Magdalena Rzeczkowska została powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę na stanowisko ministra finansów. Nowa szefowa MF kierowała do tej pory Krajową Administracją Skarbową. Poprzedni minister finansów, Tadeusz Kościński, złożył dymisję w lutym.
- Pani minister, gratuluję i dziękuję za przyjęcie tej nominacji - powiedział prezydent Andrzej Duda. - Czas jest niełatwy, także dla spraw finansowych państwa. Narastająca skala wydatków, wiele trudności, ale także wiele oczekiwań i obaw społecznych i konieczność poradzenia sobie z tymi trudnymi wyzwaniami w sytuacji, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę, za granicą trwa wojna - mówił.
Duda dodał, że Magdalena Rzeczkowska to "urzędnik, który zdecydował się na przyjęcie tej ważnej funkcji, po przejściu całej drogi związanej z funkcjonowaniem systemu finansowego państwa w jakimś sensie". - Początek pani drogi zawodowej to przecież służba publiczna, to praca w Głównym Urzędzie Ceł, jako prawnika kiedyś tuż po studiach, a dzisiaj już urzędnika i państwowca z wielkim doświadczeniem - mówił.
Nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska - kim jest?
Magdalena Rzeczkowska od marca 2020 roku była szefową Krajowej Administracji Skarbowej i sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 1998-2002 pracowała w Głównym Urzędzie Ceł, od 2002 r. w MF.
Magdalena Rzeczkowska brała aktywny udział w działaniach związanych z akcesją Polski do Unii Europejskiej, współtworzyła ustawę Prawo celne i przepisy wykonawcze. W 2016 r. koordynowała całość procesu wdrożenia nowych przepisów Unijnego Kodeksu Celnego.
Była odpowiedzialna również m.in. za przeprowadzenie reformy w zakresie dokonywania odpraw celnych – wdrożenie Centrów Dokonywania Odpraw Celnych (CUDO).
W kwietniu 2022 roku została mianowana na stopień nadinspektora Służby Celno-Skarbowej, dołączając do korpusu generałów Rzeczypospolitej Polskiej.
Magdalena Rzeczkowska - wykształcenie
Urodziła się 22 kwietnia 1974 r. w Warszawie. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (1998) oraz studiów podyplomowych w zakresie integracji europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim – Centrum Europejskie (2001).
Poprzedni minister finansów, Tadeusz Kościński, złożył w lutym dymisję. Od tego czasu funkcję tę sprawował premier Mateusz Morawiecki.
Źródło: PAP