciągnęliśmy kapitał, inwestycje portfelowe, zarówno krajowe i zagraniczne - wskazywała.

- Jeżeli popatrzymy na Orlen i jaki jest brak przejrzystości, jakie są informacje, które burzą zaufanie do tej spółki, to się przekłada również na cały rynek giełdowy. To jest właśnie osłabienie tego zaufania do naszego rynku, a kapitał szuka miejsca tam, gdzie zarobi najlepiej, i gdzie najbezpieczniej - podkreślała ekonomistka.

Stelmach w tym kontekście była też pytana o sytuację na rynku paliwowym na początku roku, kiedy gwałtownie spadły hurtowe ceny paliw w PKN Orlen, co zbiegło się w czasie z podwyżką stawki VAT na paliwa silnikowe z 8 do 23 proc. Samorządowcy zrzeszeni w Ruchu Tak Dla Polski zapowiadali złożenie wniosków do UOKiK-u o sprawdzenie, czy Orlen nie dopuścił się nadużywania pozycji dominującej i zawyżania cen paliwa w ostatnich tygodniach ubiegłego roku. Urząd prowadzi w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. UOKiK skierował pytania w tej sprawie nie tylko do PKN Orlen, ale również do innych spółek zajmujących się hurtowym obrotem paliwami płynnymi - Aramco Fuels Poland oraz BP Europe SE.

- Proszę zwrócić uwagę na cały ten bałagan, szum informacyjny, brak dostępu do informacji, nie transparentność, nieprzejrzystość to wszystko sprawia, że już nie tylko obserwatorzy i opinia publiczna jest zagubiona, ale przede wszystkim inwestorzy tracą zaufanie i po prostu się odsuwają od polskiej giełdy - oceniła była wiceminister spraw zagranicznych.

Zwracała przy tym uwagę, że "giełda jest po to, żeby była miejscem, gdzie spotykają się, ci którzy ten kapitał chcą powierzyć i tych, którzy chcą ten kapitał zainwestować. - Jeżeli minister aktywów (państwowych Jacek Sasin - red.), który jest odpowiedzialny za spółki, nadzór nad spółkami kontrolowanymi, bądź z udziałem Skarbu Państwa, dzieli się informacjami, które tak naprawdę mogą być informacjami poufnymi, to wychodzi już nie tylko poza standardy, ale wychodzi poza prawo. To jest bardzo niepokojące, że my te standardy burzymy - mówiła.

Wystąpienia prezesa NBP Adama Glapińskiego

Prowadząca rozmowę Agata Adamek zwracała też uwagę na konferencje prasowe prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. - Nie miałabym nic przeciwko temu, aby prezes banku centralnego spotykał się na śniadaniach prasowych z mediami, w celach zarówno relacyjnych, jak i wymiany informacji, edukacyjnych. Wtedy można sobie rozmawiać o historii, odwoływać się do swoich doświadczeń. Natomiast prezes banku centralnego jest urzędnikiem, który ma określony mandat i powinien się komunikować z rynkiem w ramach tego mandatu - podkreśliła Beata Stelmach.

- Źle się to nie tylko ogląda, ale się dzieje, jeżeli burzymy standardy - dodała. Jak wskazywała na konferencjach prasowych prezesa Narodowego Banku Polskiego powinniśmy "otrzymać informacje odnośnie tego, jakie były motywy do podejmowania decyzji Rady Polityki Pieniężnej, jakie są argumenty za kolejnymi, i jakie są wytyczne na kolejny okresy".

Ekonomistka zwracała uwagę, że "do tego dochodzą informacje, że niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej nie mają dostępu do raportów analitycznych Narodowego Banku Polskiego". Na uwagę, że się to ostatnio poprawiło, odpowiedziała: "Co to znaczy poprawiło? To w ogóle nie miało prawa mieć miejsca". - To świadczy o tym, że instytucje państwa zamiast stać na straży porządku, do którego są dedykowane, wchodzą w politykę, wchodzą w buty polityków - oceniła.

Podkreśliła też, że "prezes Narodowego Banku Polskiego nie powinien publicznie łajać mediów, ani środowiska ekonomistów, które krytykuje jego decyzje".

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Grand Warszawski / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

Beko Europe zamierza zamknąć swoją fabrykę w Łodzi. Pracę ma stracić 1100 osób. W piątek przeciwko tej decyzji protestowali pracownicy zakładu. - Walczymy o dalszą działalność fabryki i nasze miejsca pracy. A jeśli się nie uda, o godne odprawy - powiedział szef Solidarności w łódzkich zakładach Beko Sebastian Graczyk.

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Gigant zamyka fabrykę w Polsce. "Miały być miód i mleko, zostało grupowe zwolnienie"

Źródło:
PAP

Kolejne powiaty zostały objęte stanem klęski żywiołowej - wynika z rozporządzenia opublikowanego w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej. Chodzi o powiaty: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Kolejne powiaty objęte stanem klęski żywiołowej

Źródło:
tvn24.pl

Niektóre magazyny uległy zalaniu, a część dróg jest zniszczona - zwraca uwagę Polska Izba Gazu Płynnego, prosząc klientów o cierpliwość. "Podejmujemy maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy LPG mieszkańcom na terenach powodziowych" - podkreślają dostawcy.

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Kłopoty z gazem. "Maksymalne wysiłki, aby zapewnić dostawy"

Źródło:
PAP

W mediach społecznościowych pojawiły się nieprawdziwe informacje dotyczące rzekomego podniesienia cen worków na piasek w sklepach Leroy Merlin - przekazała sieć w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej. "Stanowczo zaprzeczamy tym fałszywym doniesieniom" - napisano.

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Wielka sieć handlowa reaguje. "Fałszywe doniesienia"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP, Bank Pekao, Santander, ING Bank Śląski, BNP Paribas, Velobank i Nest Bank - klienci tych banków muszą przygotować się na utrudnienia z powodu prac serwisowych w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami czy w dostępie do serwisu internetowego.

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Utrudnienia dla klientów dużych banków. "Wszystkie ważne transakcje wykonaj wcześniej"

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, co oznacza, że kumulacja po raz kolejny wzrośnie. W Polsce najwyższa była wygrana trzeciego stopnia w wysokości prawie 1,3 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 września 2024 roku.

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Eurojackpot z 20 września. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Samolot linii Scandinavian Airlines (SAS) musiał awaryjnie lądować po tym, jak w trakcie lotu z posiłku jednej z pasażerek wyskoczyła mysz. Podróżujący do Hiszpanii odwiedzili tym samym na moment Danię.

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Żywa mysz w posiłku. Samolot lądował awaryjnie

Źródło:
BBC

Fourna, wyludniająca się wioska w centralnej Grecji, poszukuje nowych mieszkańców - rodzin z dziećmi. Miejscowość oferuje zakwaterowanie, pracę dla co najmniej jednej osoby i pieniądze na dobry start w nowym miejscu. Są już pierwsze zgłoszenia. - Mam nadzieję, że się rozrośniemy - komentuje miejscowy duchowny Konstantinos Dusikos.

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Wioska szuka mieszkańców. Oferuje zakwaterowanie, pracę i pieniądze na start

Źródło:
PAP, Euronews, Reuters

- To nie są jeszcze duże kwoty, dlatego że dopiero te wnioski tak naprawdę zaczynają spływać, więc mówimy o niskich dziesiątkach milionów złotych - tak o wydanych środkach mówił w piątek w "Jeden na jeden" Andrzej Domański, minister finansów. Wyjaśniał także z jakich mechanizmów zwolnień podatkowych będą mogli skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy.

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Źródło:
TVN24

Oprócz środków z Funduszu Solidarności - na wsparcie krajów dotkniętych powodzią przeznaczone będzie 10 mld euro z Funduszu Spójności z prefinansowaniem. Kwota, która nam się początkowo należała była bowiem zdecydowanie niższa, a sposób jej wydatkowania nie tak korzystny, jak teraz. Co udało się wynegocjować w UE? Podsumowuje Maciej Sokołowski.

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Pieniądze z UE na powódź. Co wynegocjowano dla Polski?

Źródło:
TVN24

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnił specjalny adres mailowy powodz@gunb.gov.pl, na który można wysyłać zgłoszenia dotyczące budynków, które wymagają przeprowadzenia pilnej oceny stanu technicznego po powodzi - poinformował w czwartek urząd. Urząd prosi o rozwagę i podkreśla, że "w takich sytuacjach najważniejsze jest bezpieczeństwo i zachowanie szczególnej ostrożności".

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Pilne oceny stanu technicznego po powodzi. Tam trzeba się zgłaszać

Źródło:
PAP

Wystrzeliły ceny worków z piaskiem, żywności, wody, a także urządzeń do osuszania domów i mieszkań. Już dzień po ogłoszeniu informacji o możliwości dokonywania zgłoszeń UOKiK otrzymał 27 zgłoszeń w sprawie powodziowej spekulacji - przekazała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Źródło:
PAP

W wyniku powodzi najbardziej ucierpiały zasiewy rzepaku. Na tym etapie można stwierdzić również dużą skalę zniszczeń ziemniaków, buraków oraz kukurydzy - przekazał resort rolnictwa. Gospodarstwom, które ucierpiały w wyniku powodzi przysługiwać będzie kilka form pomocy.

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Źródło:
PAP

Firma Nike ogłosiła, że jej aktualny prezes John Donahoe w przyszłym miesiącu przejdzie na emeryturę. Na jego miejsce został mianowany Eliott Hill, który zaczął swoją karierę w Nike'u w 1988 r. jako stażysta. Rynek na nowe doniesienia zareagował pozytywnie.

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Zaczął jako stażysta 36 lat temu, teraz będzie prezesem. Zmiana warty w legendarnej firmie

Źródło:
BBC, CNN

Głęboki spadek sprzedaży aut elektrycznych w Europie sprawia, że Polska traci jedną ze swoich specjalizacji eksportowych - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Eksport baterii zmalał w tym roku o ponad połowę.

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Rynek aut elektrycznych "szoruje po dnie"

Źródło:
PAP

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej. Mają one obowiązywać w kolejnych czterech latach. Stawki będą znacząco wyższe od obowiązujących obecnie - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Źródło:
PAP

- Opieszałość obecnego rządu odnośnie CPK dziwi, ale przede wszystkim, co jest bardzo bolesne, także kosztuje - stwierdził prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowej konferencji na Krynica Forum 2024. Zdaniem spółki informacje przekazane przez głowę państwa są nieprawdziwe.

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Prezydent skrytykował opieszałość w sprawie CPK. Spółka zarzuca mówienie nieprawdy

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP