Dodatkowe pieniądze dla Warmii i Mazur. "W przyszłym tygodniu przedstawię Radzie Ministrów projekt"

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Gowin o pomocy dla przedsiębiorców
Gowin o pomocy dla przedsiębiorcówTVN24
wideo 2/8
TVN24Gowin o pomocy dla przedsiębiorców

W przyszłym tygodniu przedstawię projekt uchwały, która przewiduje dodatkowe 200 milionów złotych dla województwa warmińsko-mazurskiego – zapowiedział wicepremier Jarosław Gowin.

Podczas konferencji prasowej w Olsztynie wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii mówił, że pandemia uderza nie tylko w polskie firmy, ale również w kondycję całego społeczeństwa i samorządów. Jak ocenił, zwłaszcza w tych regionach, które w stosunkowo dużym stopniu opierają swój rozwój na branżach szczególnie dotkniętych kryzysem, zwłaszcza turystyce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Ta decyzja była niezbędna"

Gowin przypomniał, że z jego inicjatywy rząd przyjął program pomocy dla gmin górskich, gdzie - jak mówił - skala kryzysu gospodarczego dotykającego nie tylko firmy, ale całe społeczności lokalne i samorządy jest szczególnie duża. Przypomniał też, że kilka tygodni temu ze względów sanitarnych rząd zdecydował, żeby woj. warmińsko-mazurskie - jako jedyne wówczas - było objęte znacznie szerszym lockdownem niż reszta Polski.

- Ta decyzja była niezbędna, z punktu widzenia medycznego w pełni uzasadniona i widać już po statystykach, że daje tu na Warmii i Mazurach dobre efekty – zaznaczył.

Podkreślił, że jego zdaniem wynikające z tego straty gospodarcze, które ponoszą nie tylko przedsiębiorcy, ale i samorządy, powinny być zrekompensowane.

- Dlatego w przyszłym tygodniu przedstawię Radzie Ministrów projekt uchwały, która przewiduje przeznaczenie dla samorządów województwa warmińsko-mazurskiego dodatkowej kwoty 200 milionów złotych – zapowiedział.

"To są środki niezbędne"

Jak mówił, liczy, że ten projekt zostanie poparty "ponad podziałami" przez wszystkich parlamentarzystów z Warmii i Mazur, zwłaszcza z PiS i Zjednoczonej Prawicy.

- Liczę też na to, że moje koleżanki i koledzy z rządu przychylą się do tej inicjatywy. Dlatego, że te 200 milionów złotych to są środki niezbędne dla ziemi warmińsko-mazurskiej do tego, żeby w obszarze samorządowym zniwelować przynajmniej część strat wynikających z pandemii i dodatkowych obostrzeń, które z uzasadnionych powodów, ale dotknęły Warmię i Mazury w minionym miesiącu w sposób szczególnie dotkliwy – stwierdził.

Jak zauważył, jest to projekt uchwały Rady Ministrów, więc wymaga akceptacji całego rządu. Dodał, że jest w tej sprawie dobrej myśli, bo kwota, która miałaby trafić na Warmię i Mazury, jest oparta o precyzyjnie wyliczenia ministerstwa dotyczące zestawienia skali strat wynikających z decyzji o regionalnym lockdownie ze skalą strat, które poniosły gminy górskie.

Gowin mówił, że mają być to środki dla samorządów, a program jest wzorowany na programie wsparcia dla gmin górskich, który był pozytywnie oceniany przez samorządowców. - Mam nadzieję, że analogiczny program zrealizujemy tutaj na Warmii i Mazurach – dodał.

Nowy Ład i turystyka

Gowin zapowiedział w Olsztynie, że Porozumienie zaproponowało, żeby w projekcie Nowego Ładu wprowadzić w sposób stały dodatkową subwencję rozwojową dla samorządów. - I wierzę, że to rozwiązanie zostanie poparte przez cały obóz Zjednoczonej Prawicy – stwierdził.

Minister odniósł się też do pytań dziennikarzy o sytuację branży turystycznej w kolejnych miesiącach. - Mam nadzieję, że już podczas wakacji rygory sanitarne będą zdecydowanie mniejsze. Nie mówię, że będą zniesione, ale liczę na to, że będą na tyle mniejsze, że będzie można korzystać z ośrodków wczasowych, z hoteli, z agroturystyki – powiedział.

Pierwsze zamknięte województwo w tym roku

Warmińsko-Mazurskie jako pierwsze województwo w kraju było od 27 lutego objęte regionalnym lockdownem. Od tego czasu zamknięte są m.in. hotele, instytucje kultury, obiekty sportowe i ograniczono działalność galerii handlowych. Potem takie ograniczenia wprowadzono również w województwach: pomorskim, mazowieckim i lubuskim.

Od 20 marca obostrzenia epidemiczne obowiązują na terenie całego kraju. Zamknięte pozostają m.in. galerie handlowe, salony fryzjerskie i kosmetyczne, obiekty noclegowe, siłownie, a także żłobki i przedszkola; uczniowie uczą się zdalnie. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski poinformował w środę, że obostrzenia zostają przedłużone do 18 kwietnia.

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości