Jacek Kurski ma nową pracę. Kandydatura "zgłoszona przez prezesa NBP"

Autor:
mb/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Jacek Kurski ma nową pracę
Jacek Kurski ma nową pracęTVN24
wideo 2/12
TVN24Jacek Kurski ma nową pracę

Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie - poinformował Narodowy Bank Polski. Bank centralny przekazał, że jego kandydatura została zgłoszona przez prezesa NBP Adama Glapińskiego jako Gubernatora RP w Banku Światowym. Jacek Kurski zamieścił wpis w tej sprawie w mediach społecznościowych.

NBP przekazał w środowym komunikacie, że w poniedziałek 5 grudnia br. Jacek Kurski po raz pierwszy wziął udział w posiedzeniu polsko-szwajcarskiej konstytuanty Banku Światowego. Jak wyjaśniono, obok Polski i Szwajcarii w jej skład wchodzą: Azerbejdżan, Kazachstan, Kirgistan, Serbia, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Uzbekistan. Poza sześcioma największymi udziałowcami (Stany Zjednoczone, Japonia, Chiny, Niemcy, Francja, Wielka Brytania), pozostałe 183 państwa członkowskie pogrupowane są w 24 konstytuanty.

"Kandydatura Pana Jacka Kurskiego na stanowisko Alternate Executive Director została zgłoszona przez Prezesa NBP jako Gubernatora RP w Banku Światowym" - poinformował bank centralny.

Według raportu Banku Światowego za 2022 rok roczne wynagrodzenia netto na stanowisku Alternate Executive Directors na dzień 30 czerwca 2022 roku wynosiły 226 480 dolarów amerykańskich, czyli równowartość ponad 1 mln zł.

Bank Światowy w przesłanym nam oświadczeniu przekazał, że "nominacji przedstawiciela kraju do konstytuanty Rady Banku Światowego dokonują wyłącznie władze krajowe". "Proces nominacji przebiega według wewnętrznych ustaleń konstytuanty. Bank Światowy nie zatwierdza tych kandydatów – rola Banku ogranicza się do czynności administracyjnych związanych z nominacjami zgodnie ze statutem Banku" - wyjaśniono.

Jak czytamy na stronach Ministerstwa Finansów, od listopada 2022 roku Dyrektorem Wykonawczym (Executive Director) reprezentującym polsko-szwajcarską konstytuantę jest przedstawiciel Szwajcarii - Dominique Favre.

Jacek Kurski w Banku Światowym

Jacek Kurski do nowych obowiązków odniósł się w środę we wpisie na Twitterze. "Potwierdzam: podjąłem zgodną z moim wykszt(ałceniem) i dośw(iadczeniem) menadż(erskim) pracę jako alternate executive director w Banku Światowym świadomy, że oznacza to rezygn(ację) z części aktyw(ności) publ(icznej) czy ambicji polit(ycznych). Zawsze myślałem że nie ma życia poza polityką. Otóż jest. Wiem że tu też dobrze przysłużę się Polsce" - napisał.

Rada Mediów Narodowych na początku września br. odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa telewizji rządowej.

Jak czytamy na stronie Banku Światowego, pracowników obowiązuje Kodeks Postępowania, który wszedł w życie 1 listopada 2018 roku. Określa on zasady i standardy etyczne dla osób na stanowiskach m.in. Executive Director oraz Alternate Executive Director.

Zaznaczono, że ich postępowanie w życiu prywatnym i zawodowym "musi być zgodne z normami i procedurami określonymi w Kodeksie Postępowania". "Zgodnie z Kodeksem Postępowania, Rada Dyrektorów powołała Komisję ds. Etyki, która zajmuje się sprawami etycznymi dotyczącymi Urzędników Rady Dyrektorów w celu zapewnienia właściwego zarządzania zgodnie z Kodeksem Postępowania" - czytamy.

Komisja ds. Etyki ma prawo doradzać urzędnikom w sprawach związanych z konfliktem interesów lub innymi etycznymi aspektami, a także prowadzić dochodzenia w sprawie domniemanych uchybień.

Kim jest Jacek Kurski?

NBP podał w komunikacie, że Jacek Kurski jest ekonomistą, ukończył handel zagraniczny na Uniwersytecie Gdańskim. "Ma szerokie doświadczeniu w sektorze publicznym zdobyte na wszystkich jego szczeblach: samorządowym, ustawodawczym, rządowym i międzynarodowym. Zajmował się, zarówno jako menedżer, jak i członek organów nadzoru, takimi obszarami jak m.in: rozwój regionalny, finanse, infrastruktura czy ochrona środowiska" - czytamy.

Bank centralny zwrócił uwagę, że Kurski pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, jak również członka Komisji budżetowej Sejmiku Pomorskiego. Jako poseł na Sejm RP był zastępcą przewodniczącego Komisji Skarbu Państwa. "Ma on również duże doświadczenie we współpracy międzynarodowej, gdzie jako poseł do Parlamentu Europejskiego pracował w Komisji Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konkurencji PE" - dodano.

Bank centralny podał też, że Jacek Kurski "był seminarzystą w przedmiocie międzynarodowych stosunków walutowych" i "posiada również Dyplom Ministerstwa Skarbu Państwa uprawniający do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa".

W komunikacie NBP nie ma mowy o tym, że Kurski był prezesem telewizji rządowej.

Kariera Kurskiego w TVP

Jacek Kurski objął po raz pierwszy stanowisko szefa rządowej telewizji w styczniu 2016 roku. 2 sierpnia tego samego roku został odwołany przez Radę Mediów Narodowych, która jednak po kilku godzinach wycofała się z tej decyzji.

Ponownie wybrany został na prezesa telewizji rządowej 12 października 2016 roku. Był na jej czele do marca 2020 roku, gdy znów został odwołany przez RMN. Został wówczas doradcą zarządu telewizji.

W maju 2020 roku wszedł ponownie w skład zarządu telewizji, a w 24 lipca 2020 roku został pełniącym obowiązki prezesa. 7 sierpnia RMN ponownie wybrała go szefem kanału państwowego.

Kaczyński: Kurski miał propozycję rządową, ale uznał, to nie jest interesujące

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w Radiu Wrocław stwierdził kilka dni temu, że miał "kilka pomysłów" dla Kurskiego. - Ale w tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz. Dotychczasowe propozycje potraktował jako trudne dla niego do przyjęcia – powiedział prezes PiS.

Pytanie o to, czy Kurski chciał być wicepremierem, Kaczyński skwitował jako "bajkę medialną". - Chociaż miał propozycję rządową, ale uznał, że to nie jest dla niego sprawa interesująca – dodał.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości