Z kraju

Jaka jest płaca minimalna w UE? Polska w ogonie rankingu

Z kraju

[object Object]
Wyższa płaca minimalna? Dyskusja ekspertówtvn24bis
wideo 2/5

523 euro - tyle wynosi minimalna płaca w Polsce według danych Eurostatu. To dopiero ósme od końca miejsce w rankingu krajów Unii Europejskiej, w których obowiązuje stawka minimalna.

Obecnie minimalne stawki są w 22 krajach UE. Wyjątkami są Austria, Cypr, Dania, Finlandia, Szwecja oraz Włochy.

Jak podaje europejski urząd statystyczny, najwyższa płaca minimalna w UE jest w Luksemburgu i wynosi ponad 2 tys. euro. Na tym tle Polska prezentuje się, delikatnie mówiąc, nie najlepiej. Prawda jest jednak taka, że z najmniejszym członkiem Beneluksu żaden kraj w Unii nie może się równać. Druga Irlandia i trzecia Holandia mają miesięczne płace minimalne aż o ok. 400 euro niższe.

Siła nabywcza zmieniła ranking

Od Polski gorzej prezentuje się tylko siedem krajów. Najniższe stawki są w Bułgarii (286 euro miesięcznie), na Łotwie (430 euro) oraz w Rumunii (446 euro). Oprócz tych krajów, nasze najniższe zarobki są wyższe niż na Węgrzech, w Chorwacji, w Czechach i na Słowacji.

Eurostat zwrócił uwagę na to, że w Bułgarii najniższa miesięczna stawka jest siedmiokrotnie niższa w Luksemburgu. Podkreślono jednak, że różnice pomiędzy krajami UE się zmniejszają, gdy weźmiemy pod uwagę standard siły nabywczej (po ang. purchasing power standard, PPS).

Gdy uwzględnimy ceny produktów w danych krajach. Wtedy okazuje się, że minimalna płaca w Bułgarii (557 PPS) jest "zaledwie" trzykrotnie niższa niż w Luksemburgu (1646 PPS). Polska z 933 PPS wskakuje natomiast na 10. miejsce w rankingu.

Płaca minimalna w krajach UEEurostat

Autor: kris / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, Eurostat

Pozostałe wiadomości