"Opłata za emisję reklam i ogłoszeń". Urząd ostrzega przed oszustami

TVN24 Biznes

TVN24 BiSPrzedsiębiorco, uważaj na takie pismo. Oszuści w ofensywie

Oszuści podszywają się pod pracowników Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i dzwonią do przedsiębiorców z propozycją pomocy w usunięciu niezamówionych reklam i ogłoszeń internetowych. Wykorzystują autorytet urzędu, by wyłudzić pieniądze od przedsiębiorców - ostrzega UOKiK, który w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomił organy ścigania.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów docierają sygnały o podszywaniu się pod pracowników UOKiK. Oszuści dzwonią do przedsiębiorców i proponują odpłatną pomoc w usuwaniu niezamówionych reklam i ogłoszeń internetowych. Przedstawiają się jako pracownicy UOKiK.

Metoda oszustów

"Straszą, że niepodjęcie proponowanych działań będzie wiązało się z dużo wyższą opłatą za emisję reklam i ogłoszeń. Dzwonią z bardzo różnych numerów" - czytamy w komunikacie urzędu. UOKiK w komunikacie podaje relację przedsiębiorcy z rozmowy telefonicznej z oszustami. "Pani podała się za pracownika UOKiK i pytała, czy zawierałam umowy o zamieszczanie ogłoszeń i czy w związku z tym nie przychodzą do mnie zapytania o płatności. Wydawało mi się w miarę w porządku, może urząd robi jakieś badania? Ale po dłuższej chwili, kiedy pani uświadamiała mnie, że jest tych ogłoszeń sporo, że to sporo pieniędzy i tak dalej, że mogą pomóc, kontaktują z kancelarią prawną w Poznaniu. Udało mi się na chwilę jej przerwać i zadać pytanie, ile to kosztuje. Koszt takiej usługi to 390 zł" - opowiada przedsiębiorca, który swoimi obawami podzielił się z UOKiK. Urząd w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa zawiadomił organy ścigania.

Co zrobić?

UOKiK apeluje o ostrożność i przypomina, że pracownicy urzędu nie występują w imieniu jakiegokolwiek przedsiębiorcy, nie proponują zawierania umów ani ich rozwiązania. Urząd przestrzega też, że w przypadku wątpliwości należy sprawdzić wiarygodność dzwoniącej osoby, a gdy mamy wątpliwości co do jej tożsamości, to należy powiadomić policję o podejrzeniu oszustwa.

Autor: msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock