Urzędnicy będą wymagali od samozatrudnionych podania, jaki wykonują zawód. Prawnicy alarmują, że to przymiarka do testu przedsiębiorcy - podaje w poniedziałek "Rzeczpospolita".
Jak czytamy, od 16 maja zmieniają się druki zgłoszeniowe do ZUS, w których przedsiębiorcy mają podawać kod zawodu zatrudnionych u siebie etatowych pracowników czy zleceniobiorców.
Informacje będą musieli podać też samozatrudnieni
Z informacji, jakie "Rzeczpospolita" uzyskała w ZUS, wynika jednak, że informacje o wykonywanym zawodzie będą musiały podać także prawie dwa miliony prowadzących działalność gospodarczą.
Dodano, że ZUS tłumaczy nowy obowiązek potrzebami statystycznymi.
- Informacja o wykonywanym zawodzie jest kluczowa przy prowadzeniu monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych, analiz czy prognoz dotyczących rynku pracy i przemian struktury społecznej w Polsce – tłumaczy cytowana przez "Rz" prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
- Ciekawe, czy ZUS nie zechce w ten sposób powrócić do weryfikacji samozatrudnionych według tzw. testu przedsiębiorcy? – zastanawia się Agata Mierzwa, partner w kancelarii DZP.
Jak ustaliła "Rzeczpospolita", ZUS nie planuje obecnie wykorzystywać danych do kontrolowania zleceniobiorców czy samozatrudnionych. Nowe deklaracje złożą osoby zakładające działalność lub przechodzące z pełnych składek na ulgowe czy odwieszające działalność po przerwie. A jest z czego wybierać - rozporządzenie z 7 sierpnia 2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania zawiera ich aż 2455.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock