Rządowy program przyspiesza. Wiemy, ile mieszkań jest w budowie

[object Object]
Stasiak o Mieszkaniu plus: Są balkony i są windy TVN24 BiS
wideo 2/6

Obecnie w Polsce trwa budowa 1200 mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus - poinformował w środę podczas IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku Piotr Fedorowicz z BGK Nieruchomości SA.

Fedorowicz, wspólnie między innymi z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz prezydentem Białej Podlaskiej, wziął udział w panelu dyskusyjnym poświęconym temu programowi.

Budowy trwają

- Ze strony BGK Nieruchomości jesteśmy przygotowani do realizacji 10 tysięcy mieszkań za łączną kwotę około dwóch miliardów złotych, z tego około 1200 mieszkań jest obecnie w budowie w kilku lokalizacjach w Polsce, między innymi w Białej Podlaskiej - poinformował Piotr Fedorowicz, dyrektor biura transakcyjnego w BGK Nieruchomości SA. Dodał, że inwestycja w Białej Podlaskiej (woj. lubelskie) ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2018 roku, choć sporo będzie zależało od warunków pogodowych zimą. Fedorowicz dodał, że budowy trwają także w Gdyni, Pruszkowie, Wałbrzychu. W całym kraju BGK Nieruchomości ma podpisane ponad 70 listów intencyjnych z samorządami, a w trakcie negocjacji "z częścią" z nich podpisano tzw. czasowe umowy inwestycyjne, których celem jest - jak wyjaśnił - przygotowanie inwestycji do realizacji już po wyłonieniu konkretnych lokalizacji.

WYSOKOŚĆ CZYNSZU W PROGRAMIE MIESZKANIE PLUS

Jakie problemy

- Rozmawialiśmy między innymi z Białymstokiem, niestety działki wskazane przez Białystok okazały się działkami, na których są linie wysokiego napięcia, więc mieliśmy problem, żeby w takiej lokalizacji budować budynki, ale mam nadzieję, że dalej rozmowy będziemy prowadzić - powiedział Fedorowicz. Problemy były także w Suwałkach, gdzie - jak to określił - "z przyczyn prawnych" na działce wskazanej przez miasto nie można budować mieszkań. BGK Nieruchomości liczy, że także w Suwałkach nastąpi powrót do rozmów. Dodał, że "optymistycznie" wyglądają rozmowy o nieruchomościach z prywatnymi developerami, m.in. w Białymstoku. - Zaawansowane rozmowy i konkretne kalkulacje finansowe są na przykład w Łomży czy Augustowie - powiedział Fedorowicz.

Szukanie gruntów

Prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk poinformował, że w mieście trwa budowa 186 mieszkań w trzech blokach, a ponad 900 chętnych złożyło podania o te mieszkania. Mówił, że program Mieszkanie Plus nie jest w jego mieście konkurencją dla komercyjnych developerów, a uzupełnieniem oferty dla tych, których nie stać na własne M, nie mogą dostać kredytu. Dla takich osób jest według niego "uszyty na miarę". Stefaniuk powiedział, że miasto szuka kolejnych gruntów w atrakcyjnych miejscach. Mówił, że demografia jest problemem w Białej Podlaskiej, miasto będzie się dalej starzeć, choć w ostatnim roku urodziło się o 20 proc. dzieci więcej niż rok wcześniej. Dodał, że wśród osób, które złożyły wnioski o mieszkanie z programu Mieszkanie Plus jest wiele osób, które wyjechały wcześniej za granicę i teraz chciałyby wrócić. Prezydent Stefaniuk ocenił także, że sporo w realizacji mieszkań będzie zależało od znalezienia wykonawców budów, bo jest z tym w kraju sporo kłopotów, gdyż firmy budowlane proponują w przetargach ceny znacznie przewyższające środki, jakimi inwestorzy np. samorządy dysponują na ten cel. Także Piotr Fedorowicz przyznał, że "koszty produkcji" to największe zagrożenie.

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości