Kopacz: zarząd ANR zawieszony. Ministerstwo prostuje: odwołano kierownictwo oddziału w Szczecinie

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatKopacz: zarząd Agencji Nieruchomości Rolnych zawieszony

Zarząd Agencji Nieruchomości Rolnych zostaje zawieszony; na jego miejsce zostanie wyznaczony pełnomocnik z Warszawy, który będzie zarządzał Agencją - poinformowała we wtorek w Szczecinie na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu premier Ewa Kopacz. Z kolei rzecznik ministerstwa rolnictwa poinformował, że odwołane zostało kierownictwo oddziału ANR w Szczecinie a nie zarząd Agencji.

Ta decyzja jest pokłosiem ostatnich aresztowań rolników zamieszanych w ustawianie przetargów organizowanych przy udziale Agencji. - Uważam, że tę sprawę trzeba do końca wyjaśnić - mówiła premier. - Zarząd, który w tej chwili jest, będzie zawieszony, będzie wyznaczony pełnomocnik z Warszawy, który będzie zarządzał Agencją - zaznaczyła.

Szefowa rządu dodała, że Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przeprowadzi "szczegółową kontrolę tych wszystkich wydarzeń, które miały miejsce w Agencji".

Doprecyzowanie

W odniesieniu do słów premier Ewy Kopacz głos zabrał rzecznik ministerstwa rolnictwa Witold Katner. Doprecyzował on, że zawieszenie dotyczy kierownictwa ANR w Szczenie, a oddziałem kierować będzie pełnomocnik z Warszawy.

Rzecznik rządu Cezary Tomczyk potwierdził PAP, że premier mówiąc o zawieszeniu zarządu ANR odnosiła się do kierownictwa oddziału Agencji w Szczecinie.

Poręczenie ministra

We wtorek minister rolnictwa Marek Sawicki skierował do Prokuratury Okręgowej w Szczecinie prośbę o przyjęcie poręczenia i zastosowanie takich środków zapobiegawczych, które pozwolą zatrzymanym rolnikom na powrót do domów. 6 października policja zatrzymała jedenastu rolników spod Pyrzyc (Zachodniopomorskie) i b. pracownika Agencji Nieruchomości Rolnych. Według prokuratury ANR organizowała przetargi dla rolników, którzy jeszcze przed licytacją uzgadniali ich zwycięzcę.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com (domena publiczna)