TVN24 Biznes | Z kraju

Wracają podróże lotnicze po kraju. Ale z nowymi zasadami

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Latanie samolotem w nowej rzeczywistości
Latanie samolotem w nowej rzeczywistościTVN24
wideo 2/6
TVN24Latanie samolotem w nowej rzeczywistości

Od poniedziałku Polacy znów mogą korzystać z pasażerskich połączeń lotniczych. Na razie można latać jedynie po kraju. W samolotach i na lotniskach obowiązują nowe wytyczne dotyczące bezpieczeństwa, w tym między innymi pomiar temperatury i obowiązek noszenia maseczek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Rejsy wznawia PLL LOT, pierwszy start miał miejsce ok. godz. 7. To lot z Warszawy do Szczecina. Uruchomienie lotów wiąże się z nowymi wytycznymi dla pasażerów, lotnisk i linii lotniczych.

W poniedziałek odbył się też lot z Warszawy do Gdańska.

- Każdego dnia - według zapowiedzi LOT-u - będą realizowane trzy połączenia z Warszawy i do Warszawy i jedno połączenie z Krakowa i do Krakowa. - powiedziała w rozmowie z TVN24 Agnieszka Michajłow, specjalistka ds. komunikacji Portu Lotniczego Gdańsk.

- Na razie pasażerowie są obsługiwani w bardzo komfortowych warunkach, jest ich niewielu. Trzeba pamiętać, że nikt oprócz pasażerów nie może wejść na teren terminalu. Pasażer musi mieć zasłonięte usta i nos swoją własną maseczką. Przy wejściu do terminala będzie sprawdzana temperatura ciała. Jeżeli będą jakieś wątpliwości, będą one wyjaśniane na bieżąco. Trzeba będzie pokazywać w różnych miejscach dokumenty lub kartę pokładową. Ponadto należy zachować pewien dystans. W przypadku, gdy nie ma wielu pasażerów nie jest to zbyt trudne. Jest mnóstwo miejsca, zarówno do poruszania się, jak i do siedzenia. W tej masce należy odbyć całą podróż, także w samolocie - tłumaczyła MIchajłow.

Nowe zasady, o których poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego, zostały przygotowane po długiej analizie, na podstawie wytycznych Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz naszego Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS).

Zgodnie z wytycznymi na lotniskach są prowadzone pomiary temperatury pasażerów przy wejściu do terminali. Do terminala mogą wejść tylko pasażerowie z biletami. ULC zachęca ponadto, by - jeśli to możliwe - odprawić się on-line.

Na lotniskach obowiązuje również dystans społeczny, rozumiany jako zachowanie 1,5 m odstępu między ludźmi. Trzeba nosić maseczkę. Ograniczone jest korzystanie z usług i obiektów lotniskowych np. placów zabaw, czy palarni. Nowością jest obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia, zgodnie z instrukcją przewoźnika, jeszcze przed odlotem samolotu.

Z kolei lotniska mają zapewnić dostęp do środków dezynfekcyjnych oraz płatnych dyspenserów z maseczkami ochronnymi. W celu ograniczenia bezpośredniego kontaktu między pasażerami a pracownikami lotnisk np. w punktach informacji, kontroli paszportowej czy odprawy są zainstalowane ekrany ochronne. Pracownicy lotnisk zostali zaopatrzeni w sprzęt ochronny, a terminale mają być regularnie czyszczone i dezynfekowane.

Na pokładach samolotów personel ma nosić maseczki oraz rękawiczki. Pasażerowie są zobowiązani do zakrywania maseczką ust i nosa przez cały lot; maseczki należy zmieniać się co cztery godziny.

W samolotach - jak dodano - zostaje ograniczony serwis pokładowy, tak by maksymalnie zmniejszyć bezpośredni kontakt pasażerów z załogą. Napoje i przekąski będą serwowane w indywidualnych opakowaniach. Pasażerowie mają do wypełnienia Karty Lokalizacji Podróżnego przed lądowaniem - wskazano.

Loty do ośmiu miast

Samoloty PLL LOT na razie będą latać do 8 miast. Będą to loty: do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk; do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz raz dziennie z Krakowa do Gdańska.

Polska, mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo obywateli w kraju, ale także w Europie i na świecie, wprowadziła ograniczenia w transporcie międzynarodowym. Od 15 marca 2020 r. zostały zawieszone m.in. międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze.

Od 15 marca LOT zawiesił wszystkie swoje loty, w tym krajowe, i zaczął realizować akcję "Lot do domu", w ramach której specjalnymi rejsami do Polski sprowadzono ponad 55 tys. rodaków przebywających za granicą.

22 maja w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z 21 maja 2020 r. w sprawie zakazów w ruchu lotniczym. Przedłuża ono okres obowiązywania zakazów w ruchu lotniczym na kolejne 14 dni w odniesieniu do lotów międzynarodowych - do 6 czerwca br. W odniesieniu do lotów krajowych zakaz ten obowiązywał do 31 maja br. Rozporządzenie weszło w życie 24 maja 2020 r.

Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości