Fuzja Orlenu i Lotosu. Partnerami węgierski MOL i saudyjskie Saudi Aramco - co o nich wiemy?

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Obajtek: jesteśmy na etapie przejęcia grupy Lotos
Obajtek: jesteśmy na etapie przejęcia grupy LotosTVN24
wideo 2/8
Obajtek: jesteśmy na etapie przejęcia grupy LotosTVN24

PKN Orlen poinformował, że saudyjska spółka Saudi Aramco kupi udziały w rafinerii należącej do Lotosu, węgierski koncern MOL przejmie 417 stacji Lotosu, a polski Unimot - bazy paliw. Sprzedaż udziałów w rafinerii i większości stacji paliw Lotosu ma związek z szykowaną fuzją Orlenu i Lotosu. Warunkiem postawionym przez Komisję Europejską była sprzedaż przez Orlen części aktywów przejmowanej spółki.

W środę PKN Orlen ogłosił, że aby zrealizować wyznaczone przez KE tzw. środki zaradcze, by móc przejąć Lotos, wybrał czterech partnerów, którzy m.in. kupią poszczególne części gdańskiej spółki. Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco) przejmie część udziałów w rafinerii Lotosu, obszar handlu hurtowego i paliw lotniczych. Węgierski koncern MOL kupi 417 stacji paliw Lotosu w Polsce, Unimot - aktywa logistyczne, w tym bazy paliw, a węgierskie Rossi Biofuel - aktywa z obszaru biopaliw.

Stały element ceny, jaką MOL ma zapłacić za Lotos Paliwa, to ok. 610 mln dolarów, element zmienny zależny będzie od długu i kapitału obrotowego. Z komunikatu Orlenu wynika także, że PKN Orlen ma nabyć 144 stacje paliw zlokalizowane na Węgrzech oraz 41 stacji paliw zlokalizowanych na Słowacji, za łączną cenę ok. 229 mln euro.

Obajtek o fuzji Orlenu i Lotosu

- Przejęcie Grupy Lotos to krytyczny moment transformacji - oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, przedstawiając w środę partnerów przy przejmowaniu Lotosu.

- To dzień bardzo ważny dla naszej gospodarki i gospodarki całego regionu. Polityka klimatyczna, presja regulacyjna i rynkowa wymagają od nas transformacji, szybkich zdecydowanych kroków - mówił Obajtek. Jak dodał, tylko zdywersyfikowany podmiot może przeprowadzić taką transformację.

Obajtek zaznaczył, że procesy akwizycyjne Orlenu są związane z dekarbonizacją i nowymi technologiami. - Jeszcze sporo akwizycji mamy przed sobą, aby stworzyć koncern, który będzie mógł konkurować, wyznaczać trendy i standardy w biznesie - mówił. Jak przekonywał, wszystko, co się wydarzyło w czasie pandemii w gospodarkach, uzasadnia proces tych wszystkich połączeń.

Szef Orlenu stwierdził także, że część środków, pozyskanych ze sprzedaży stacji paliw przeznaczona zostanie na dalsze akwizycje w Europie Centralnej, zgodnie z założeniami strategicznymi. - Jesteśmy bliscy finalizacji negocjacji w zakresie pozyskania kolejnych stu stacji paliw w regionie - mówił.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

- Nowy koncern paliwowo-energetyczny, który powstaje, to wielka szansa dla Polskiej gospodarki - powiedział w środę podczas konferencji prasowej wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Podkreślił, jak ważne dla Polski jest możliwość wejścia Orlenu na nowe rynki, zwiększenie terytorialnego zasięgu. Dodał, że współpraca z Saudi Aramco to szansa, aby "szybciej rozwijać budować potęgę i budować zamożność naszych obywateli i obywateli naszego regionu".

- To jest współpraca, która ma sens nie tylko dla Orlenu, nie tylko dla Lotosu, nie tylko dla tej nowej firmy, czyli tego wielkiego Orlenu, który powstanie, ale również dla Saudi Aramco - ocenił wicepremier.

Umowa z Saudi Aramco

Cena w przedwstępnej umowie za udziały w Lotos Asfalt, jaką ma zapłacić Aramco, ustalona jest na ok. 1,15 mld zł. PKN Orlen podpisał także z saudyjską firmą długoterminową umowę na dostawy ropy naftowej w ilości od 200 do 337 tys. baryłek dziennie.

- Saudi Aramco będzie strategicznym partnerem, który obejmie 30 procent wydzielonej Rafinerii Gdańskiej, hurt i obszar paliwa lotniczego - podkreślił Obajtek.

Prezes PKN Orlen powiedział, że partner Saudi Aramco wyznacza trendy na rynkach, to największy producent ropy na świecie i lider nowoczesnej petrochemii.

- Saudi Aramco nie idzie z trendami, ale je wytycza. To największy producent ropy na świecie, lider rozwoju nowoczesnej petrochemii, ma dostęp do nowoczesnych technologii, tysiące patentów, bazę badawczo-rozwojową na całym świecie - mówił.

- Tworzymy technologię na miarę czwartej rewolucji przemysłowej, partnerstwo to otwarcie dla naszych spółek nowych obszarów działania - ocenił wiceprezes Saudi Aramco Mohammed Al Qahtani. - Budujemy na nowo przyszłość downstreamu. Będziemy z Orlenem pracować ramię w ramię na rzecz tworzenia wartości i innowacji - mówił Al Qahtani.

Fuzja Orlenu i Lotosu. Warunki postawione przez Komisję Europejską

By mogło dojść do połączenia kontrolowanych przez Skarb Państwa spółek PKN Orlen i Lotosu, Orlen musi zbyć część aktywów Lotosu. Chodzi m.in. o 30 proc. rafinerii, 80 proc. jej stacji oraz część infrastruktury logistycznej. To tzw. środki zaradcze przed monopolem. Komisja Europejska w listopadzie dała PKN Orlen zgodę na wydłużenie do 14 stycznia 2022 roku terminu na realizację warunków zaradczych.

Saudi Aramco i MOL - co wiemy o firmach?

Saudi Aramco (Saudi Arabian Oil Company) to saudyjski koncern wydobywczo-petrochemiczny, największy na świecie producent ropy. W raporcie za trzeci kwartał 2021 roku firma przekazała, że udało jej się wypracować zysk netto w wysokości 30,4 mld dol., a w czwartym kwartale będzie wypłacona dywidenda w wysokości 18,8 mld dol.

Największymi udziałowcami Saudi Aramco są: rząd Arabii Saudyjskiej (98,2 proc.), The Vanguard Group, Inc. (0,039 proc.) oraz BlackRock Fund Advisors (0,019 proc.)

MOL (Magyar Olaj – és Gázipari Részvénytársaság) to notowana na giełdach w Budapeszcie i Warszawie węgierska firma, zajmująca się przetwarzaniem ropy i dystrybucją paliw.

Na stronie polskiej giełdy możemy przeczytać, że MOL "jest czołową firmą w sektorze naftowo-gazowniczym w Środkowej Europie, a także największą spółką na Węgrzech pod względem wartości przychodów ze sprzedaży". "Koncern zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej i gazu (m.in. za złóż w Rosji i Kazachstanie), rafinacją ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów rafineryjnych. Kontroluje słowacki Slovnaft i włoską rafinerię IES. Ma udziały w chorwackiej firmie naftowej INA. Jest aktywna w ponad 30 krajach" - napisano.

Największymi akcjonariuszami spółki są: MOL New Europe Foundation (10,49 proc.), Maecenas Universitatis Corvini Foundation (10 proc.), Mathias Corvinus Collegium Foundation (10 proc.), Oman Oil Company S.A.O.C. (7,14 proc.), OTP Bank Plc. (6,22 proc.), MOL Magyar Olaj - es Gazipari Nyilvanosan Mukodo Reszvenytarsasag (2,58 proc.).

Unimot z kolei to prywatna firma działająca na rynku hurtowym oleju napędowego i detalicznym pozostałych paliw płynnych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Unimot ma sieć stacji paliw Avia, rozwija także segment fotowoltaiki i inwestuje w OZE.

Rossi Biofuel to firma z Węgier, ważny producent biopaliw. Należy do koncernu Envien, działającego w obszarze biopaliw w kilku krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Autorka/Autor:mp,kris/ams

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Biuro prasowe Lotos

Pozostałe wiadomości

Niemal 70 procent badanych uważa, że pieniądze dają szczęście - wynika z ankiety ogólnopolskiego panelu badawczego Ariadna. To przekonanie najbardziej podzielane jest przez ludzi młodych.

Czy pieniądze dają szczęście? Tak to widzą Polacy

Czy pieniądze dają szczęście? Tak to widzą Polacy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Firma Audi zapowiedziała zwolnienia w Niemczech. W najbliższych czterech latach pracę ma stracić do 7,5 tysiąca pracowników - podał Reuters.

Gigant zapowiada zwolnienia. Maksymalnie 7500 osób

Gigant zapowiada zwolnienia. Maksymalnie 7500 osób

Źródło:
Reuters

Deficyt budżetu państwa po lutym 2025 roku wyniósł 36,3 miliarda złotych - wynika z szacunkowych danych Ministerstwa Finansów. Po styczniu budżet był 3,2 miliarda złotych pod kreską.

Budżet państwa na coraz większym minusie

Budżet państwa na coraz większym minusie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W poniedziałek na Węgrzech weszła w życie regulacja cen żywności. Ograniczenia dotyczą marży niektórych produktów spożywczych. Sieci handlowe wprowadziły ograniczenia ilościowe.

Ograniczenia w sklepach. Nowe przepisy weszły w życie

Ograniczenia w sklepach. Nowe przepisy weszły w życie

Źródło:
PAP, Mandiner

Anna Streżyńska obejmie stanowisko dyrektora Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Wcześniej Streżyńska piastowała stanowiska ministra cyfryzacji i prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jest nowa dyrektor Instytutu Łączności

Jest nowa dyrektor Instytutu Łączności

Źródło:
PAP

"Nowy kawałek Polski", czyli cypel znajdujący się w okolicach Mikoszewa, zyskał kod pocztowy - informuje Poczta Polska. Jak przypomina państwowa spółka, kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji.

"Nowy kawałek Polski". Zyskał kod pocztowy

"Nowy kawałek Polski". Zyskał kod pocztowy

Źródło:
PAP

Ustawa zmieniająca przepisy dotyczące podatku akcyzowego została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Akcyza ma między innym objąć nowe kategorie wyrobów.

Zmiany w akcyzie. Jest podpis prezydenta

Zmiany w akcyzie. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w lutym 2025 roku osiągnęła poziom 3,6 procent w ujęciu rocznym - podał Narodowy Bank Polski. W styczniu ten wskaźnik wyniósł 3,7 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Najnowsze dane

Inflacja bazowa w Polsce. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych, ma zostać obniżony. Szef resortu finansów Andrzej Domański zapowiedział, że w kwietniu przedstawione zostaną propozycje zmian. Ponadto poinformował, że ministerstwo nie pracuje nad wprowadzeniem podatków katastralnego i cyfrowego.

Ten podatek ma zostać obniżony. Zapowiedź ministra

Ten podatek ma zostać obniżony. Zapowiedź ministra

Źródło:
PAP

Operatorowi telewizji kablowej Vectra postawione zostały zarzuty za bezprawne podwyższanie opłat abonamentowych, a także jednostronne zmiany umów - przekazał w komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółce grozi kara do 10 procent obrotu oraz obowiązek zwrotu opłat pobranych niezgodnie z prawem.

Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora

Podwyższanie opłat i jednostronne zmiany umów. Zarzuty dla dużego operatora

Źródło:
PAP, UOKiK

Sieć Forever 21 złożyła wniosek o upadłość po raz drugi w ciągu sześciu lat - informuje CNN. Stacjonarne sklepy w Polsce zostały zamknięte już wcześniej, w 2019 roku.

Znana sieć składa wniosek o upadłość

Znana sieć składa wniosek o upadłość

Źródło:
tvn24.pl

Pierwsze połącznie kwantowe nadeszło. To ważny dzień dla polskiej nauki i przełom w wymianie strategicznych danych - podkreślił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

"To ważny dzień dla polskiej nauki"

"To ważny dzień dla polskiej nauki"

Źródło:
PAP

Europejski oddział Amerykańskiej Izby Handlowej ostrzegł w poniedziałkowym raporcie "Transatlantycka gospodarka 2025", że konflikt o cła zagraża transatlantyckiemu biznesowi o wartości 9,5 biliona dolarów rocznie.

Cios w najważniejsze relacje handlowe świata

Cios w najważniejsze relacje handlowe świata

Źródło:
PAP

Spółka Panek ogłosiła bezterminowe zawieszenie usługi wynajmu aut na minuty. Powodem niespodziewanej decyzji są niezadowalające wyniki finansowe, a także rosnące koszty ubezpieczeń. "Car sharing nie przyjął się w Polsce tak, jak zakładano" - podsumowała firma.

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Panek ogłosiła bezterminowe zawieszenie usługi wynajmu aut na minuty. Powodem niespodziewanej decyzji są niezadowalające wyniki finansowe, a także rosnące koszty ubezpieczeń. "Car sharing nie przyjął się w Polsce tak, jak zakładano" - podsumowała firma.

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Znana firma zawiesza usługę. "To dla nas trudny moment"

Źródło:
tvn24.pl

Zaległości pracodawców wobec zatrudnionych wzrosły w ubiegłym roku aż o 100 procent - pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane Państwowej Inspekcji Pracy. Niepłacenie pensji pracownikom staje się zmorą polskiego rynku. W 2024 roku inspektorzy PIP interweniowali w tej sprawie na rzecz 74 tysięcy osób, chodziło o wypłatę zaległych ponad 270 milionów złotych.

Zmora rynku pracy. Skok o 100 procent

Zmora rynku pracy. Skok o 100 procent

Źródło:
tvn24.pl

Nawet siedem milionów rocznie można było zarobić w zeszłym roku w zarządach krajowych banków - przekazał "Dziennik Gazeta Prawna". Łącznie na pensje, premie i korzyści dziewięć banków giełdowych przekazało w tym czasie 215 milionów złotych.

Milionowe zarobki w bankach. Tyle zgarniają w Polsce prezesi

Milionowe zarobki w bankach. Tyle zgarniają w Polsce prezesi

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa rozważa wprowadzenie zakazu lub radykalnych ograniczeń w podróżowaniu do Stanów Zjednoczonych dla obywateli kilkudziesięciu krajów. Według doniesień medialnych, 43 kraje zostaną podzielone na trzy grupy z różnymi poziomami ograniczeń. W jednej z nich znalazła się Rosja.

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA

Obywatele tych krajów mogą nie wjechać do USA

Źródło:
PAP, "NYT"

W tym tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdą się dane makro takie jak inflacja bazowa czy produkcja przemysłowa. We wtorek Ministerstwo Finansów przeprowadzi przetarg sprzedaży obligacji, a tydzień zakończy decyzja Moody's dotycząca ratingu Polski. Rząd zajmie się natomiast projektem nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych.

Płace, inflacja i rating Polski. Taki będzie tydzień w gospodarce

Płace, inflacja i rating Polski. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Polska wieś nie ma już tylko rolniczego oblicza. Rośnie w siłę nowy typ wsi podmiejskiej, która stanowi już jedną trzecią obszarów wiejskich w kraju - podkreśliła dyrektorka Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk Monika Stanny.

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

"To absolutny wyjątek w skali europejskiej"

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto padła szóstka. Jeden z graczy wygrał ponad 10 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 15 marca 2025 roku.

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl