"Uwaga! Od poniedziałku nowe zasady bezpieczeństwa" w dwóch województwach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Nowe obostrzenia w dwóch kolejnych województwach
Nowe obostrzenia w dwóch kolejnych województwachTVN24
wideo 2/9
Nowe obostrzenia w dwóch kolejnych województwachTVN24

Od poniedziałku w województwach mazowieckim i lubuskim wróciły surowsze obostrzenia. Zamknięte są między innymi hotele i instytucje kultury, a działalność galerii handlowych została ograniczona. Powodem decyzji rządu w tej sprawie jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w tych regionach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w czwartek, że 15 marca wejdą w życie zaostrzone obostrzenia w województwach lubuskim i mazowieckim. Do tej pory te ograniczenia obowiązywały w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Obostrzenia w wymienionych województwach mają obowiązywać do 28 marca.

Mieszkańcy mazowieckiego i lubuskiego otrzymywali w niedzielę wiadomości z alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o treści: "Uwaga! Od poniedziałku (15.03) nowe zasady bezpieczeństwa w woj. mazowieckim. Więcej: https://www.gov.pl/koronawirus-zasady-mazowieckie" oraz: "Uwaga! Od poniedziałku (15.03) nowe zasady bezpieczeństwa w woj. lubuskim. Więcej: https://www.gov.pl/koronawirus-zasady-lubuskie".

Link zawiera wspólny materiał, w którym zamieszczono najważniejsze informacje o obowiązujących zasadach.

Zamknięte hotele, baseny i obiekty sportowe

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem przeciwepidemicznym od poniedziałku w woj. mazowieckim i lubuskim zamknięte są m.in. hotele, instytucje kultury, baseny i obiekty sportowe. Ograniczona została działalność galerii handlowych. W klasach I-III szkół podstawowych nauczanie odbywa się w trybie hybrydowym.

Takie regulacje obowiązują od soboty 27 lutego na Warmii i Mazurach (gdzie początkowo najmłodsi uczniowie mieli lekcje wyłącznie zdalne), a od soboty 13 marca w Pomorskiem.

Jak wyjaśniono na stronie rządowej, od 15 marca w tych czterech województwach działalność muszą mieć zawieszone:

- baseny (oprócz tych wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej),

- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna,

- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych),

- galerie handlowe - wyjątki to m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi, salony fryzjerskie, optyczne, bankowe i pralnie,

- teatry, muzea, galerie sztuki (można organizować próby i ćwiczenia, a także wydarzenia online),

- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury),

- stoki narciarskie,

- kluby fitness i siłownie,

- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA

Najnowsze przepisy poszerzają również grupę 1B, czyli osoby przewlekle chore, które szczepione będą od 15 marca. Dołączono tutaj pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia.

Do tej pory zakwalifikowani do tej grupy byli pacjenci, którzy rozpoczęli chemioterapię lub radioterapię po 31 grudnia 2019 r., jak również dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek, poddawani wentylacji mechanicznej, przed i po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne.

Pozostałe województwa

W całym kraju nadal obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. "Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem" - napisano w komunikacie na stronie rządowej.

Przypomniano, że usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

- na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,

- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),

- w autobusie, tramwaju i pociągu,

- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,

- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),

- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,

- w kinie i teatrze,

- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,

- w kościele i szkole, na uczelni,

- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? "W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku" - czytamy.

Ponadto w całym kraju obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Można jedynie realizować usługi polegające na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie. Dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko w dostarczaniu posiłków dla gości hotelowych do pokoi.

Zgodnie z rządowymi wyjaśnieniami "centra i galerie handlowe są otwarte i działają w ścisłym reżimie sanitarnym", a "w placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:

- 1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2

- 1 os/15 m2 – w sklepach powyżej 100 m2".

Zaznaczono również, że w zgromadzeniach publicznych może brać udział maksymalnie 5 osób. "Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób - do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą" - podkreślono.

Ograniczenia ogólnopolskie przed świętami?

W czwartek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pytany był, czy jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi możliwe jest wprowadzenie ograniczeń na poziomie ogólnopolskim.

- Prowadzimy wewnętrznie dyskusję nad tym, czy już ta skala zachorowań powinna powodować podejmowanie takich decyzji ogólnopolskich, czy w jakiś sposób jeszcze dopuszczać regionalizację. Na tym etapie podjęliśmy decyzję (...) możliwie minimalnego ingerowania obostrzeniami i podejmowania coraz odważniejszych w dobie rozwijającej się pandemii – wskazał Niedzielski.

- W tej chwili jeszcze zdecydowaliśmy się na wprowadzenie obostrzeń w tych dwóch (dodatkowych) regionach (województwa mazowieckie i lubuskie - red.), ale rzeczywiście jest też taka możliwość, że w perspektywie najbliższych tygodni może pojawić się taka sytuacja, że wprowadzane kolejne obostrzenia będą miały już charakter ogólnopolski - zaznaczył szef MZ. 

Nowe zakażenia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 17 259 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 110 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 1 906 632 zakażenia, a 47 178 osób zmarło.

Najwięcej z 17 259 nowych przypadków, o których poinformowano w niedzielę, dotyczy województwa mazowieckiego, gdzie wykryto 3430 infekcji.

Pozostałe przypadki pochodzą z województw: śląskiego (2331), wielkopolskiego (1508), małopolskiego (1379), pomorskiego (1318), dolnośląskiego (1263), podkarpackiego (1064), kujawsko-pomorskiego (843), łódzkiego (782), warmińsko-mazurskiego (759), lubuskiego (517), zachodniopomorskiego (447), lubelskiego (438), świętokrzyskiego (303), opolskiego (294) i podlaskiego (276).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autorka/Autor:kris/dap, adso

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wielka Brytania, jako pierwszy kraj z grupy G7, zamknęła w poniedziałek ostatnią działającą elektrownię węglową. Tym samym kraj ten całkowicie odszedł od wytwarzania energii z węgla.

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Źródło:
PAP

Od Nowego Roku gospodarstwa domowe ponownie zobaczą na swoich rachunkach za prąd opłatę mocową - poinformował Urząd Regulacji Energetyki.

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Źródło:
PAP

"Szanowna firmo od wódy w saszetkach, to co robicie, to zło w czystej postaci" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W ten sposób odniósł się do sprawy alkoholu sprzedawanego w tubkach kojarzonych z produktami dla dzieci.

Szymon Hołownia: wstyd, wstyd, wstyd

Szymon Hołownia: wstyd, wstyd, wstyd

Źródło:
tvn24.pl

Jedna jezdnia obwodnicy Łomży na drodze S61 Via Baltica jest już dostępna dla kierowców. W poniedziałek po południu oddano ją do użytku. Druga jezdnia, a tym samym cała obwodnica, ma być gotowa w drugiej połowie 2025 roku.

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Źródło:
PAP

Projekt budżetu na 2025 rok został wniesiony do Sejmu. Zgodnie z przepisami rząd powinien przedłożyć dokument izbie niższej parlamentu w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.

Termin upływał w poniedziałek. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Termin upływał w poniedziałek. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu dwóch dni do konsultacji skierujemy projekt noweli dotyczącej przeciwdziałania marnowaniu żywności - zapowiada wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Każdy sklep o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych będzie musiał zawrzeć umowę o przekazywaniu nadmiaru produktów.

"Przepisy okazały się zbyt liberalne". Wiceminister zapowiada zmiany

"Przepisy okazały się zbyt liberalne". Wiceminister zapowiada zmiany

Źródło:
PAP

Wciąż poszukiwane są środki na wsparcie odbiorców energii w 2025 roku - wynika z wypowiedzi ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Dodała, że w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano dwa miliardy złotych na ten cel.

"Szukamy na to dodatkowej puli". Ministra o mrożeniu cen prądu

"Szukamy na to dodatkowej puli". Ministra o mrożeniu cen prądu

Źródło:
PAP

W 2023 roku średni wiek, w którym Polacy wyprowadzali się z rodzinnego domu, wynosił 27,1 lat - wynika z nowych danych Eurostatu. To później niż unijna średnia plasująca się na poziomie 26,3 lat.

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

Źródło:
Eurostat

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej od wtorku, 1 października, będą dostępni pod jednym numerem telefonu, na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS - informuje Ministerstwo Finansów. - Będą mogli bezpiecznie udzielać przez telefon także informacji w indywidualnych sprawach, objętych tajemnicą skarbową - wyjaśnia zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Ważna zmiana w kontaktach z fiskusem

Ważna zmiana w kontaktach z fiskusem

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wyniki audytów stanowią podstawę do złożenia pięciu zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Będą one dotyczyć podejrzenia niegospodarności, a także nieprawidłowości w zarządzaniu, polityce kadrowej oraz obszarze nieruchomości - przekazał w komunikacie PKO Bank Polski. Audyty objęły działalność spółki od 2016 do 2024 roku.

PKO BP ujawnił wyniki audytu. Będą zawiadomienia do prokuratury

PKO BP ujawnił wyniki audytu. Będą zawiadomienia do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja we wrześniu 2024 roku była na poziomie 4,9 procent rok do roku - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent.

Tak rosną ceny. Najnowsze dane

Tak rosną ceny. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Program Aktywny Rodzic rusza od 1 października. Rodzice otrzymają jedno z trzech świadczeń - "aktywni rodzice w pracy" (tak zwane babciowe), "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Wnioskować będzie można tylko przez internet.

Nawet 1900 złotych na dziecko. Rusza nabór wniosków

Nawet 1900 złotych na dziecko. Rusza nabór wniosków

Źródło:
PAP

Nowa droga ekspresowa ma połączyć węzeł Łódź Południe (skrzyżowanie A1 i S8), z węzłem Kozenin (skrzyżowaniem S12 i S74). Pierwsze konsultacje z mieszkańcami zaplanowane są na przyszły miesiąc - przekazał w poniedziałek minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Nowa droga ekspresowa. Wkrótce konsultacje 

Nowa droga ekspresowa. Wkrótce konsultacje 

Źródło:
PAP

Grupa Azoty złożyła kolejne zawiadomienie do prokuratury - podała spółka w komunikacie prasowym. Chodzi o sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia szkody majątkowej przekraczającej cztery miliony złotych. 

Kolejne zawiadomienie do prokuratury w Grupie Azoty

Kolejne zawiadomienie do prokuratury w Grupie Azoty

Źródło:
PAP

Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego, może mieć charakter dłuższej tendencji - wynika z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). "Utrzymywanie się przez długi czas niskiej dzietności grozi wejściem w tak zwaną pułapkę niskiej płodności, z której wyjście jest bardzo trudne" - alarmuje GUS.

"Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego"

"Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego"

Źródło:
PAP

Miał zarobić olbrzymie pieniądze na kryptowalutach, stracił 200 tysięcy złotych. Jak poinformowała policja, 34-letni mieszkaniec powiatu opolskiego został oszukany podczas dokonywania internetowych inwestycji. Do skorzystania z "oferty" skusiła go reklama z wizerunkiem znanego influencera.

Skusiła go reklama z wizerunkiem influencera. Stracił ponad 200 tysięcy złotych

Skusiła go reklama z wizerunkiem influencera. Stracił ponad 200 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej w żadnym z krajów biorących udział w loterii. W Polsce trafiono natomiast wygraną trzeciego stopnia o wartości 2 093 014,10 złotych. Totalizator Sportowy ujawnił, gdzie zawarto szczęśliwy zakład.

Ponad dwa miliony złotych w Eurojackpot. Wiemy, gdzie padła wygrana

Ponad dwa miliony złotych w Eurojackpot. Wiemy, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inni dostali normalne rachunki za wodę. A mój jest taki, jakbym rozstawił jacuzzi i całe dnie przez pół roku siedział w gorącej wodzie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Jakub z warszawskiego osiedla Życzliwa Praga. Jego faktura za wodę opiewa na ponad pięć tysięcy złotych, choć wcześniej płacił dziesięć razy mniej.

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Źródło:
tvn24.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca stóp procentowych, konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, dane Głównego Urzędu Statystycznego o inflacji - to najważniejsze wydarzenia gospodarcze rozpoczynającego się tygodnia. W Warszawie i Katowicach zaplanowano kilka większych kongresów gospodarczych.

Stopy procentowe, konferencja Glapińskiego, inflacja. Tydzień w gospodarce

Stopy procentowe, konferencja Glapińskiego, inflacja. Tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Sposób oznaczania daty ważności to jedna z głównych przyczyn marnowania żywności. Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie - mówiła na antenie TVN24 dziennikarka, edukatorka ekologiczna Sylwia Majcher. Jak zauważyła, dlatego Komisja Europejska pracuje nad zmianami w tej sprawie. - Żeby w ogóle z wielu produktów data ważności zupełnie zniknęła - zauważyła.

"Mamy dwa rodzaje daty ważności". Bruksela szykuje rewolucję

"Mamy dwa rodzaje daty ważności". Bruksela szykuje rewolucję

Źródło:
TVN24, tvn24.pl