Andrzej Gut-Mostowy i Grzegorz Piechowiak zostali powołani przez premiera Mateusza Morawieckiego na sekretarzy stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. Do kierownictwa dołączyli także Olga Semeniuk oraz Marek Niedużak. Nominacje mają związek ze zmianami w resorcie po dymisji Jarosława Gowina. Po jego odejściu, przed tygodniem, dymisje złożyli Gut-Mostowy i Piechowiak - teraz objęli funkcje w przekształconym Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Zgodnie z czwartkowym rozporządzeniem Rady Ministrów, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przekształcono w Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Dział "Praca" jest teraz w kompetencjach Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Do zmian doszło po zdymisjonowaniu wicepremiera i ministra rozwoju Jarosława Gowina przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Zmiany w resorcie wymagały ponownego powołania na stanowiska sekretarzy i podsekretarzy stanu. We wtorek resort poinformował na Twitterze, że premier powołał Andrzeja Guta-Mostowego oraz Olgę Semeniuk. Premier powołał również Grzegorza Piechowiaka na sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz na Pełnomocnika Rządu ds. inwestycji zagranicznych w Rzeczypospolitej Polskiej.
Gut-Mostowy i Piechowiak - wraz z Iwoną Michałek - byli w gronie osób, które w ubiegłą środę podały się do dymisji z funkcji zajmowanych w ówczesnym Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, uzasadniając to odwołaniem wicepremiera i szefa Porozumienia Jarosława Gowina.
Andrzej Gut-Mostowy w ubiegłym tygodniu w głosowaniu nad całością ustawy anty-TVN wstrzymał się od głosu. Kilka dni temu w rozmowie z Polską Agencją Prasową mówił, że wciąż nie podjął decyzji w sprawie przynależności parlamentarnej. - W tej kwestii mogę coś powiedzieć za tydzień, potrzebuję czasu do namysłu - tak Gut-Mostowy odpowiedział na pytanie PAP o to, czy pozostanie w klubie PiS, czy dołączy do koła Porozumienia.
Do decyzji premiera odniosła się na Twitterze Olga Semeniuk. "Dziękuję Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za możliwość kontynuacji swojej służby na rzecz silniejszej gospodarki i nowych możliwości inwestycyjnych w Polsce" - napisała Semeniuk na Twitterze.
Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw - zadania
Olga Semeniuk w poniedziałek została powołana przez premiera na Pełnomocnika Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw. MRiT poinformowało w komunikacie, że "pełnomocnik będzie działać na rzecz rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw".
Semeniuk w ubiegłym tygodniu w Polskim Radiu 24 była pytana, jak będzie wyglądała jej współpraca z Adamem Abramowiczem, czyli obecnym Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jak powiedziała, "kontakt ten zawsze był i zostanie zachowana ciągłość". Przypomniała, że od półtora roku zajmuje się sektorem MŚP, m.in. współtworzyła strategię dla małych i średnich firm i powołała wydział rzemiosła w ministerstwie. - Nie jestem osobą, której przedsiębiorcy nie znają - zapewniała Semeniuk.
Z informacji przekazanych przez resort wynika, że pełnomocnik będzie monitorować prace podejmowane przez organy administracji rządowej w celu poprawy warunków wykonywania działalności gospodarczej przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Ma też współpracować z organami administracji rządowej w zakresie monitorowania działań wpływających na warunki wykonywania działalności gospodarczej przez małe i średnie przedsiębiorstwa; inicjować działania organów administracji rządowej mających na celu poprawę warunków wykonywania działalności gospodarczej przez małe i średnie przedsiębiorstwa.
Ministerstwo podało, że pełnomocnik będzie także opiniować działania organów administracji rządowej mających wpływ na warunki wykonywania działalności gospodarczej przez małe i średnie przedsiębiorstwa, inicjować i opiniować działania mające na celu promocję dobrych praktyk administracyjnych dotyczących wykonywania działalności gospodarczej przez małe i średnie firmy.
Rozporządzenie Rady Ministrów
W ubiegły poniedziałek w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów z 6 sierpnia 2021 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia Pełnomocnika Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Zgodnie z rozporządzeniem, "Pełnomocnikiem jest sekretarz stanu albo podsekretarz stanu wyznaczony przez Prezesa Rady Ministrów". Pełnomocnik może - za zgodą premiera - "wnosić do rozpatrzenia przez Radę Ministrów projekty dokumentów rządowych wynikające z zakresu swojego działania".
W rozporządzeniu zapisano, że obsługę merytoryczną, organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową pełnomocnika zapewnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Wydatki związane z działalnością pełnomocnika są pokrywane z budżetu państwa z części, której dysponentem jest Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rozporządzenie weszło w życie z dniem ogłoszenia.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: MOZCO Mateusz Szymanski / Shutterstock