Galerie handlowe wracają do życia. Jest rozporządzenie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Minister zdrowia o limicie dla handlu, kościołów i instytucji kulturyTVN24
wideo 2/7
TVN24Minister zdrowia o limicie dla handlu, kościołów i instytucji kultury

Od 4 maja w galeriach handlowych będą mogły zostać otwarte sklepy i punkty usługowe - wynika z rozporządzenia, które opublikowano w Dzienniku Ustaw. Będzie obowiązywał jednak określony limit osób.

Chodzi o rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Rozporządzenie jest realizacją środowych zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, dotyczących m.in. odmrażania gospodarki. Premier zapowiadał wówczas, że od 4 maja do działalności w reżimie sanitarnym będą mogły wrócić galerie handlowe oraz sklepy budowlane i meblowe.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Sklepy w galeriach znów otwarte

Rozporządzenie umożliwia prowadzenia działalności obiektów handlowych lub usługowych w galeriach handlowych i sklepów o powierzchni powyżej 2000 m kw. z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego oraz limitu obsługiwanych osób w przeliczeniu na m2. Wskazano, że w obiektach tych może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. z wyłączeniem obsługi.

Rozporządzenie zakłada też, że działalność będą mogły wznowić m.in. muzea, galerie oraz inne instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą, pod warunkiem zapewnienia, że będzie przebywała w nich jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 metrach kwadratowych powierzchni pomieszczenia. Przewidziano też, że od 1 maja będzie możliwa, pod pewnymi warunkami, aktywność sportowa na świeżym powietrzu oraz w zamkniętych obiektach sportowych i na basenach.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 3 maja 2021 r.

Zgodnie z zapowiedziami premiera 8 maja będą mogły wznowić działalność hotele, a 15 maja – restauracje i kawiarnie na świeżym powietrzu.

TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA >>>

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: