TVN24 Biznes | Z kraju

Nowy wyjątek w galeriach handlowych. Dodatkowe ograniczenia weszły w życie

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Adam Niedzielski o obostrzeniach w sklepach
Adam Niedzielski o obostrzeniach w sklepachTVN24
wideo 2/7
TVN24Adam Niedzielski o obostrzeniach w sklepach

Zamknięcie wielkopowierzchniowych sklepów budowlanych oraz zaostrzenie limitów osób w sklepach - to tylko niektóre dodatkowe ograniczenia, które weszły w życie od soboty. Mają one obowiązywać do 9 kwietnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zgodnie z nowym rozporządzeniem od soboty 27 marca została zawieszona działalność wielkopowierzchniowych sklepów meblowych i budowlanych o powierzchni powyżej 2 tys. m2.

Centra i galerie handlowe o powierzchni powyżej 2 tys. m2 – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. W nowym rozporządzeniu dodano także wyjątek dla punktów związanych ze sprzedażą lub dostarczaniem energii elektrycznej, gazu lub ciepła. Co ważne, takie punkty będą mogły także prowadzić działalność na wyspach handlowych.

Oprócz tego w placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m2 w obiektach do 100 m2, a także 1 osoba na 20 m2 w obiektach powyżej 100 m2. Dla porównania dotychczasowe limity wynosiły: 1 osoba na 10 m2 – w obiektach do 100 m2 oraz 1 osoba na 15 m2 – w obiektach powyżej 100 m2.

Dodatkowe ograniczenia dotyczą także usług. Od soboty zakaz działalności objął salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem zamknięte zostały żłobki i przedszkola. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Zamknięte hotele i kina

Należy pamiętać, że nadal obowiązują pozostałe ograniczenia, które weszły w całym kraju 20 marca. W związku z tym zawieszona pozostaje działalność:

- hoteli (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych),

- teatrów, muzeów, galerii sztuki (można organizować próby i ćwiczenia, a także wydarzenia online),

- kin (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury),

- basenów (oprócz tych wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej),

- saun, solariów, łaźni tureckich, salonów odchudzających, kasyn,

- klubów fitness i siłowni,

- stoków narciarskich,

- obiektów sportowych (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności),

Ponadto należy pamiętać, że nadal obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa za pomocą maseczki w miejscach publicznych.

W całym kraju obowiązuje także zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Można jedynie realizować usługi polegające na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.

Dodatkowo w zgromadzeniach publicznych na terenie całego kraju może brać udział maksymalnie 5 osób. "Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób – do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą" – czytamy w informacji zamieszczonej na rządowych stronach.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości