TVN24 Biznes | Z kraju

Grzybobranie może słono kosztować. Mandaty nawet do 500 złotych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Leśnicy: do lasu weź naładowany telefon (wideo z października 2019 roku)
Leśnicy: do lasu weź naładowany telefon (wideo z października 2019 roku)tvn24
wideo 2/3
tvn24Leśnicy: do lasu weź naładowany telefon

Każdego dnia lasy odwiedzają tłumy grzybiarzy, a sezon trwa w najlepsze. Beztroskie zbieranie grzybów może jednak słono kosztować. Za złamanie przepisów można otrzymać mandat w wysokości nawet 500 złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

W Polsce zbieranie grzybów jest legalne i bezpłatne. Inaczej jest w innych krajach, takich jak chociażby Niemcy, gdzie można zebrać jedynie określoną ilość grzybów. Obfitsze grzybobrania straż leśna traktuje jako wykorzystywanie dóbr naturalnych na cele komercyjne, a to bez zezwolenia grozi karami liczonymi nawet w tysiącach euro.

Surowe zasady dotyczące grzybobrania mają też Włochy. Ukaranym można zostać za zbiór grzybów w nocy, za przekroczenie limitu zbioru, a nawet za to, że koszyk nie ma przewiewu. Aby móc zbierać grzyby, trzeba wykupić specjalne zezwolenie, kosztujące około 30 euro rocznie. 

W Polsce nie ma takich wymogów, ale podczas grzybobrania należy pamiętać o przestrzeganiu pewnych zasad, gdyż za ich złamanie grożą kary w wysokości nawet do 500 złotych.

Jakie mandaty?

Grzybów nie można zbierać w miejscach, gdzie jest zakaz wstępu. Stałym zakazem objęte są lasy stanowiące: uprawy leśne do 4 m wysokości, powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne, ostoje zwierząt, źródliska rzek i potoków czy obszary zagrożone erozją. Grzybów nie wolno także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.

Może zostać także wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa, gdy: wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego, występuje duże zagrożenie pożarowe, wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.

Trzeba też pamiętać, że właściciel lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa może zakazać wstępu, oznaczając ten las tablicą z odpowiednim napisem.

Kara grzywny może być nałożona na osoby, które w lesie rozgarniają ściółkę i niszczą grzyby lub grzybnię.

Mandat można otrzymać także za zaśmiecanie lasu, niszczenie lęgowisk lub gniazd ptasich, nor i mrowisk, zranienie lub zabicie dzikiego zwierzęcia poza czynnościami związanymi z polowaniem lub ochroną lasów, a także za puszczanie luzem psa.

Wybierając się do lasu, należy samochód pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Auta nie można zostawić przed szlabanami i na poboczach dróg, nawet jeśli są one dopuszczone do ruchu. Takie działanie może bowiem utrudniać ich wykorzystanie.

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości