Zwolnienia zaczynają się od starszych pracowników. "Zazwyczaj robi się to w białych rękawiczkach"

Autor:
mp
Źródło:
Gazeta Wyborcza, PAP
Zwolnienia w budżetówce. "To przykrycie tego, co będzie się działo za chwilę w gospodarce"
Zwolnienia w budżetówce. "To przykrycie tego, co będzie się działo za chwilę w gospodarce" TVN24
wideo 2/5
TVN24Zwolnienia w budżetówce. "To przykrycie tego, co będzie się działo za chwilę w gospodarce"

Z powodu pandemii wiele firm w tarapatach zaczyna restrukturyzację od pozbywania się pracowników 50 plus. Ale żeby nie łamać prawa i nie mieć problemów, robią wszystko, by to zatrudniony sam się zwolnił - pisze w poniedziałek "Gazeta Wyborcza".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Gazeta przypomina, że prawo pracy nie pozwala na zwalnianie pracowników w okresie czteroletniej ochrony przedemerytalnej. Chyba że ktoś dopuści się rażącego naruszenia obowiązków i można zastosować przepisy dotyczące zwolnienia dyscyplinarnego.

"Nie można też zmuszać do przechodzenia na emeryturę. Mimo to pracodawcy próbują wypychać na nie osoby chronione. Zazwyczaj robi się to w białych rękawiczkach, tak by nie można było zarzucić pracodawcy mobbingu lub dyskryminacji z powodu wieku" - czytamy.

Gazeta informuje, że przez ostatnie lata, od kiedy Sąd Najwyższy orzekł, że emerytura jest uprawnieniem pracownika, a nie jego obowiązkiem, pracodawcy często nawet bali się pytać o plany starszych pracowników. Jeśli już, to były to raczej rozmowy kurtuazyjne i sondujące.

"Mówią pracownikowi, że powinien sam odejść"

"Dziś stały się normą. Pracodawcy mówią np. pracownikowi, że powinien sam odejść, bo przecież ma już jakieś zabezpieczenie finansowe - emeryturę, czy rentę, a inni pracownicy, których ewentualnie trzeba będzie zwolnić, nie mają nawet tego" - pisze gazeta oceniając, że to rodzaj szantażu moralnego.

Według "GW" dzieje się tak dlatego, że rząd dał sygnał, że tak można. "W tarczy antykryzysowej 2.0 rozpisano mechanizm przeprowadzania redukcji etatów w urzędach i administracji państwowej. Zgodnie z nim realizacja obowiązku zmniejszenia zatrudnienia może nastąpić 'przez rozwiązanie z pracownikiem stosunku pracy, w tym z pracownikiem posiadającym ustalone prawo do emerytury lub renty'" - informuje "Gazeta Wyborcza".

Według gazety, jeżeli administracja już korzysta z zapisanego w "tarczy" rozwiązania, należy się spodziewać, że tak samo zaczną zachowywać się inni pracodawcy.

Autor:mp

Źródło: Gazeta Wyborcza, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości