TVN24 Biznes | Z kraju

Rekordowe nieobecności w pracy w całej UE. Polska w unijnej czołówce

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Premier: od drugiej połowy maja będziemy wdrażali szczepienia w przedsiębiorstwach, zakładach pracyTVN24
wideo 2/7
TVN24Premier: od drugiej połowy maja będziemy wdrażali szczepienia w przedsiębiorstwach, zakładach pracy

W czwartym kwartale ubiegłego roku przestoje ekonomiczne dotknęły ponad 3,1 miliona pracowników w Unii Europejskiej - wynika z najnowszych danych urzędu statystycznego Eurostat. Najwięcej z nich miało miejsce we Francji, Włoszech oraz w Hiszpanii. W czołówce znalazła się także Polska, w której zanotowano także znaczną liczbę pracowników na L4.

Z danych Eurostatu wynika, że liczba absencji pracowniczych w czwartym kwartale przekroczyła 22,3 miliona. Dla porównania, w trzecim kwartale było to prawie 17,9 miliona absencji, w drugim kwartale - 35,3 miliona, a w pierwszym - 23,5 miliona. W analogicznym okresie rok wcześniej liczba absencji przekroczyła 18 milionów.

Chodzi o absencje zaplanowane jak np. urlopy, ale także nieplanowane np. choroby oraz zwolnienia. Dane dotyczą pracowników w wieku 20-64 lata. Co ważne, wśród danych Eurostatu brakuje liczb z Niemiec.

Koronawirus a rynek pracy

Najwięcej absencji pracowniczych w czwartym kwartale 2020 roku zanotowano we Francji. Ich liczba przekroczyła 4 miliony. Na drugim miejscu znalazły się Włochy. Na Półwyspie Apenińskim w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku zanotowano ponad 2,4 miliona absencji. Niewiele mniej, bo prawie 2,2 miliona absencji pracowniczych pojawiło się w Hiszpanii.

Na czwartym miejscu pod tym względem sklasyfikowano Polskę. Z danych Eurostatu wynika, że w czwartym kwartale w naszym kraju zanotowano ponad 1,3 miliona absencji pracowniczych. Oznaczało to wzrost w porównaniu do trzeciego kwartału, kiedy ich liczba wyniosła niecałe 1,1 miliona. W analogicznym okresie 2019 roku liczba absencji również nie przekroczyła 1,1 miliona.

W 2020 roku najwięcej absencji pracowniczych w Polsce zanotowano w drugim kwartale - niewiele ponad 2 miliony.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zwolnienia z pracy i L4

Spośród łącznej liczby absencji ponad 3,1 miliona dotyczyło przestojów ekonomicznych. Dla porównania w analogicznym okresie rok wcześniej ich liczba wyniosła nieco ponad 289 tysięcy.

Najwięcej przestojów zanotowano we Francji, objęły one 686 tysięcy pracowników. Blisko 600 tysięcy pracowników tymczasowo straciło również pracę we Włoszech. W Hiszpanii ta liczba nie przekroczyła pół miliona. W czołówce znalazła się także Grecja - 155 tysięcy pracowników.

Polska zamknęła pierwszą piątkę. Według Eurostatu w naszym kraju w czwartym kwartale przestoje ekonomiczne dotyczyły 113 tysięcy pracowników. Podczas gdy rok wcześniej było to 21,9 tysiąca osób. Najwięcej tymczasowych zwolnień z pracy w Polsce w 2020 roku odnotowano w drugim kwartale - 639,2 tysiąca. W trzecim kwartale mieliśmy do czynienia z wyhamowaniem - do 61,9 tysiąca zwolnień.

Z danych unijnego urzędu statystycznego wynika, że liczba pracowników na L4 w czwartym kwartale w całej UE wyniosła blisko 4,4 miliona.

Podobnie jak w przypadku poprzednich zestawień na czele znalazła się Francja - 876,5 tysiąca pracowników. Polska znalazła się na trzecim miejscu, po Hiszpanii. W naszym kraju w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku na L4 było blisko 370 tysięcy osób. Dla porównania kwartał wcześniej było to 247,1 tysiąca pracowników, a w analogicznym okresie rok wcześniej - 260,5 tysiąca osób.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Elzbieta Krzysztof / Shutterstock.com