TVN24 Biznes | Z kraju

Dwa domy, działka i wysokie zarobki. Oto majątek nowego szefa polskiej dyplomacji

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes
Ryszard Terlecki o ustawie o wynagrodzeniach dla parlamentarzystów
Ryszard Terlecki o ustawie o wynagrodzeniach dla parlamentarzystówTVN24
wideo 2/6
TVN24Ryszard Terlecki o ustawie o wynagrodzeniach dla parlamentarzystów

Dwa domy, działka, wysokie dochody oraz kredyt hipoteczny. Przyglądamy się oświadczeniu majątkowemu Zbigniewa Raua, nowego ministra spraw zagranicznych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że dotychczasowy szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, były wojewoda łódzki Zbigniew Rau będzie nowym ministrem spraw zagranicznych. Rau zastąpi na tym stanowisku Jacka Czaputowicza, który podał się dymisji.

Oświadczenie majątkowe

Jak wynika z najnowszego oświadczenia majątkowego, opublikowanego pod koniec maja na stronach Sejmu, nowy minister spraw zagranicznych posiada oszczędności w wysokości ponad 24 tysięcy złotych. Nie zgromadził środków w walucie obcej ani papierów wartościowych.

Polityk jest właścicielem dwóch domów. Pierwszy z nich ma powierzchnię 160 metrów kwadratowych i znajduje się na działce o powierzchni 904 metrów kwadratowych. Rau oszacował jego wartość na 400 tysięcy złotych.

Drugi dom, liczący 330 metrów kwadratowych, znajduje się na działce zajmującej powierzchnię 744 metrów kwadratowych. Jego wartość to 800 tysięcy złotych.

Rau posiada także działkę letniskową o powierzchni 2200 metrów kwadratowych, wartą 80 tysięcy złotych.

Duże zarobki

Zbigniew Rau zarobił ponad 171,4 tysiąca złotych w ramach wynagrodzenia z Uniwersytetu Łódzkiego. Na jego dochody z minionego roku składa się też wynagrodzenie z: Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi (126 772,91 zł), dochód z kancelarii Sejmu (15 120,74 zł), inne dochody z zajęć naukowych (1282 zł) oraz dochód z wynajmu nieruchomości (74 100 zł).

W sumie w zeszłym roku Rau zarobił z tych źródeł łącznie ponad 388 tysięcy złotych.

Polityk spłaca też kredyt hipoteczny zaciągnięty na zakup domu. W momencie publikacji oświadczenia majątkowego do zapłacenia pozostało mu 16 257,07 franków szwajcarskich. Cały kredyt opiewa natomiast na 211 082 franków szwajcarskich.

Zbigniew Rau jeździ Toyotą Corollą z 2018 roku.

ZOBACZ OŚWIADCZENIE MAJĄTKOWE NOWEGO MINISTRA

Autor:mp

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości