Z kraju

Polska na mapie Europy "jak wielkie targowisko". Mocny głos o zakazie handlu w niedzielę

Z kraju

Minister Rafalska o zakazie handlu w niedziele
Minister Rafalska o zakazie handlu w niedzieletvn24
wideo 2/5

- Żaden system wyzyskujący człowieka nie przyniesie prawdziwego sukcesu – przekonywał w Piekarach Śląskich metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, opowiadając się za ograniczeniem handlu w niedzielę. - Państwo powinno ją chronić prawem jak świętość – uważa.

- Niedzielę należy zwrócić człowiekowi - apelował arcybiskup w powitaniu skierowanym do uczestników Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców w Piekarach Śląskich, na którą przyjechał prezydent Andrzej Duda. - Dziś Polska - kraj ochrzczonych - wygląda na mapie Europy jak wielkie targowisko. Sami do tego dopuściliśmy przez grzech zaniechania - dodał hierarcha.

Zakaz handlu w niedzielę

Arcybiskup przypomniał, że wkrótce minie rok od złożenia w Sejmie przez Solidarność obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w tym dniu. Ocenił, że ustawa nie tylko bierze w obronę człowieka i życie rodzinne, ale podkreśla też wartość niedzieli, jako dobra kulturowego i dnia wolnego od pracy. - Niestety, w niektórych środowiskach politycznych i gospodarczych pojawiają się głosy przeciwne ustawie. Trwa zakulisowe targowanie się o niedzielę ze stroną związkową - wskazał i wyraził opinię, że proponowanie zmian w projekcie ustawy i przeciąganie prac legislacyjnych jest formą niesprawiedliwości społecznej, także wobec tych obywateli, którzy poparli projekt swoim podpisem. - Żaden system wyzyskujący człowieka nie przyniesie prawdziwego sukcesu Musimy się bronić przed bezmyślnym trwaniem w kieracie pracy i konsumpcji, z agresywną reklamą w tle - podkreślił. Zwracając się do rządzących powiedział, że program 500 plus jest pozytywnym wsparciem polskich rodzin, ale to tylko początek drogi, bo rodzina potrzebuje też czasu dla siebie.

Autor: KN/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości