Wyższa inflacja, wyższe dochody do budżetu. Wiceminister o szczegółach

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP
prof. Marian Noga o odczuwalnej inflacji
prof. Marian Noga o odczuwalnej inflacjiTVN24
wideo 2/6
TVN24prof. Marian Noga o odczuwalnej inflacji

Wiceminister finansów Artur Soboń poinformował, że każdy punkt procentowy inflacji to jest około 4,7 miliarda złotych więcej dochodów do budżetu państwa. - Po drugiej stronie generuje to jednakowo wysokie wydatki - zaznaczył wiceszef MF w Senacie. Soboń zapowiedział, że ostatnie zmiany w PIT i CIT kończą zmiany w Polskim Ładzie.

Senat rozpatrywał w środę nowelizację ustawy o CIT, która m.in. wydłuża działanie tarczy antyinflacyjnej do końca 2022 roku. Nowela zawiesza też na dwa lata przepisy o podatku minimalnym oraz utrzymuje stawki VAT na poziomie 8 i 23 proc. w roku 2023 i kolejnych latach, wiążąc je z wydatkami na obronę. Stawki będą utrzymywane, dopóki łączne wydatki na obronność będą utrzymywać się powyżej 3 proc. PKB.

Podczas dyskusji po raz kolejny krytykowano Polski Ład, wprowadzony od 1 stycznia tego roku, a później zmieniony od 1 lipca. Senatorowie pytali też o to, jakie są wpływy z VAT do budżetu państwa w związku z wysoką inflacją.

- Każdy punkt procentowy inflacji to jest, powiedzmy, 4,7 miliarda złotych dochodów w budżecie państwa więcej. Oczywiście po drugiej stronie generuje to jednakowo wysokie wydatki - odpowiedział wiceminister finansów.

Poinformował też, że ostatnie zmiany w PIT i obecne w CIT kończą zmiany w Polskim Ładzie. Jak przekonywał, rozwiązania podatkowe, które weszły w życie po 1 stycznia tego roku, są bardzo dobre dla podatników. - Są rozwiązania, które musieliśmy korygować w związku z ich negatywną ocenę przez podatników i płatników. W przypadku CIT są to rozwiązania o charakterze rocznym, ale to też jest odpowiedź na wątpliwości, które się pojawiły - podkreślił Soboń.

Tarcza antyinflacyjna na dłużej

Odnosząc się do skutków rozpatrywanej nowelizacji dla budżetu państwa, wiceszef MF przekazał, że każdy miesiąc funkcjonowania tarczy antyinflacyjnej to mniejsze wpływy z VAT o 2,4 mld zł i o 200 mln zł mniej z akcyzy, natomiast zawieszenie podatku minimalnego oznacza o 1,6 mld zł niższe wpływy do budżetu. Dodał, że w tym drugim przypadku jest to szacunek hipotetyczny, który zostałby zweryfikowany, gdyby podatek został wprowadzony.

Nowela ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydłuża działanie tzw. tarczy antyinflacyjnej z 31 października 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku. Oznacza to m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczącego: żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości