Pride of Poland jednak się odbędzie. Jest komunikat organizatora słynnej aukcji koni arabskich

Z kraju

tvn24Pride of Poland odbędzie się 12 sierpnia w Janowie Podlaskim

Aukcja Pride of Poland odbędzie się w Janowie Podlaskim 12 sierpnia - poinformował w poniedziałek Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który jest organizatorem wydarzenia. Oświadczenie to odpowiedź na informację o tym, że Pride of Poland w tym roku nie będzie, a letnie aukcje koni arabskich w Janowie Podlaskim będą miały nowy szyld.

W poniedziałek w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa odbyło się spotkanie z udziałem prezesów zarządów Stadnin Koni w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, przedstawicieli Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich, Polskiego Klubu Wyścigów Konnych oraz KOWR.

Spotkanie było poświęcone organizacji tegorocznej aukcji Pride of Poland. W tym roku aukcja ma odbyć się 12 sierpnia. Dzień później w stadninie w Janowie Podlaskim odbędzie się letnia aukcja Summer Arabian Horse Sale.

Na obie aukcje - jak czytamy w oświadczeniu KOWR - mogą zgłaszać konie także stadniny prywatne.

Jakie zmiany?

Oświadczenie KOWR to odpowiedź na informację o tym, że Pride of Poland w tym roku nie będzie, a letnie aukcje koni arabskich w Janowie Podlaskim będą miały nowy szyld - "Janów Podlaski Auction & Summer Arabian Horse Sale", czyli "Letnia aukcja i sprzedaż koni arabskich z Janowa".

To nie jedyna zmiana, jaka miała zostać wprowadzona przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Chodzi między innymi o dostęp widzów. Jak informowali dziennikarze RMF, w imprezie będą mogli wziąć udział tylko goście, którzy dostaną zaproszenie od organizatorów, a także osoby, które wpłaciły wadium, by wziąć udział w aukcji. Publiczność, która do tej pory mogła obserwować sprzedaż koni w Janowie Podlaskim, pojawi się tam tylko 12 sierpnia, podczas dnia otwartego.

Zmiany sięgnęły także Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi, który tradycyjnie poprzedzał aukcję Pride of Poland. W tym roku - zamiast w Janowie - odbędzie się on na Torze Wyścigów Konnych na Służewcu w Warszawie, o czym informowaliśmy w połowie marca.

Pytany w sobotę przez reporterkę TVN24 o te zmiany, minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel potwierdził, że o nich wie, ale odmówił komentarza. Zaznaczył, że "od udzielania wiadomości jest organizator", a tym jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. - Proszę pytać dyrektora KOWR-u - stwierdził minister.

O aukcji koni

Pierwsza aukcja koni arabskich w Janowie Podlaskim została zorganizowana w 1970 roku. Nazwa Pride of Poland została jej nadana w roku 2001.

W lutym 2016 roku odwołano wieloletniego prezesa stadniny w Janowie Podlaskim Marka Trelę. Jako powód zwolnienia podano "utratę zaufania" i niegospodarność. Razem z Trelą stanowisko stracił Jerzy Białobok, dyrektor stadniny koni arabskich w Michałowie. Spotkało się to z oburzeniem środowiska hodowców koni w kraju i za granicą.

Przez lata w Janowie Podlaskim padały rekordy.

Goście z całego świata kupowali konie za setki tysięcy euro. W 2015 roku 10-letnia, siwa klacz Pepita wyhodowana w Janowie została sprzedana za 1,4 mln euro. W sumie sprzedano wtedy 24 konie za niemal cztery miliony euro. W 2017 roku aukcja Pride of Poland - po zmianach - nie cieszyła się już taką popularnością zagranicznych gości. Sprzedano wtedy zaledwie sześć z 25 oferowanych koni za w sumie 410 tys. euro.

Autor: mb//sta / Źródło: tvn24bis.pl, RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: tvn24